Jump to content

Alev Meditasyonu...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Alev Meditasyonu

 

Karanlık bir odada bir mum alevini bir veya iki dakika süreyle izleyin. Dikkatiniz dağılınca, bakışınızı bu zayıf aleve çevirip, mumu veya bu egzersizi, niye alevin böyle göründüğünü düştinmemeye çalışın. Dikkatinizi sadece aleve yöneltin.

 

Sonra acele olarak mumu söndürün ve gözlerinizi kapayın. Birkaç saniye içinde, alev imajını gözbebeklerinize yansımış bir halde görmeye başlayacaksınız. Yapabildiğiniz sürece izlemeye devam edin. Rengi, biçimi değişebilir veya çevreye yayılabilir.

 

Kaybolabilir ve sonra farklı bir biçimde, değişik bir renkte veya formda da ortaya çıkabilir. Uygulama yaparsanız gerçek bir alevi seyrettiğiniz uzunlukta, bu alev imajında fark edebilirsiniz.

 

Arkadaşlar ve Çiftler İçin: “Ahhh” Solunumu

 

Bu egzersizi yakın bir arkadaşınızla veya sevgilinizle deneyin. Hanginizin aktif partner olacağına karar verin. Diğer kişi rahat bir şekilde gözleri kapalı olarak otursun veya yatsın. Aktif partner arkadaşının göğsünün inip kalktığını görecek ve aldığı nefesi duyacak kadar yakma otursun.

 

Aktif partner, nefes alimini mümkün olduğunca diğer kişiye uydurmaya çalışsın, nefes almaya beraber başlayıp, nefesini aynı sürede tutup, aynı zamanda bıraksın. Bunu başarmak için kuvvetli bir konsantrasyona ihtiyaç vardır. Her nefes bırakımı sırasında aktif partner bunu bir iç çekmeyle (ahhh) sonlandırmalıdır.

 

Bu egzersizler, çiftler arasındaki, bağlılığı, şefkati ve sevgiyi çoğaltır. Bir nefesin iki kişi tarafından paylaşılması, iki bedenin birleştiği hissini uyandırır. Çiftler, bunun güven verici olduğunu ve eğer göz bağlantısı sürerse güç aşıladığını düşünebilirler.

 

Birçok hemşire, terapist ve bazı fizikçiler bu meditasyonu hastalarıyla birlikte uyguluyorlar. Bu, komada veya uyuyan bir kişiyle de uygulanabilir, hem doktor hem de hasta olan kişi için sakinleştirici ve yatıştırıcı olabilir.

 

Kalp Atışı Meditasyonu

 

Kalbiniz her saniye, en azından bir kere çarpar. Eğer uzun bir süre için atmayı durdurursa, tarih olursunuz. Bu yüzden her atışı saymak, inanılmaz kuvvetli bir dikkat odaklanmasıdır. Eğer hastalık hastasıysanız veya kalbinizle ilgili bir sorunuz varsa, zihin seyretme egzersizlerinin yardımıyla kendinizi rahat hissedene kadar bu egzersizi denemeyin.

 

Elinizi kalbinizin üzerine koyun veya birkaç, parmağınızı bileğinizdeki nabız atışının üstüne yerleştirin. Her bir atışı veya nabzınızı dörde ya da ona kadar sayın. Sayıyı şaşırırsanız yeniden başlayın.

 

Veya zihninizden “atış” diyerek her bir çarpmayı ve nabzı adlandırın. Bu, dört bölümlük yürüme meditasyonunda yaptığınıza benzer bir durumdur.

 

Benim için bu meditasyonun en heyecanlı ve korku verici bölümü, her zaman, gelecek atışın olup olmayacağından kuşku duymamdır. Bu yüzden çok dikkat etmem gerekiyor. Doktorların, kalp atışının, kalp sorunlarını genellikle önceden bildirmediğini söylemelerine rağmen, hala birazcık endişe duyuyorum. Eğer kalbinizin çok hızlı çarptığını fark edip, korkarsanız, sadece saymayı durdurduğunuzu hatırlayıp, yeniden konsantre olmayı deneyin. Meditasyon yaptıktan sonra bunu için endişelene cek çok zamanınız olacaktır. Belki de yeterli bir meditasyon sayesinde fazla endişelenmeyeceksiniz.

 

Daha Zor Yürüyüş ve Solunum Meditasyonları

 

Bu yeni zihin arındırma teknikleri, sayma ve adlandırmadan çok dikkatinizi fiziksel sezgilere yönlendirmeyi kapsıyor. Bunlar “Vipassana” meditasyon geleneklerinin başlıca dayanaklarıdır. Eğer konsantre olmak size zor geliyorsa, daha kolay bulduğunuz diğer egzersizlerle yer değiştirebilirsiniz.

 

Adlandırılmayan Yürüyüş Meditasyonu

 

Yavaşça yürüyün ve dikkatinizi ayaklarınıza yöneltin. Yürümek nasıl bir duygu? Baldırlarınız, ayak bileğiniz ve ayak parmaklarınızdaki hangi kasları kullanıyorsunuz? Yürüdüğünüz yerin durumu nasıl? Sert mi, yumuşak mı, taşlı mı? Yalın ayak yürüyün ve her bir taşı, çatlağı ve çıkıntıyı hissetmeye çalışın.

 

Adlandırılmayan Solunum Meditasyonu

 

Normal bir şekilde nefes alın ve dikkatinizi solunum duygusuna çevirin. Vücudunuzun hangi bölümünde solunumu daha açık olarak hissediyorsunuz? Bazı kişiler solunumu en iyi şekilde burun deliklerinde hissediyorlar. Diğerleri, göğsün veya midenin iniş kalkışlarına konsantre olmanın daha kolay olduğunu düşünüyorlar. Ağızlarından nefes alanlar, boğazlarının arka bölümünü tercih ediyorlar. Bunlardan birini seçin ve oraya konsantre olun.

 

Nefesinizi kontrol etmeye, yavaşlatmaya çalışmayın. Soluklarınızı olduğu gibi bırakın. Her bir soluğu, önünüzden geçen değişik ve eşsiz bir yaratıkmış gibi gözlemleyin. Soluklarınız kısa mı, uzun mu? Yumuşak ve sürekli mi yoksa düzensiz mi? Serin mi, sıcak mı? Soluğunuzu hemen alıp veriyor musunuz, yoksa hareketsiz kaldığı bir yer var mı? Solunumlarınız sırasında, hıçkırık, öksürük, geğirme, iç çekme veya hırıltı var mı?

 

Bakma ve Dinleme Meditasyonları

 

Bulutlan, alevi veya deniz kenarındaki köpüren dalgaları seyretmek zihin arındırma egzersizlerinin sonuncusu ve belki de en zorudur. Gördüklerinizde anlam aramaya çalışmayın, yargılamayın. Hiçbir şey yapmadan sadece görün.

 

Bakma meditasyonuna yüz, vücut gibi objelerden çok, zihninizi daha az etkileyen doğal objelerle başlamak en kolayıdır. Pratik yaparak, bakmayı ve görmeyi başaracaksınız.

 

Dinleme meditasyonunu da, aynı şekilde uygulayabilirsiniz. Düşünmeden, yargılamadan ve anlam aramaya çalışmadan sadece dinleyin. Eğer düşünceler zihninize sokulursa dinlediğiniz müziğe geri dönün. Sizi etkileyen sözcüklere ve güfteye sahip olan müziklerden çok enstrümantal müzikleri tercih edin.

 

Bunu yapmayı başarabildiğinizde, gittiğiniz her yer ve yaptığınız her şey zihin arındırma meditasyonuna yardımcı olur. Biz bunu daha gelişmiş bir düzey olan “Şimdide Yaşamak” olarak adlandırıyoruz.

 

David Harp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...