Jump to content

Turhan Paşa Përmeti


ELA NAZ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Turhan Paşa ya da Arnavut Turhan Paşa (Arnavutça: Turhan Pashë Përmeti) (1839-1927)[1] Osmanlı Devleti diplomat ve devlet adamı ve bağımsız Arnavutluk devletinin 2. başbakanıydı.

 

 

Arnavut asıllı olan Turhan Paşa 1877-1880 yılları arasında Osmanlı Devleti'nin Roma büyükelçiliği[2], 1886-1894 yılları arasında ise Madrid elçiliği yaptı. 1894 yılında Girit Valisi oldu. 1895 yılına kadar bu görevde kaldıktan sonra 1895'te kısa bir süre Hariciye Nazırlığına atandı.

 

Ama 1896 yılında tekrar Girit Valililiğine geri döndü. Ancak Girit'teki Rum isyanı sonucu görevini bırakarak geri dönmek zorunda kaldı. 1904-1908 arasında Evkaf Nazırlığı görevinde bulundu. II. Meşrutiyet'in ilanından sonra ise Şura-yı Devlet Reisi oldu. 1908 yılında St. Petersburg'a Osmanlı Devleti'nin Rusya büyükelçisi olarak gönderildi. 1914 yılında I. Dünya Savaşı'na kadar bu görevde kaldı[3].

 

 

1914 yılında anavatanı olan Arnavutluk'a giderek yeni ilan edilmiş Arnavutluk Prensliğinin başbakanı oldu. Esat Paşa Toptani tarafından başbakanlıktan indirildi ama 1918 yılında tekrar başbakan oldu. Ama tekrar Lushnjë Kongresi tarafından başbakanlıktan indirildi.

 

 

Türkçe, Yunanca, Arnavutça ve Rusça bilmekteydi. 1927 yılında sürgüne gönderildiği Fransa'da öldü.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...