Jump to content

Dini Açıdan Psikolojik Rahatsızlığı Olanların İmtihanı ve Sorumluluğu Nedir?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bipolar (Duygu Durum Bozukluğu) olan bir kişinin imtihanı ve sorumluluğu nedir ?

 

 

Cevap: Bahsettiğiniz Psikolojik rahatsızlığa veya benzeri bir rahatsızlığa muzdarip olan kimselerin tabi ki imtihanı zordur. Fakat sorumluluk konusunda asıl olan aklı baliğ olmak ve akli fonksiyonların çalışır durumda olup olmamasıdır. İslam dinide akıl sahibi her insan yapmış olduğu her şeyden sorumludur. Yüce Mevla'mız her kuluna çekebileceği imtihanlar vermektedir. Bu yönden her insanın sıkıntısı ve imtihanı farklıdır. Bununla birlikte belki bir çok insana klasik gelebilecek çok büyük bir gerçek vardır. Bu ise alemlerin Rabbi olan Allah' (c.c) olan inançtır. Zira İslam inancı her insanın ruh halini düzenleyicidir. Gerçek manada iman eden bir insanın iç ve dış dünyasının saadet bulduğu bir hakikattir.

 

 

İşte bu hakikatler aşikar iken şunu diyebiliriz ki Psikoloji bozuk olan bir insan inancı zayıf olan bir insandır. Zira inancı tam olan bir kimsenin Psikolojik rahatsızlıkları yaşaması mümkün değildir. Yalnız bu noktada şu gerçeği ortaya koyalım. Belki şimdiye kadar olan ifadelerimiz biraz sert olmuş olabilir, fakat bunlar bir hakikattir. Tabi ki tam bir iman sahibi olmak kolay değildir. Fakat bir insan inancını gözden geçirmeden ve Rabbinden uzak durarak benim Psikolojim bozuk ben yaptığım şeylerden sorumlu değilim der ise bu yanlış olacaktır. Şüphe yok ki her kulun bir imtihanı hatta imtihanları vardır .

 

 

Örneğin tıbben bahsettiğiniz bipolar rahatsızlığının nedeninin ne olduğu bilinmemektedir. Bu bozukluğun genellikle genetik bir unsuru olduğu ve aynı aile içinde görülebilir olması genetik bir rahatsızlık olabilir hissi uyandırmaktadır. Durum böyle olsa dahi durum değişmemektedir. Bu imtihan dünyasında örneğin kimi kul ailesinden kalmış bir borcun yükümlülüğü altında kalır ve çok uzun süre bu sıkıntı ile yaşar kimi kul ise ailesinden gelen bir genetik rahatsızlıkla muzdarip olur.

 

 

Özetle, aklı yerinde olduğu halde Psikolojik rahatsızlığı olan her insan zor bir imtihan içerisindedir ve bununla birlikte yaptıklarından sorumludur. Yüce Mevla'mız bu durumda ki kardeşlerimize acil şifalar nasip eylesin. Amin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...