Jump to content

Insülin Direnci Nasıl Oluşur?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Insülin Direnci Nasıl Oluşur?

 

İnsülin direnci; kas, karaciğer, yağ dokusu gibi hedef dokuların insüline olan cevabının azalmasıyla, bu dokuların glukoz alımının bozulması ve karaciğerin glukoz üretimini arttırması nedeniyle olur.

 

İnsülin direnci, kan şekerinin kas, yağ ve karaciğer hücrelerine girmesinin daha zor olması nedeniyle yüksek düzeyde şekerin kanda birikmesine sebep olur.

 

Bu durum hem uzun hem de kısa süreli sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

 

Kısa bir süre içinde, hücreler enerjisiz kalır ve metabolizma eskisi gibi çalışmamaya başlar, bu nedenle Tip 2 diyabeti olan hastalar özellikle kronik yorgunluktan şikayet etmektedirler.

 

Zamanla, yüksek kan şekeri düzeyi, göz ile ilgili problemler (özellikle körlük), böbrek bozukluğu, sinir hasarı ve kalp hastalığı gibi daha ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

 

İnsülin direncinin, tip 2 diyabetin gelişmesinin altında yatan esas sebeplerden biri olduğu düşünülmektedir. Tip 2 diyabet hastalarının yaklaşık yüzde 85′inde insülin direnci söz konusudur.

 

İnsülin direncinin genetik nedenlerle ilintili olduğu düşünülmektedir, ancak obezite, yaşlanma ve sedanter yaşam biçimi gibi faktörlerin etkili olduğu da gözlenmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...