Jump to content

Alkali Su Içmeli miyiz?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Alkali Su Içmeli miyiz?

 

Saf ve temiz içme suyu tüketimi sağlıklı olabilmenin temel şartıdır. Peki hangi suyu tüketmeliyiz? Hangi su sağlığımız için daha yararlı? Özellikle alkali su tüketimi ile ilgili sağlık iddiaları internette ve sosyal medyada yer almakta. Alkali su tüketimi ile ilgili çeşitli firmaların cihazlarını satma eğilimi sebebiyle birçok yanlış sağlık iddiası gündeme gelmiştir. Peki bu ifadeler doğru mu??? Çoğu doğru değil….

 

Vücudumuzun ya da suyun asiditesi veya alkalinitesi pH denilen bir ölçme sistemine dayanmaktadır. pH basit bir şekilde sudaki ya da başka bir ortamdaki hidrojen iyon miktarıdır. pH çizelgesi 0-14 arasında değişmekte ve pH 7 nötr olarak ifade edilmektedir. pH 7’nin altı asidik, pH 7’nin üstü alkali (bazik) olarak tanımlanır. Gezegenimizde bulunan tüm suların pH’sı 6,5-9 arasında değişmektedir.

 

Peki mükemmel su için tavsiyeler neler? Dünya Sağlık Örgütü (WHO) “İçilebilir Su Kalite Rehberi” adı altında yaklaşık 600 sayfalık bir doküman yayınlamıştır. Bu dokümanda vurgulanan en önemli nokta suyun pH’sının insan sağlığına etkisinin olmadığıdır. Ayrıca alkalinite ve kalsiyum miktarı suyun dayanıklılığına ve içerisinden geçtiği ya da kullanıldığı boru ve cihazların korozyonuna etki ettiği belirtilmektedir. Suyun tat/aromasına ve görünüşüne etki ettiği bildirilmektedir.

 

Yapılan bilimsel çalışmalara göre vücut için bir denge gerektiği ifade edilebilir. Aşırı asidik ya da aşırı alkali suyun insan sağlığını bozucu etki etmekte ve besin dengesinin bozulmasına sebep olmaktadır. “İsveç İyi İçme Suyu” çalışmasına göre pH’nın çok asidik ya da çok alkali olması problemlere yol açmaktadır. Vücudumuz hiçbir şekilde yüksek alkali derecesine sahip suyu tüketmek için yaratılmamıştır. Bu sebeple pH’sı 8’in üstünde olan alkali suların kesinlikle tercih edilmemesi gerekmektedir.

 

Yüksek alkali su tüketseniz bile midedeki yüksek asitli sıvı ortamı bu suyu hemen asidik hale getirecektir. Suyun emilimi ise midede değil ince bağırsaklarda gerçekleşmektedir. Ancak midedeki içerik ince bağırsağa geçer geçmez pankreas salgıları ile nötrlenip alkali hale getirilir. Yani içeceğiniz hangi suyun pH’sı ne olursa olsun ince bağırsağa ulaştığında pH’sı yükselerek alkali hale gelecektir

 

Ayrıca sürekli yüksek alkalinitede su içerseniz midenizin alkalinitesi yükselir ve yiyeceklerin sindirilmesini zorlaştırır. Düşük mide asidi ülserin başlıca nedenlerinden biridir. Asitliğin düşmesi ince bağırsaklarınızı parazitlere karşı savunmasız kılar ve proteini sindirebilme yeteneğiniz azalır. Ayrıca zamanla daha az mineral ve besin emilimine neden olur. Alkalinite vücudunuzda bulunan yararlı bakterilerin de dengesini bozacağı için hem bağışıklık sisteminiz hem de sindirim sisteminiz etkilemektedir.

 

Öğr. Gör.

Sena BİLGİÇ KELEŞ

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...