Jump to content

Savunma Mekanizmaları...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Savunma Mekanizmaları

 

Savunma mekanizmaları gerek kişinin ortama adaptasyonunda ve gerekse gelişiminde çok önemli bir rol oynar. Kişilik Gelişiminin en göze çarpan ve önemli gerçeklerinden biri, onun sürekli olarak değişimidir. Bu değişim hayat boyunca devam etmekle beraber, en belirgin olarak bebeklik, çocukluk ve ergenlik devrelerinde gözlemlenir. Gelişim süresince ego, yapısal olarak farklılaşır, dinamik olarak da enerjinin dürtüsel kaynakları üzerine olan kontrolünü arttırır.

 

Tüm kişilikte oluşa gelen değişiklikler, beş koşulun sonucu ortaya çıkar.

 

* Olgunlaşma

 

* Dış dünyadan kaynaklanan ve düş kırıklığı ile sonuçlanan üzüntü verici uyarılar

 

* Kişisel yetersizlikler

 

* Sıkıntı

 

Kişinin olgunlaşma süreci içinde karşılaştığı tüm engelleyiciler ve bunlarla savaşımı, bu engelleri yenme yolunda ortaya koyduğu uğraş, onun kişiliğini geliştirir. Bu gelişimde ego, ait olduğu organizmayı koruma gayretiyle bir takım Savunma Mekanizmaları yaratır. Normal veya nörotik her şahıs, hayata uyumda bu savunma mekanizmalarından birini veya birkaçını kullanır.

 

1. Yüceltme:Kişinin topumsalve fiziksel eksikliğidir ama toplum tarafından hoş görülür.Örn:Çoçuğu olmayan bir bayanın kreşte çalışması.

 

2.Ödünlenme:İstekleri gerçekleşmeyen biri hayal kırıklılığına uğrar telefi etmeye çalışır.Örn:Başarısız bir öğrencinin derste öğretmenine kafa tutması.

 

3.Yadsıma:Benlik içn tehlikeli görülen bir durumun yok sayılmasıdır.Örn:Çocuğunu kaybeden birinin bunu kabullenemeyip var gbi davranması.

 

4.Rasyonelizm:Kişiye acı veren bir durumu açıklayamayıp akla uygun bahaneler bulması Örn:Trafk kazası yapan birinin güneş ışığının gözüne dik geldiğini söylemesi.

 

5.Yön değiştirme : Duygu ve eğilimlerin bir nesneden başka bir nesneye yönelmesi.Örn: patronundan azar işiten biribib evde eşine kızması.

 

6.Düş kurma:İnsanların karşılayamadığı isteklerinin hayalinde karşılaması.Örn:Zayıf birinin süpermn olduğunun hayalini kurması.

 

7.Bastırma:Rahatsız edici anıların bilinç altına atılması. Örn:5 dk önce öğretmeninden dayak yiyen bir öğrencinin çok önceden olmuş gbi göstemesi.

 

8.Yansıtma:Kabahatı , suçu başkasında bulma. Örn:Maçta yenilen takımın suçu hakemde bulması.

 

9.Polyanna:Olumsuz durum veye başarısızlıktan olumlu bir yön çıkarma.Örn:İflas eden birinin iyiki iflas ettm dostumu düşmanımı tanıdm demesi

 

10.Özdeşim kurma:Bireyin başkası gbi düşünüp davranması.Örn:Erkeklerin futbolcular gbi davranması.

 

11.Karşıt tepki gösterme:Kişi içinde bulunduğu bilinçdışı kötü eğilimlerin tam karşıtı tepki vermesi.Örn:Bir ablanın kardeşini babasının yanında sevmesi gidince dövmesi.

 

12.Gerileme:Kişi için bunaltı doğuracak bir durum karşısında önceki döneme dönmesi.Örn:Bir çocuğun kendisinden küçük olan kardeşi gbi davranması.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Savunma Mekanizmaları

   Savunma mekanizması,psikanaliz kuramında,zihinde çözülemeyen sorunları belirli bir uzlaşmaya vararak çözmeyi sağlayan ve genellikle bilinçdışında gerçekleşen süreçlerin ortak adıBu terimi ilk kez Sigmund Freud 1894'te yayımlanan bir yazısında kullanmıştırSavunma mekanizması kavramı psikanalizde birbirine karşıt ve birbirleriyle çatışan zihinsel güçler varsayımına dayanırBirbirleriyle bağdaşmayan birden fazla dürtünün aynı anda ortaya çıkması çatışma doğururBu çatışma bazen benliği tehdit eder ve

   , Yer: Psikoloji

  • Psikolojide Savunma Mekanizmaları Nelerdir?..

   Engellenme, çatışma gibi olumsuzluklar karşısında kalan bireyin bilinçsiz olarak geliştirdiği benliğini korumaya yönelik savunma araçlarıdır. Birey, savunma mekanizmalarını bilinçsiz olarak kullanır.   Savunma mekanizmaları sürekli kullanılırsa anormal bir nitelik kazanır. Birey savunma mekanizmalarıyla duyduğu kaygıyı azaltmaya ve tehdit altındaki benliğini korumaya çalışır. Savunma mekanizmaları bireye geçici bir fayda sağlar, kesin çözüm getirmez. Savunma mekanizmalarından bazılarının arka

   , Yer: Psikoloji

  • Egonun Savunma Mekanizmaları...

   Yüksek düzeydeki savunma mekanizmaları:   Bu tür savunmalar ego’nun gerçeklik algısını ilkel düzeydeki mekanizmalar gibi distorsiyona uğratmaz.Toplumsal uyumu sağlamaya yardımcı olur.Kişinin benlik saygısını düzenlemekte etkindir.Semptom oluşumuna yol açmadan çatışmanın çözümünü sağlayan mekanizmalardır.   1.Altruism(Özgecilik): Ego, kendi içgüdülerini doğrudan değil başkalarının yararını gözeten faaliyetler ile doyurma yolunu seçer.Ülkesi adına savaşta canını verenlerden çocuğunun yararı i

   , Yer: Ruh Sağlığı

  • Ergenlik Döneminde Kullanılan Savunma Mekanizmaları

   Ergenlik Döneminde Kullanılan Savunma Mekanizmaları   Savunma mekanizmaları,yaşadığımız stresle baş edebilmemiz için kullandığımız tekniklerdir.Bu mekanizmalar,çatışmayı,kaygıyı,engellenmeyi ve baskıyı azalttıkları için bireye iyi gelir.Savunma mekanizmalarını bilinçli olarak yada farkında olmadan bilinçaltımızın bir ürünü olarak kullanabiliriz.Nereden gelirse gelsinler bireylerin bu mekanizmaları stresli anlarınla sıklıkla kullandıkları yadsınamaz.   Ergenlik döneminde bireyde biyolojik,ho

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • Savunma Mekanizmaları

   Savunma Mekanizmaları   * Narsisistik savunmalar: İnkar (denial): Gerçekliğin acı veren yönünün bilinçten uzaklaştırılması. Represyon (bastırma) dürtü türevlerini ve duygulanımları bilinçten uzaklaştırken, inkar dış gerçekliğin görülmesine engel olur. Çarpıtma (ditortion): Ruhsal ihtiyaçlara göre dış gerçeklik yeni bir şekil alır. Sanrısal büyüklük duygularının sürdürülmesini sağlamak için hallüsinasyon gibi algı değişimleri ve megalomanik (büyüklük) sanrılar da çarpıtma ka

   , Yer: Ruh Sağlığı

×
×
 • Yeni Oluştur...