Jump to content

Kurt Schuschnigg


ELA NAZ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kurt Alois Josef Johann Schuschnigg (d. 14 Aralık 1897, Riva del Garda - ö. 18 Kasım 1977 Mutters, Innsbruck yakınları) Avusturyalı siyâsetçi. 1934'te bir suikastte öldürülen Engelbert Dollfuß'un ardından Avusturya şansölyesi oldu.

 

 

Avusturyalı General Artur von Schuschnigg'in oğlu olarak, Karintiya Sloveni kökenli, köklü bir Avusturyalı subay ailesinin üyesiydi. Soyadı Slovence yazımda Šušnik şeklindedir. Genç Schuschnigg, Vorarlberg'deki Feldkirch'de Stella Matutina Cizvit Koleji'nde eğitim aldı.

 

I. Dünya Savaşı sırasında İtalyan Cephesi'nde esir düştü ve Eylül 1919 yılına kadar tutsak kaldı. Daha sonra, Freiburg ve Innsbruck üniversitelerinde hukuk okudu. Avusturya Katolik kardeşlik üyesi oldu. 1922 yılında mezun olduktan sonra Innsbruck'da avukatlık yaptı. Schuschnigg sağcı Hıristiyan Sosyal Partisine katıldı ve 1927 yılında Nationalrat seçildi.

 

 

1932'de Dollfuß kabinesinde adâlet bakanı, 1933'de eğitim bakanı oldu. 1934'te Dollfuß'un Naziler tarafından öldürülmesinin ardından 36 yaşında şansölye seçilerek bu göreve gelen en genç kişi oldu. Dolfuss gibi Schuschnigg, Avusturya'yı kararnameler ile yönetti. Saltanatının Dolfuss'a göre biraz daha hafif olmasına rağmen, politikaları selefinin politikalarından çok farklı değildi.

 

 

12 Şubat 1938 tarihinde, Schuschnigg, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da kötüleşmesini yumuşatmak amacıyla Berchtesgaden'de Hitler ile bir araya geldi. Burada Adolf Hitler'in Avusturya'nın Almanya'nın himayesine girme çağrısını reddetti. 1938'de Avusturya'nın ilhakı sırasında Nazi Almanyası tarafından tutuklandı.

 

12 Mart 1938 günü Schuschnigg ev hapsine alındı​​. 28 Mayıs'a kadar evinde hapis tutuldu ve Gestapo tarafından uykusuz bırakıldı. SS'ler tarafından üzerinde fiziki ve psikolojik işkence uygulandı. Ev hapsinden sonra Viyana'da Hotel Metropol'de bulunan Gestapo karargahına götürüldü. Schuschnigg, 17 ay boyunca 5. katta küçük bir odada kapalı kaldı.

 

Burada SS'lerin odaları, lavaboları, bulaşık kapları ve tuvaletleri kendi havlusuyla ona temizlettirildi; Gesatapo tarafından çeşitli ayak işleri yaptırıldı. Başbakanlıktan düşüşünün 1. yıldönümünde, 11 Mart 1939'da 30 kilo kaybetmiş olduğu halde, bir SS doktoru sağlık durumunun çok iyi olduğuna dair rapor verdi. Schuschnigg'in tutuklanmasından az sonra, eski Kontes Vera Czernin'le vekaletname vererek evlenmesine izin verilmişti.

 

1941'de karısı yeni doğan çocuğunu da yanına alarak Schuschnigg'in bulunduğu kamplarda yaşamasına izin verildi. Schuschnigg ailesi esaret hayatına Dachau Toplama Kampı ve Sachsenhausen Toplama Kampı'nda devam etti. Dachau kampı 4 Mayıs 1945'de ABD ordusu tarafından kurtarıldı. Daha sonra Schuschnigg ve ailesi tamamen serbest bırakılmadan önce İtalya'daki Capri adasına transfer edildi.

 

 

Savaştan sonra ABD'ye iltica eden Schuschnigg, 1948'den 1967'ye kadar Saint Louis Üniversitesi'nde siyâset bilimi dersleri verdi. 1959'da ikinci karısını kaybetti. İlk karısı 13 Haziran 1935'te bir araba kazasında ölmüştür. Schuschnigg 1977 yılında, Innsbruck yakınlarındaki, Mutters'de 79 yaşında öldü.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...