Jump to content

Fotoğrafta Minimalizm


Melâl

Önerilen Mesajlar

Fotoğraf derken minimini bir kuşun donup penceremize konması, pencerenin perdesini, pencerenin çerçevelediği dünya, olası optik durumlar gibi bir çok elemandan oluşan bir kompozisyonu kadraja sığdırmak kast edilebilir, bu birinci seçenek. İkinci seçenek daha yalın; bütün bu kavram kaygılı elemanları kompoziyondan çıkarabilir hatta bununla da yetinmeyerek kompozisyon fikrinden tamamen uzaklaşabiliriz. Bu da elimizde aşağı yukarı şöyle bir fotoğraf olması anlamına gelmektedir:

 

ku_-412x600.jpg

 

Bu ve benzeri fotoğraflardan bahsederken “minimalist” terimini kullanmakta bir sakınca görmüyoruz. Minimalist fotoğraflar derken ufacık fotoğraflardan bahsetmiyoruz elbette; soyut dışavurumculuğun biçim ve alt anlamlara verdiği öneme bir karşı tepki olarak gelişen minimalist estetiğin, fotoğraf alanındaki uygulamasından bahsediyoruz. Diğer plastik sanatlarda olduğu gibi fotoğrafta da minimalizm alegorik ya da dışavurumsal alt metinlerden kaçınmakta, bunu yaparken de objelerin kendi varlıklarıyla ilgilenmektedir. Bu ilgi kaçınılmaz olarak kompozisyonu denklem dışına iter. Kompozisyonun boşalttığı alana yerleşen obje, bu geniş alandan faydalanarak bir bütün olarak ve kompozisyon aygıtlarından arınmış halde alımlayıcıya sunulur.

 

MG_2148-600x346.jpg

 

Ancak tanım olarak minimalizm objeyi parçalamaktan kaçınır, yapı-sökümden uzak durur. Gesthalti -bütün/yapı- bir sanat nesnesi haline getirmeyi amaçlar. Bu bütün kimi zaman fotoğraflanan objeyken kimi zamanda objesi olmayan bir fotoğraf karesinin kendisi olur.

 

siyah-600x400.jpg

 

Minimalist estetik yalın ve dolaysız olmayı amaçlar. Dolayısıyla minimalist fotoğraf da her anlamda yalın ve dolaysız olmak derdindedir. Yani özetle minimalizm “bazen bir puro sadece bir purodur” der ve işbu varsayımsal puromuzu bir sanat nesnesi olarak kabul eder.

 

IMG_0805-600x402.jpg

 

Ozan Eras

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...