Jump to content

Karl Stürgkh


ELA NAZ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Karl Stürgkh (Kontu) (d. 30 Ekim 1859, Graz - ö. 21 Ekim 1916, Viyana, Avusturya), 1911-16 arasında Avusturya başbakanı. Kurduğu otoriter düzen öldürülmesiyle sona ermiştir.

 

 

Halbenrain'da geniş mülkleri olan Stürgkh, 1891'de Reichsrat'a (imparatorluk danışma kurulu) seçildi. Parlamento üyeliği sırasında aşırı tutucu ve dinci kanatta yer alarak, 1907'de oy hakkıyla ilgili reformlara şiddetle karşı çıktı. 1908'de eğitim bakanlığına getirildi.

 

Kasım 1911'de başbakanlığa atanması parlamentoda Çek ve Alman milliyetçileri arasında çekişmelere yol açtı. Başlangıçta yeni bir askeri programı kabul ettirmeyi başardıysa da parlamentoyla ilişkileri gitgide bozuldu.

 

1913'te Bohemya Landtagı'nı (eyalet meclisi), Mart 1914'te de Avusturya Reichsrat'ını kapattı ve ülkeyi kararnamelerle yönetmeye başladı. Ordunun ve polisin desteğiyle ülkeyi yönetmeye başlayan Stürgkh, Mayıs 1915'te Çek Karel Kramář'ı ihanet suçlamasıyla tutuklattı.

 

 

I. Dünya Savaşı sırasında Ekim 1916'da Friedrich Adler adlı bir solcu tarafından vurularak öldürüldü.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...