Jump to content

Ignaz Seipel


ELA NAZ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Ignaz Seipel (19 Temmuz 1876, Viyana-2 Ağustos 1932, Pernitz, Avusturya), Avusturyalı Katolik din adamı ve siyasetçi, 1922-24 ve 1926-29 arasında iki kez Avusturya şansölyeliği yaptı.

 

 

1899'da rahip oldu, 1903'te, Viyana Üniversitesi'nde teoloji doktorasını tamamladı. Salzburg ve Viyana üniversitelerinde ahlak felsefesi dersleri verdi. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nın son hükümeti olan Heinrich Lammasch kabinesinde sosyal yardım bakanlığına getirildi (1918). İmparatorluğun yıkılmasından (1918) sonra, önderlerinden biri olduğu Hıristiyan Sosyal Partisi'nin (CS) monarşist ve cumhuriyetçi kanatlara bölünmesini önledi.

 

Mayıs 1922'de Büyük Alman Partisi ile koalisyona giderek ilk hükümetini kurdu. İtilaf Devletleri'nin gözetiminde mali ve idari reformlar gerçekleştirmek üzere Milletler Cemiyeti'nden 100 milyon ABD Doları tutarında kredi alınmasını sağladı. Yeni para birimi olarak schilling'i kabul ettirdi. Deflasyonu denetim altına almakla birlikte, başvurduğu önlemler hem partisinin, hem de eyalet yönetimlerinin tepkisini çekti. 1 Haziran 1924'te bir suikastta yaralandı ve aynı yılın kasım ayında istifa etti.

 

 

İkinci başbakanlık döneminde (1926-29) parlamentoda çoğunluğu sağlayamadı, ancak 1927'de yapılan seçimlerde çoğunluğu sağladı. Sosyal Demokratlara karşı yerel örgütleri (Heimwehr) kullanması (1927) faşizmin tırmanışına elverişli bir ortam yarattı; Viyana'daki sosyalist ayaklanmayı (15-16 Temmuz 1927) hızla bastırdı. Zamanla daha otoriter bir eğilime yönelerek, güçlü başkanlık yetkilerine dayalı korporatif devlet sistemini savundu. Hastalığı yüzünden 1929'da istifa etti, eylül 1930'da getirildiği dışişleri bakanlığı görevinden yine sağlık nedenleriyle istifa ettikten iki yıl sonra öldü.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...