Jump to content

Ada Çayı Adeta Bir Şifa Kaynağı!


Melâl

Önerilen Mesajlar

[h=3]K vitamini bakımından oldukça zengin olan ada çayı birçok hastalığa da iyi gelir. Ağız ve boğaz enfeksiyonları, aşırı terleme, menapozla ilişkili sıcak basmaları, hazımsızlık, ateş ve sinir yorgunlukları tedavisinde kullanılan bu şifalı içecek hakkında Diyetisyen Şebnem Kandıralı, önemli açıklamalarda bulundu.[/h] Ada çayını hazırlamanız basittir. 1 bardak kaynayan suya 1 çay kaşığı ada çayı ekleyin. Kapalı bir kapta 15-30 dakika demleyin. Çayı kompres olarak kullanmayıp içecekseniz tadını arttırmak için biraz bal ekleyebilirsiniz.

Migren baş ağrıları için: Sıcak ada çayı içine bir bez batırın. Bunu alnınızın üzerine koyarak kompres yapın.

Mide krampları ve sindirim sistemi sorunları için: Sıcak ada çayı ile hazırlanmış kompresi karın bölgenize koyarak sindirim sorunlarından özellikle gaz oluşumundan kurtulabilirsiniz.

Soğuk algınlığı, grip, bronşit tedavisi için: Sıcak ada çayı tüketimi bronşit, soğuk algınlığı ve grip belirtilerini hafifletmeye yardımcıdır. Sadece balgam söktürücü olarak değil vücudu terlettiği için toksin atıcı faaliyet de gösterir. İstenirse bal ilavesi yapılabilir.

Sinüsleri ve akciğerleri temizlemek için: Ada çayının buharının solunması gerekir. Başınızla kase arasına havlu koyarak çıkan buharlardan maksimum düzeyde fayda sağlayabilirsiniz. Bir buharlaştırıcı içine filtre halinde ada çayı da konabilir veya sıcak bir banyo içine ada çayı serpiştirilebilir.

İshal tedavisinde: İshal tedavisinde soğuk ada çayı günde 2-4 bardak arasında önerilir.

Kesikler ve yaralar için: Soğuk ada çayı ile kesik ve yaralar üzerine kompres yapılarak rahatlama ve daha hızlı iyileşme sağlanabilir.

Ağız sağlığı için: Günde 3 kez soğuk ada çayı ile gargara yapıldığında diş eti iltihapları ve ağız yaraları için tedavi sağlar. 2,5 gram kuru adaçayı 100 ml suda kullanılabilir.

Sıcak basmalarına karşı: 1 bardak sıcak suya 4 yemek kaşığı ada çayı ekleyip en az 4 saat demlemeye bırakın. Bir elekten geçirdikten sonra içine bal ve limon katılabilir ve soğuk olarak bir sıcak basma anının başlangıcında tüketilmelidir. 1 bardak ada çayı sıcak basmalarını 2 güne kadar önleyebilmektedir.

Beyin fonksiyonlarının geliştirilmesi: Daha iyi bir beyin fonksiyonu ve mükemmel bir hafıza arttırıcıdır. Çalışırken ada çayı yudumlamak sadece sizi sağlıklı tutmakla kalmayıp öğrendiklerinizi de korumaya yardımcıdır. Asetilkolin Alzheimer hastalığını önlemede ve tedavide gerekli bir bileşiktir. Beyindeki kimyasal bir habercidir. Alzheimer hastalığı olanlarda asetilkolin seviyeleri düşüktür. Ada çayı asetilkolini parçalayan enzimi yok eder.

[h=4]Ada çayı nasıl saklanmalı?[/h] Taze ada çayı kağıt havlu içine sarılıp, plastik torba içine yerleştirildikten sonra buzdolabında birkaç gün boyunca saklanabilir. Kuru adaçayı da rutubetten uzak, serin ve karanlık bir yerde hava geçirmez bir şişede muhafaza edilmelidir. Doğru saklandığında kuru hali yaklaşık 6 ay durur.

[h=4]Ada çayı tüketimi kimler için uygun değildir?[/h] Ada çayı kasılmalara neden olduğu için hamilelik sırasında tüketilmemelidir. Emziren kadınlarda sütün azalmasına neden olduğundan tercih etmemelidir. Çocuklar içinde tüketimi uygun değildir. Yüksek tansiyonu olanlarda kan basıncını arttırabilir. Diyabeti olan hastalarda kan şeker düşüklüklerine neden olabilir. Ada çayı uyku ve uyuşukluğa sebep olur. Sakinleştirici ilaç kullananlar beraberinde ada çayı da tüketirlerse çok fazla uyku hali oluşabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...