Jump to content

Dikkat Eksikliği Testleri...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Dikkat Eksikliği Testleri

 

Çocuğun dikkat eksikliği belirtilerinin bir uzman tarafından incelenmesi tam teşhisin konulması için önemlidir. Çünkü depresyon, kaygı ve stres nedeniyle ortaya çıkan belirtiler ile dikkat eksikliği bozukluğu belirtileri benzeşebilir. Çocuklarda dikkat eksikliği testleri için bir çocuk psikoloğu ve psikiyatriste gidebilirsiniz.

 

Bu testler sırasında çeşitli durumlara verilen normal ve normal dışı tepkiler ölçülür, belirtilerin başlangıçları ve ne kadar sürdükleri incelenir, sosyal ve aile ilişkileri araştırılır.

 

Fiziksel Muayene: Fiziksel muayene dikkat kesikliğinin nedeninin görme ve işitme sorunları ile beynin fonksiyonlarında oluşabilecek nörolojik problemler olup olmadığı tespit edilir. Bu aşamada belirtilerin depresyon, kaygı ya da ruh sağlığını ilgilendiren diğer sorunlar nedeniyle oluşup oluşmadığı da elenir.

 

Gözlem: Çocuğun davranışlarının gözlem ve mülakat yoluyla incelenmesi dikkat eksikliği bozukluğu teşhisinde kullanılan ana yöntemdir. Doktor çocukla mülakat öncesi aile bireyleri, öğretmenleri gibi sürekli ilişkide olduğu kişilerden bilgi alabilir. Farklı senaryolarda çocuğun nasıl davranışlar sergilediği, farklı, anormal gelen davranışlarda bulunup bulunmadığı, dikkat sağlayıp sağlayamadığı incelenebilir.

 

Psikolojik Testler: Karşılıklı konuşma ve sosyal oramdan elde edilen verilerin doğrulanması için çeşitli psikolojik testlere başvurulabilir. Bu testler arasında sosyal zeka testi ve IQ testi ilk sıralarda gelmektedir.

 

Dikkat eksikliği bozukluğu teşhisi yetişkinlerde de aşağı yukarı aynı yöntemlere başvurularak yapılmaktadır. Hastadan belirtileri tarif etmesi, sosyal ilişkilerine yansıması hakkında bilgi vermesi istenebilir. Eş veya yakın aile bireylerinden kişinin anormal davranışları hakkında bilgiler alınabilir. Yine teşhisin doğrulanması ve depresyon, kaygı bozukluğu gibi diğer hastalıkların elenmesi için psikolojik testler kullanılabilir.

 

Belirtileri Dikkat Eksikliği Bozukluğuna Benzeyen Rahatsızlıklar

 

Bazı rahatsızlıklar dikkat eksikliği bozukluğu ile çok benzer belirtilere neden olabilir ve teşhis sırasında bunların elenmesi gerekir. Ruhsal ve fiziksel olabilen bu hastalıkların bazıları şöyledir;

Anne babanın boşanması ya da yakın birinin kaybedilmesi nedeniyle yaşanan psikolojik sorunlar

Orta kulak iltihabı ve diğer işitme sorunları

Beyni etkileyen tıbbi sorunlar

Görme bozuklukları

Öğrenme güçlüğü

Depresyon

Kaygı bozukluğu

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...