Jump to content

Sahra Çölü


Guest Lucky
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

saharasatellitehiresrv7-1.jpg

 

Sahra Çölü ya da Büyük Sahra dünyanın en büyük çölüdür. Afrika'nın dörtte bi­rinden daha fazlasını kaplar ve kıtanın Atlas Okyanusu'ndan Kızıldeniz'e kadar bütün ku­zey kesimi boyunca yayılır. Bu büyük çölün kuzeyinde Akdeniz ve Atlas Dağları, güne­yinde kurak Sahel bölgesi yer alır. Sahra Çölü güneye doğru yayılarak ekvatora 1.500 km kadar yaklaşır. Yüzölçümü 8.600.000 km2'dir.

 

Batı Sahra, Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır, Moritanya, Mali, Nijer, Çad ve Su­dan'ın bazı bölümleri Sahra Çölü'nün içinde kalır. Çölün yüzeyinin büyük bölümünü, ge­niş sırtlarla birbirinden ayrılan alçak çukur­luklar oluşturur. Yağmurun sıklığı ve miktarı mevsimden mevsime değişir. Sahra Çölü'nün orta kesimlerinde evleri yıkan şiddetli yağ­murlar bile görülmüştür. Bunun yanında yıl­larca yağmur almayan bölgeler de vardır. Gündüz sıcaklığı oldukça yüksektir; 60°C'ye ulaşır. Geceler serindir ve özellikle yüksek kesimlerde don ve buzlanma görülür. Gökyü­zü çoğunlukla bulutsuzdur; havadaki nem oranı çok düşüktür.

 

Sahra Çölü bütünüyle kumdan oluşan bir düzlük değildir. Kum çölleri arazinin ancak yüzde 20'sini kaplar. Oldukça yüksek dağlar, geniş, çıplak yaylalar vardır. Güneş ve don kayaları aşındırır, rüzgâr da aşınmış parçaları sürükler. İncecik kum taneleri büyük toz bulutları halinde uzaklara taşınır. Kum çölle­rinin arasında "kumul" adı verilen kum tepe­leri bulunur . Bazı kumullar 230 metre yüksekliğe kadar ulaşır. Çölün büyük bölümünü kaplayan düzlüklerde bütün yü­zey, sürüklenen kumların aşındırarak yuvar­latıp parlattığı çakıl ve taş yığınlarıyla kaplıdır.

 

Sahra Çölü'nde su kaynaklarının az oluşu bitkilerin yetişmesini engellediği gibi, insanla­rın ve çölde yaşayabilecek hayvanların sayısı­nı da kısıtlar. Bitkiler su kaybına karşı kendi­lerini az sayıdaki yaprakları (bazılarında yap­rak yerine diken vardır), kalın kabukları ve çok derine inen kökleriyle korurlar. Sahra Çölü'nde yaşayan hayvanlar da uzun süre bir şey içmeden yaşayabilen, hızlı ve uzaklara gidebilen ceylan, antilop, çakal ve tilki gibi hayvanlardır. En önemli ağaç, meyvesi insan­larca yenen, kırılmış çekirdekleri de develeri beslemekte kullanılan hurma ağacıdır. Ayrıca buğdaygiller ile akasya ve ılgın türleri de bulunur.

 

Sahra Çölü bölgesinde yaşayanların sayısı 2 milyona yaklaşır. Bu sayının hemen hemen yarısını göçebeler oluşturur. Göçebeler deve, keçi ve koyun besler; hayvanlarını sayısı çok az olan otlaklara götürebilmek için sürek­li yer değiştirirler. Başlıca yiyecekleri süt ve hurmadır. Yerleşik kavimlerse tepelik kırlar-daki ırmaklar boyunca ya da suyun bulundu­ğu vahalarda yaşarlar. Kuyular­dan yeraltı suyu çıkarılır. Hurma ağaçlarının meyveleri yenir; gövdelerinden kereste yapılır; yaprakları da sepet yapımında kullanılır. Palmiyelerin göl­gesinde meyve ağaçlan ve sebze yetiştirilir. Öbür tarım ürünleri arpa, buğday ve tütün­dür. Demir, manganez ve bakır bulunur. Çıkartılan petrol ve doğal gaz borularla Ak­deniz kıyısına iletilir.

 

Çok sayıda havayolu Sahra Çölü'nün üze­rinden geçer. Çöl boyunca doğu-batı yönünde düzenli otobüs servisleri vardır. Deve kervan­ları çöl yerlilerine, tuz ve hurma ile değişmek üzere, dışarıdan getirilen kumaş ve sanayi ürünlerini taşırlar.

 

Sahel, Sahra Çölü'nü Batı Afrika'nın tro­pik çayırlarından ayıran bir kuşak oluşturur. Burası geniş bir fundalık ve otlak bölgesidir; sığır, koyun ve deve sürülerini otlatan göçebelerce kullanılır. Sahel'de yağmur, bazı ta­hılların yetiştiği güneye doğru gidildikçe ar­tar. Ama Sahel halkı kuraklık yüzünden açlıkla karşı karşıyadır. Hayvanların otlatıl­ması bitki örtüsünü büyük ölçüde yok etmek­te, çöl de kuzeyden güneye doğru yayılmak­tadır.

 

Sahra Çölündeki ülkeler

 

Aşağıdaki ülkelerin bir kısmı ya da tamamı Sahra Çölündedir.

libyatx8-1.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Sahra Çölü’nde Düzenlenen Erkek Güzellik Yarışması!

   Nijer‘de yaşayan Wodaabeler kabilesi yaptığı güzellik yarışması ile tüm dünyanın ilgi odağı oldu. Eylül’de düzenlenen yarışmanın adı Geerewol. Yarışanlar erkek, jürinin kadın olduğu bu yarışmada hayli ilginç görüntüler ortaya çıkıyor. Dans eden, şarkı söyleyen genç erkeklerin yeteneklerini sergiledikleri bu renkli festival bir hafta sürüyor. Kendilerini dünyanın en güzel insanları olarak kabul eden bu kabile uzun-ince fizikli, ince dudaklı ve açık tenli insanları daha çekici buluyor.     Gi

   , Yer: Erkek Dünyası

  • Sahra Çölü

   Sahra dünyanın en büyük sıcak çölü. Ama hemen hiç yağış almamasından dolayı yine bir çöl olmakla birlikte sıcak değil soğuk bir çöl olan Antartika'ya göre çok daha küçük. Arapçada "büyük çöl" anlamına gelen Sahara el-Kübra olarak adlandırılan Sahra Çölü yaklaşık Avrupa kıtası kadar bir büyüklüğe sahip. 9 milyon kilometrekarelik bir alana yayılan çöl Kuzey Afrika'nın büyük bir bölümünü kaplıyor. Çöl Kızıldeniz'den —Akdeniz kıyılarını da kısmen içine alarak— Atlantik Okyanusu civ

   , Yer: Doğa

  • ‎18 Şubat 1979 Sahra Çölü

   18 şubat 1979 yılında sahra çölüne kar yağmıştır...

   , Yer: Genel Kültür

  • Dünyanın En Büyük Çölü Sahra!

   Sahra Çölü, belki dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz güzellikte bir doğaya sahiptir. İşte Sahra Çölü yolculuğu…   Dünyanın en büyük çölü olan Sahra, ABD’ye neredeyse eşdeğer bir yüzölçümüne sahiptir. Fas, Mali, Libra, Cezayir, Tunus ve Mısır’ın da içinde bulunduğu 10 ülkeden geçmektedir.   Sahra Çölü’nün bazı kısımları turistler için kapalıdır. Ancak özellikle Fas, Tunus ve Mısır topraklarında bulunan önemli bölgelerine geziler düzenlenmektedir.   Sahra Çölü gezilerinde ku

   , Yer: Ortadoğu

  • Dünyanın En Büyük Çölü (Sahra Çölü)

   Sahra Çölü, ya da Büyük Sahra Çölü, Afrika’nın kuzeyinde, kıtanın ortası ile kuzeyini ayıran 9.000.000 km² büyüklüğünde dev bir çöldür. Sahra sözcüğü Arapça’daki “sahara” sözcüğünden gelme olup “çöl” anlamındadır.   2,5 milyon yıl yaşında olan sahra çölünün yüzölçümü büyüklüğü Amerika Birleşik Devletleri’ni kaplayacak kadardır. Atlas Okyanusu kıyılarından Kızıldeniz kıyılarına kadar uzanır.   Erg adı da verilen kum çölü, genel kanının tersine bütün çölün yalnızca beşte birini kaplar. Onun dı

   , Yer: Genel Kültür

×
×
 • Yeni Oluştur...