Jump to content

Over Kistleri Belirtileri...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Over Kistleri Belirtileri

 

Yumurtalıklarda sıvı dolu kesecikler olarak görülen over kistleri ya da diğer adıyla yumurtalık kistleri genellikle iyi huyludur ve genellikle hiç bir belirtiye neden olmaz. Üreme sisteminde, sindirim sisteminde ve idrar yollarında belirtilere yol açan over kistleri genellikle büyümüş ve çevresine baskı yapan ya da kanamaya neden olan kistlerdir. Bu bölgelerde başka pek çok nedenden ötürü rahatsızlıklar yaşanabileceği için doktora giderek tam teşhis konulması sağlanmalıdır.

 

Bir Bakışta Over Kisti Belirtileri

Sabit ya da aralıklarla yaşanan pelvik ağrı, uyluk veya bel gölgesinde yaşanan ağrılar

İlişki sırasında veya sonrasında ağrı

Adet öncesi veya hemen sonrası yaşanan pelvik ağrılar

Bağırsak hareketleri sırasında ağrı

Bulantı, kusma, göğüslerde hassasiyet

Karında dolgunluk ve ağırlık hissi

Daha sık idrara çıkma ihtiyacı

Rektum ve mesane üzerinde basınç hissi

 

Üreme Sisteminde Belirtiler: Over kistleri üreme sisteminde pelvik ağrı, ilişki sırasında ağrı ve adet döngüsünde değişiklikler gibi belirtilere yol açabilir. Over kistleri büyüdükçe yumurtalık ve çevre organlara baskı yapmaya başlar. Pelvis içinde hissedilen belli belirsiz ağrılar yumurtalık kistine işaret ediyor olabilir.

 

Kist, çevresindeki dokulara doğru kanama yapıyorsa pelvik ağrılar aniden başlayabilir ve keskin olabilir. İlişki sırasında basınca maruz kalan kist nedeniyle ilişki anında veya sonrasında ağrı oluşabilir. Rahim üzerinde oluşan over kistleri adet döngüsünü değiştirebilir, adetin daha ağrılı ve normalden daha çok kanamalı geçmesine neden olabilir.

 

İdrar Yolu Belirtileri: Over kisti büyüdükçe mesaneye doğru baskı yapmaya başlar. New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi’nden Laurie Rosenblum’a göre mesanenin tamamen boşalmaması ve sık sık tuvalete çıkma over kisti belirtisi olabilir. Mesanenin tamamen boşalmaması diğer üriner rahatsızlıklara ve idrar yolu enfeksiyonlarına yol açabilir.

 

Sindirim Sistemi Belirtileri: Pelvik organlara yakında bulunan sindirim sistemi organları over kistinin sindirimi etkileyen belirtilere yol açmasına neden olabilir. Bu belirtiler arasında en sık görülenler bulantı, kusma ve bağırsak hareketlerinde yaşanan zorluklardır. Kistin büyüklüğüne göre rektum üzerinde baskı oluşabilir.

 

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

 

Aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız en kısa sürede doktora görünmelisiniz.

Soğuk terleme

Hızlı soluma

Baş dönmesi

Halsizlik

Ağrıya eşlik eden ateş

Sık kusma

Şiddetli karın ağrısı

Şiddetli pelvik ağrı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...