Jump to content

Türkiye'de 'Politik Psikoloji'


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Uluslararası Politik Psikoloji Derneği

Son olarak, 31.cisi düzenlenen Uluslararası Politik Psikoloji Cemiyeti’nin Kongresi’nin programına bakıldığında siyasal iletişim ve politik psikoloji alanların, ne denli iç içe geçmiş ve adeta, doğru icra edilmeleri veya incelenmeleri şartıyla, birbirleri için çözüm üretir halde olduklarını kolaylıkla söyleyebiliyoruz. Konunun ne denli derin ve çok dalı olduğunu kavrayabilmek için sanırım, son yapılan Kongre’nin bilimsel sunumlarından birkaç örnek vermek yeterli olacaktır;

 

 

Medya Gücü ve "Munich" Filmi

Güncel politika, çatışmalar, travmalar ve çözüm yolları araştırılırken örneğin medyanın çeşitli sektörlerinin gücü ortaya konuldu ve bunu realize etmek için de Steven Spielberg’in Munich filmi ile örneklendirildi.

 

 

Siyasal İletişim Aracı İnternet

Öte yandan politik psikolojinin sosyolojik çerçevesini sunabilmek için, İngiliz Parlamentosu’ndan bir vekil mercek altına konuldu. Bireyin politikleşmesi açısından internet ortamı ve kullanılması gene önemli araştırma sahalarından biriydi, bu yılki Kongre’de özellikle seçim süreçlerinde siyasal iletişim aracı olarak Internet ve yeni teknolojilerin kullanılmasının, bireyin oy tercihinin belirlenmesinin altında yatan psikolojik etmenlerle arasındaki bağ hakkında farklı ülkelerden pek çok sunum yer aldı.

 

 

Politikada Kadın ve Politik psikoloji

Politikada kadın ayrımcılığı ya da feminist hareketlerin politik psikoloji açısından incelenmesi, önemli tartışmalara yol açan bir diğer saha oldu.

 

 

Televizyon Mecrası ile Paylaşılanlar ve Paylaşılmayanlar

Ortak bilinç, demokratik değerler ve bunların özellikle televizyon mecrası kanalı ile paylaşılması ya da paylaşılmaması üzerine gene çeşitli ülke örnekleri sunuldu.

 

 

Fransa Başbakanı Nicholas Sarkozy

Fransa Başbakanı Nicholas Sarkozy’nin politik kişiliğinin, liderliğinin ve siyasal iletişimdeki etkililiğinin politik psikoloji açısından incelenmesi ya da ABD Eski Başkanı Clinton’un retoriğinin ortaya konulması,başka çalışmaların alanlarıydı.

 

 

Retorikten Siyasi Parti Logo Tasarımına...

Görüldüğü üzere lider iletişiminden retoriğe; gruplararası, milletlerarası ya da etnik kökenli çatışmaların muhtemel kaynaklarından, siyasal söylem ve parti manifestolarının ikna edici iletişim teknikleriyle incelenmesine; politik cinsiyet ayrımcılığından, göçmen psikolojine; hükümetlerin risk iletişimi mekanizmalarından, demokratik seçim katılımının sağlanmasında yaşanan sorunlara; seçim öncesi ve sırasında yararlanılan Internet ve yeni iletişim teknolojilerin etki alanlarından, siyasal parti logo tasarımlarının ardında yatan gösterge bilimsel açılımlara değin, sayılarını daha da arttırabileceğimiz oranda, hayatımızın tam anlamıyla içinde olan bir kesim siyasal iletişim ve politik psikoloji.

 

 

Türkiye'de Politik Psikoloji

İster aktif siyaset içerisinde olan siyasal aktörler olsun, isterse sadece seçim dönemlerinde eyleme geçen, sessiz ve o ana kadar pasif kalan, seçimde “aktörleşen” seçmenler olsun, tüm bunlar ve özellikle medya etkisi konusu ile her dönem gerek akademisyenler ve gerekse uygulamacılar arasında tartışmalar yaratan bir kesişim olan siyasal iletişim ve politik psikoloji alanının, Türkiye’de daha da bilinçlendirerek yayılmasının sağlanması gerekiyor. Örneğin medya okuryazarlığı, bilinçli seçmen davranışı, demokratik örgütlenme, sivil toplum örgütleri gibi kavram ve oluşumların sağlıklı olarak algılanması, aslında altyapıda elde edilen politik psikolojik verilerin, siyasal iletişimin çeşitli araç ve yöntemleriyle işlenmesine ve desteklenmesine bağlı olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...