Jump to content

Sütlaç Kaç Kalori?


Olcix
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Süt, pirinç, pirinç unu ve şekerle hazırlanan sütlacın kalorisi büyük oranda şekerden gelmektedir. 6 kişilik sütlaç hazırlarken kullanılan ortalama 2.5 su bardağı şeker yaklaşık 1400 kaloridir. Bu da diğer malzemelerin kalori miktarları da eklendiğinde 1 büyük kase sütlacın kalorisini 350‘ye kadar çıkarmaktadır. Sütlacı hazırlarken kullandığınız şeker miktarını azaltarak (tadından fedakarlık yapabilirseniz) kalorisini 200-250’ye kadar düşürebilirsiniz.

 

Sütlaç Malzemeleri ve Kalori Miktarları

 

Herkesin sütlaç tarifi bir miktar farklı olabilir ancak sütlacın değişmeyen malzemeleri beyaz pirinç, süt, pirinç unu ve şekerdir. Ben internette bulabileceğiniz sütlaç tariflerinden birini seçerek kullanılan malzemelerin ne kadar kalori içerdiği hakkında bilgi vereceğim. Artık kendi sütlaç tarifinize göre hazırladığınız sütlacın kalorisini bu bilgilerle aşağı yukarı belirleyebilirsiniz.

 

Önce sütle başlayalım; 6 kişilik sütlaç tarifinde 1 litre yani yaklaşık 1000 gram yağlı süt kullanılıyor. Bu miktarda sütün kalorisi toplam 600. 150 ml beyaz pirinci 150 gram kabul edersek 200 kalori daha eklemek gerekiyor. Pirinç unu kullanacaksanız 6 kişilik sütlaç için yaklaşık 30 gram pirinç unu gidiyor ve bunun kalorisi ise 100. Son olarak gelelim kalori canavarı şekere. Tariflerde 6 kişilik sütlaç için 2.5 su bardağı şeker kullanılması önerilmiş. Bu miktarda şeker ise yaklaşık 1400 kalori. Bu tarife göre 6 kişilik sütlacın toplam kalorisi +- 2300, 1 adet büyük kase sütlaç kalorisi ise +- 380.

 

z Kalorili Sütlaç

 

Sütlaç yemekten vazgeçemiyorsanız ve daha az kalorili bir sütlaç alternatifi arıyorsanız öncelikle sütlacı kullanılan malzemeleri dilediğiniz gibi değiştirebileceğiniz kendi mutfağınızda hazırlamanızı öneririm. Şekeri azaltmak sütlacın kalorisinin önemli oranda azalmasını sağlayacaktır. 6 kişilik sütlaç tarifinde önerilen 2.5 su bardağı şekeri 1.5 bardağa düşürürseniz 1 kase sütlaçta yaklaşık 100 kalori düşürebilirsiniz. Kaloriyi daha çok düşürmek isterseniz tam yağlı süt yerine yağsız süt veya soya sütü kullanabilirsiniz. Tabi her zaman şeker yerine tatlandırıcı kullanma seçeneğiniz bulunuyor ancak tatlandırıcı sütlacın tadını çok değiştireceği için aynı lezzeti alamayabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...