Jump to content

Unutmak Mümkün mü?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Unutmak Mümkün mü?

 

Resensburg Üniversitesinden Gesine Dreisbach ve Karl-Heinz Bäuml'ün yaptığı araştırmaya göre, istenmeyen alışkanlıkları unutmak mümkün !

 

Araştırmacılar katılımcılara ilk yeni alışkanlıklar kazandırdılar. Önce almanca kelimeler sundular ve her kelimeye aynı tepkiyi vermeleri için denemeler yaptılar.

 

Bir dizi deneysel denemenin yapıldığı araştırmanın sonuçlarına göre; kavramlarını ispatladılar. Yeni öğrendiğimiz davranışları unutmaya karar verebiliriz.

 

Bunları yalnızca episodik(kişisel anılarımızın olduğu bellek türü) hafıza ölçüsünde yapabiliriz.

 

Bunu tırnak yeme gibi kökleşmiş davranışlara da genellemek mümkün.

 

Bütün bunların sonunda biliyoruz ki örtük belleğimiz yeniden yazılabilir.

 

Onları zayıflatan müdahalelere onları açık tutmamız gerekiyor.

 

Gelecekteki araştırmalar için akla gelen asıl soru ise; zevk aldığımız davranışları direkt olarak unutup unutamayacağımız.

 

Uzman Psikolog

Nuray Sarp KULKARA

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Peki Mümkün Mü Unutmak..?

   Sayısı Belli Değil Onun Hayali İle Gözyaşlarına Boğulduğum Gecelerin... Onun Özlemiyle Çoğalıyor Issızlığım... Yokluğunda Daha Bir Çoğalıyor Yokluklar... Susmaya Mahkum Edilmiş Sözlerim, Ölüme Terkedilmiş Yüreğimdeki En Masum Hislerim Ağlıyor... Yine Dopdoluyum! Yine Çıkmazlardayım...! Ve Ben Her Yağan Yağmurda Biraz Daha Gömüyorum Zindanlara Yüreğimi... Tüm Dünyaya Küsmüş, Kaderime Ağlıyorum... Hüzün Mevsimleri Dolaşıyor Buruk Yüreğimde... Sonsuz Kederlerim Var Gözlerimde... Yapmaya

   , Yer: Şiirler

  • Acı Anıları Unutmak Mümkün Olacak

   Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan) filmi gerçek olabilecek. ABD’li bilim adamları kötü anıları silecek bir yöntem bulduklarını açıkladılar.   Georgia Tıp Fakültesi’nde farelerle yapılan deneylerde, beyinlerine zarar verilmeden farelerin hafızaları silindi.   Neuron adlı tıp dergisinde yer alan makaleye göre, beyindeki özel bir proteinde etkili olan teknik, ileride travma yaşayan kişilerin tedavisinde kullanılabilir.   Bilim adamları, beyindeki belli bir protein kull

   , Yer: Sağlık Haberleri

  • Unutmak Mümkün Olmayacak Seni..

   unutmak mümkün olmayacak seni..   bazen susmak en iyi cevaptır derler.bazen söylemekten vazgeçtiğin anlar vardır ya işte ben aylarca bu anı yaşadım belkide.dilimin ucunda gelmişken herşey düğüm düğüm oldu kaldı içimde.soruyorum kendime seni sevmekmi sevmemekmi? hangisi .... cevabını bulamıyorum.   evet doğru sen olunca içimdeki mutluluk tarfi edilemez.o heyecan bir anlık bakış bir anlık tebessümlerin herşeye bedel olur kimi zaman.biliyorum ki bana şimdi mutluluk veren bu gülüşler acı verece

   , Yer: Deneme & Makaleler

×
×
 • Yeni Oluştur...