Jump to content

Diyet Yaparken İshal...


Renan

Önerilen Mesajlar

Diyet Yaparken İshal

 

Uzmanların hazırladığı diyet programları çoğunlukla düzenli olarak tüketilmesi gereken lifli gıdaları içerir. Lifli gıdalar bağırsaklarınızı yumuşatabilir ve daha kolay tuvalete çıkmanızı sağlayabilir. Ancak bu her diyet yapan kişinin ishal olacağı anlamına gelmez. Eğer belirli bir sebebi olmadan, 1 haftadan uzun süren ishal yaşıyorsanız bir doktora danışarak altında yatan nedenin ne olduğunu öğrenmelisiniz.

 

Diyet yaparken sık sık ishal oluyorsanız bu diyet listenizde bulunan ve daha önce tüketmediğiniz gıdalarla ilgili olabilir. Örneğin, laktoz ve fruktoz intoleransınız varsa ve bunları içeren besinler yiyorsanız ishal olma ihtimaliniz yükselecektir. Aynı şey süt ve süt ürünleri içinde geçerli.

 

Diyet sırasında veya değil ishalin diğer nedenleri arasında gıda zehirlenmesi, viral enfeksiyonlar, parazitler gösterilmektedir. Bunların tedavisi için bir doktora giderek ilaç tavsiyesi alabilirsiniz.

 

İshal süresinin uzamaması için süt ürünleri ve lifli gıdaları tüketmeye bir süre ara verebilirsiniz. Yağlı ve baharatlı yiyeceklerden, alkol ve kafeinden, şekerli içeceklerden uzak durun. İshalle birlikte vucut fazla su kaybettiği için bu suyu yerine koymanız gerekiyor. Bunun için günlük olarak içtiğiniz su miktarını arttırabilirsiniz.

 

Eğer yediklerinizi midenizde tutmakta zorlanıyorsanız bir kaç saat bir şey yemeyin. Yemeye küçük miktarlarda, sindirilmesi kolay patates, havuç, ekmek, muz ve pirinç gibi gıdalarla başlayabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...