Jump to content

Bitirmeden Sofradan Kalkmak Yok Dendi Bize...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bitirmeden Sofradan Kalkmak Yok Dendi Bize

 

Tabağınızdaki her şeyi yiyip bitiren gruptaysanız görünen o ki Yalnız değilsiniz! Cornell Üniversitesindeki yeni bir araştırmaya göre, yetişkinlerin ortalama %92 si tabaklarına ne konuyorsa silip süpürüyor.

 

Doktor Brian Wansink' e göre eğer tabağımdaysa mideme gitmeli diye bir düşünce var. Yeni çıkacak kitabında Abowd Johnson ile birlikte 1176 lokantayı analiz etmişler ve temiz tabak gezegeninde yaşadığımızı söylüyorlar. 8 ülkede yapılan araştırmada sonuçlar birbiriyle tutarlı.

 

Cinsiyet ve ırk özelliğinden bağımsız görülmüş (Amerika, Kanada, Fransa, Tayvan, Kore, Finlandiya ve Hollanda). Ancak bu sonuçlar çocuklarda bu şekilde değil. 18 yaşının altında 326 katılımcıda, çocukların %59 u ne ikram ediliyorsa yemiş.

 

Bu sonuçlar yetişkinlerin ilk ikramda yiyecekler hakkında ve ne kadar yiyecekleri konusunda kesin bir fikirleri olduğu, çocukların ise yemekleri sevip sevmeyecekleri ile ilgili kesin bir görüşleri olmadığı yönünde yorumlanmış.

 

Sonuçlar Uluslar arası Obezite dergisinde yayınlanmış. Kendimizin ne kadar yemek istediği konusunda yeme davranışına bilinçli farkındalık gerçekleştirmek için bu sonuçlar önemli.

 

Bilinçli farkındalık için içsel ve dışsal ipuçlarının farkında olmak gerekiyor. Bir çok insan diyet yapmak ister örneğin veya yapması gerektiğini söyler fakat çoğu aslında doğru değildir.

 

Diyet yapmayı isteme veya istememe konusunda gerçek bir farkındalıkları yoktur. Bilinçli farkında yeme ile besinleri kategorize etmeyiz sadece yeterli miktarda yemeyi öğreniriz. Bozulmuş öğrenmelerimizi yeniden yaptığımızı düşünün. Bu artık bir yaşam şekli olur geçici bir diyet değil.

 

Bir dahaki sefere kalkıp kendiniz kaşığı alın ve ne kadar yemek istediğinizi bir düşünün!

 

Uzman Psikolog

Nuray Sarp KULKARA

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...