Jump to content

Çelik Yapılandırma Teknisyeni


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çelik Yapılandırma Teknisyeni Hakkında Bilgi

 

Çelik Yapılandırma Teknisyeni Görevleri

Teknik ve mesleki resim çizer, Bilgisayar destekli çizim yapar, Elektrik direnç kaynağı, tozaltı kaynağı ve ark kaynağı yapar, Oksi-gaz ve elektrik ark ile kesme yapar, Koruyucu gaz (mig-mag) kaynağı yapar, Kalıp konstrüksiyonu tasarımı yapar, Preslerde soğuk iş kalıplarında çalışır, Saç şekillendirme işleri yapar, Seri ve montaj kalıpları yapar, Çelik eşya yapar, parçaları taşır ve konumlandırır, montaj sonrası düzeltme yapar, sevkıyata uygun tedbirler alır, Preslerde soğuk iş kalıplarında çalışır, seri iş ve montaj kalıpları yapar, Metal yüzeyleri temizler, parlatır ve boyar, Mesleği ile ilgili CNC tezgâhlarında çalışır, Çelik konstrüksiyon işleri(çelik, çam, köprü vb.) yapar, merdiven ve parmaklıkları yapar, sacdan yuvarlak ve kare kesitli boru donanımları yapar, Tahribatsız muayeneler yapar, İş güvenliği kurallarına uyar.

 

Çelik Yapılandırma Teknisyeni Kullanılan Malzemeler

CNC Punch, kaynak elektrotları, Elektrik ark ve oksijen kaynak makineleri, Kaynak feli, kaynak teli ve elektrodu, portatif matkap, portatif freze, daire testere, kollu testere (mekanik ya da hidrolik), Kişisel güvenlik araç gereçleri, ölçü kontrol aletleri, profil ve dolu malzeme bükme makineleri, Gazaltı kaynak makineleri (Mig, Mag, Tig), Tozaltı kaynak makinesi, kombine makaslar, CNC saç işleme tezgâhları, CNC boru bükme tezgâhları, Hidrolik friksiyon ve eksantrik presler, her türlü matkap tezgâhları, Giyotin makas, abkant pres, eksantrik pres, daire testeresi, Oksijen ve asetilen tüpü, Eğe, makas, çekiç vb, Mesleğe ait diğer araç ve gereçler.

 

Çelik Yapılandırma Teknisyeni Özellikleri

Çelik Konstrüksiyon (Yapılandırmacı) Teknisyeni olmak isteyenlerin; Göz ve eli eşgüdümlü kullanabilen, elleri ustalıkla kullanabilme yeteneğine sahip, şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, mekanik konulara ilgili, dikkatli ve tedbirli, makine ve aletlerle uğraşmayı seven, her türlü çalışma ortamına uyum sağlayan, mesleği ile ilgili konularda doğru kararlar verebilen, mesleği yapmaya engel fiziki engeli olmayan, elleri ve gözleri sağlam kişiler olmaları gerekir.

 

Çelik Yapılandırma Teknisyeni Çalışma Alanları

Gelişmekte olan ülkemizde sanayinin “Çelik Konstrüksiyon” alanından mezun olmuş nitelikli ara elemanlara ihtiyaç bulunmaktadır. Bu da mesleki eğitim veren kuruluşları kendilerini yenilemeye zorlamaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte özellikle inşaat sektöründe beton yapılaşmadan çelik yapıya geçilmesi sebebiyle iş bulma imkânı oldukça yüksek bir alandır. Her türlü çelik konstrüksiyon işleri, çelik eşya üretimi, oto yan sanayi işlerinin söz konusu olduğu iş piyasasının çeşitli dallarında da iş bulma imkânı vardır.

 

Çelik Yapılandırma Teknisyeni Okulu

Mesleğin eğitimi meslek liseleri, Anadolu meslek liseleri, teknik liseler ve Anadolu teknik liselerinin “Metal Teknolojisi” alanı “Çelik Konstrüksiyon (Yapılandırmacı)” dalında verilmektedir. Ayrıca, yaygın mesleki ve teknik eğitim programları yoluyla da bu alanda/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.

 

Çelik Yapılandırma Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır

Mesleğin ortaöğretimde eğitim süresi 4 yıldır. Öğrenciler teorik eğitimlerini okulda, pratik eğitimlerinin bir kısmını okulda bir kısmını da işletmelerde staj yaparak görürler.

 

Çelik Yapılandırma Teknisyeni Meslkete İlerleme

Endüstri meslek liselerinin bu bölümünden mezun olanlar usta, ustabaşı, formen ve şef gibi unvanlara yükselebilirler. Bu bölümden mezun olanlardan alanları ile ilgili ustalık sınavına girip başarılı olanlar “Ustalık Belgesi” alarak kendi işlerini kurabilirler. Meslek liselerinin “Metal Teknolojisi ” alanından mezun olanlar “Elektrik Enerjisi Üretim-İletim ve Dağıtımı, Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi, Gemi Makineleri İşletme, Grafik Tasarımı, Makine, Mekatronik, Metalürji, Otomotiv Teknolojisi, Oto Boya ve Karoseri, Raylı Sistemler Makine Teknolojisi, Sondaj Teknolojisi, Tarım Makineleri, Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi, Kaynak Teknolojisi” bölümlerine sınavsız geçiş için başvurabilirler. Ortaöğretim Başarı Puanları (OBP), mezuniyet yılları, okul türleri dikkate alınarak kontenjan dâhilinde yerleştirilebilirler. Ön lisans eğitimini tamamlayanlar ÖSYM tarafından yapılan dikey geçiş sınavına (DGS) girip başarılı oldukları takdirde eğitimlerini lisans düzeyine çıkarabilirler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...