Jump to content

Yoğurt Sivilceye İyi Gelir mi?


Olcix

Önerilen Mesajlar

Evde bulabileceğiniz pek çok doğal ürün, sivilce tedavisinde size yardımcı olabilir ve yoğurt da onlardan biridir. Cilt sağlığı için gerekli vitamin ve mineralleri içeren yoğurt, doğal bir antibiyotik olarak cildin iltihaplanan bölgelerini sakinleştirir ve sivilcelerin neden olduğu hassasiyeti azaltır. Yoğurtla hazırlanan cilt bakım maskeleri, yoğurdun cilt yüzeyinde bulunan bakterileri temizleyen asitli yapısı nedeniyle, sivilce dışında siyah nokta ve beyaz yağ bezelerinin oluşmasını da engeller. Yoğurdu, sade olarak direk cildinize sürebilir ya da cilt tipinize göre bal, limon, muz veya salatalıkla karıştırarak kullanabilirsiniz.

 

Yoğurtla Hazırlanan Bazı Yüz Maskeleri

 

Salatalık Maskesi: Aşırı yağlı ciltlerde fazla yağı almak ve cildi temizlemek için kullanılabilecek bu maske için ihtiyacınız olan malzemeler; 1 orta boy salatalık, 2 yemek kaşığı yağsız yoğurt. Salatalığı soyduktan sonra yoğurtla birlikte miksere atın ve püre kıvamına gelinceye kadar karıştırın.

 

Maskeyi yüzünüze sürüp 15 dakika beklettikten sonra soğuk suyla temizleyebilirsiniz. Gözeneklerin daha da küçülmesi için maskeyi temizledikten sonra yüzünüze buz kompresi uygulayabilirsiniz.

 

Muz Maskesi: Cildi sıkılaştıran ve kırışıklıkların oluşmasını geciktiren muz maskesi için, 1 orta boy muzu çatalla iyice ezdikten sonra 3 çay kaşığı yoğurtla karıştırın. 15 dakika bekletip ılık suyla yüzünüzden çıkartabilirsiniz. Maskenin etkisini göstermesi için yüzünüzdeyken konuşmamaya ve yüz kaslarınızı hareket ettirmemeye çalışın.

 

Limon Maskesi: Fazla yağı alan ve aşırı yağ üretimini dengeleyen bir diğer maske olan yoğurtlu limon maskesi için gerekli malzemeler; yarım limonun suyu ve 2-3 çay kaşığı yoğurt. Bu karışımı yüzünüze sürüp 15 dakika bekletebilir ya da sivilceler üzerine bir parça pamuk yardımıyla direk sürebilirsiniz. Maskeyi cildin yağ üretimine ve sivilce oluşumuna göre haftada 2-3 kez kullanabilirsiniz.

 

Bal Maskesi: Doğal bir anti bakteriyel olan bal aynı zamanda oldukça etkili bir nemlendiricidir. 1 çay kaşığı balı (organik ve katkısız olması maskenin etkisini arttıracaktır) 3-4 çay kaşığı yoğurtla karıştırıp yüzünüze sürün. 15 dakika bekletip soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi düzenli olarak kullanırsanız sivilceler azalır ve cildiniz doğal bir parlaklık kazanır.

 

Çilek Maskesi: Çilek, asitli yapısıyla cildin üstünde biriken ölü deriyi ve gözenekleri tıkayan yağı, kiri temizlemek için ideal bir meyvedir. Çilek maskesi için, püre haline getirdiğiniz 3-4 çileği 2-3 çay kaşığı yoğurtla karıştırın. Maskeyi yüzünüzde 15 dakika beklettikten sonra ıslak havluyla silebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...