Jump to content

Diş Ağrısına Pratik Çözüm...


Renan

Önerilen Mesajlar

Diş Ağrısına Pratik Çözüm

 

Diş ağrısı asit veya bakterilerin diş minesine ulaşması nedeniyle meydana gelir. Eğer dişleriniz çok hassas değilse bu geçici bir durum değildir ve dişinizi tamamen kaybetmemek için en kısa sürede bir dişçiye gitmelisiniz. Dişçiye gidene kadar ağrı kesiciler yerine karanfil, buz ve tuz gibi pratik çözümlerle ağrıyı hafifletebilirsiniz.

 

Karanfil: Geleneksel olarak kullanılan bir yöntemdir. Bir parça pamuğa 3-4 damla karanfil yağı damlatın ve yanağınızla ağrıyan dişinizin arasına yerleştirin. Eğer karanfil yağı yoksa kurutulmuş karanfilleri ağrıyan diş çevresine koyabilir ya da çiğneyebilirsiniz. Uyuşturucu etkisiyle yarım saat içinde etkisini göstermeye başlayacaktır.

 

Tuz: Bir bardak suya 1-2 çay kaşığı tuz koyarak iyice karıştırın. Bu suyla ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Yutmayın ve gün içinde ağrının durumuna göre tekrarlayın.

 

Buz: Ağrıyan dişin bulunduğu bölgeye dışarından buz uygulamak ağrıyı hafifletecektir.

 

Buzu uygularken parmaklarınızla hafifçe bastırmanız daha etkili olacaktır.

 

Ilık Su: Ilık suyla ağız çalkalamak diş minelerine ulaşan bakterileri ve yemek artıklarını geçici olarak temizlemenize yardımcı olabilir.

 

Suyun çok sıcak ya da soğuk olmamasına dikkat edin. Ağzınızı çalkaladıktan sonra tükürün. İçine bir miktar tuz ekleyebilirsiniz.

 

Sakinleşin: Sürekli ağrıyı düşünmek ağrınızın artmasına neden olabilir. Sakinleşmek için derin nefes alabilir, papatya çayı gibi sakinleştirici özelliği bulunan bir bitkisel çay içebilirsiniz. Çayın çok sıcak olmamasına dikkat edin.

 

Diş ağrısına pratik çözüm önerileri sizi 2-3 saat rahatlatacaktır. Ağrı kesiciler bu süreci uzatabilir ancak kalıcı bir çözüm için mutlaka diş doktoruna gitmelisiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...