Jump to content

Göz Yorgunluğuna Ne İyi Gelir?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Göz Yorgunluğuna Ne İyi Gelir?

 

Göz yorgunluğu uzun süreler kitap okuduktan, bilgisayar başında çalıştıktan ya da televizyon seyrettikten sonra baş ağrısına neden olabilir. Ayrıca gözlerin küçük objeleri seçme üzerine kurulu olduğu (saat tamirciliği gibi) işler göz yorgunluğunun sebepleri arasında gösterilmekte. Göz yorgunluğu alacağınız bazı tedbirler ve gözlükle engellenebilecek bir sorun.

 

Parlak ekrana (bilgisayar ya da televizyon) uzun süre bakmak gözleri yorup baş ağrısına neden olabilir. Bundan kurtulmanın en kolay yolu eğer uzun süre bilgisayarda çalışacaksanız ekranın parlaklık derecesini düşürmek. Özellikle bunun için üretilen bilgisayar ekranı filtrelerini teknolojik ürün satan mağazalarda bulabilirsiniz. Yine bu kategoride sayabileceğimiz okuma ışıkları da göz yorgunluğunu engellemek için önemli. Kitap okurken ışığın sizin üzerinize değil direk olarak kitaba gelmesine dikkat edin. Genel aydınlatma yerine kitap okuma ışığı kullanabilirsiniz.

 

Özellikle bilgisayar başında çalışırken en sık rastlanan sorunlardan biride gözlerin kurumasıdır. Bunun ana nedeni bilgisayar ekranına bakarken gözlerin normalden daha az kırpılması. Çözüm olarak reçetesiz göz damlalarından kullanabilirsiniz.

 

Göz sağlığı için olduğu kadar sırt ağrıları çekmemek içinde bilgisayar başında çalışanlara en çok verilen tavsiyelerden biri de sık sık mola vermek. Her 30-45 dakikada bir kalkın ve 5-10 dakika esneme hareketleri yapın. Bu süre içinde gözlerinizi kapalı tutarak dinlendirebilirsiniz. Uzak bir nesneye odaklanmak ve bir dakika kadar bakmak da rahatlatıcı bir etki yaratacaktır.

 

Görüşünüz mükemmel olabilir ancak göz yorgunluğu için bir gözlük almayı düşünebilirsiniz. Göz doktorunuza fazla çalışma sonucu gözleriniz için rahatlatıcı bir gözlük istediğinizi söylemeniz yeterli.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...