Jump to content

Edremit Körfezi


Guest Lucky

Önerilen Mesajlar

edremit_harita-1.jpg

 

Edremit Körfezi, Ege Denizi'nde Balıkesir ve Çanakkale illeri arasında Anadolu yarımadası ile Midilli adasını ayıran körfezdir. Baba Burnu ile başlar, güneyde Ayvalık, Sarımsaklı ile biter. Çanakkale ve Balıkesir illerinin merkezleri Marmara Bölgesi'nde iken, Edremit Körfezi tamamen Ege Bölgesi'nin, Kıyı Ege bölümünde yer alır. Körfezin Çanakkale kıyıları, coğrafî bölge ayırımlarında Ege Bölges'ine sınırını oluşturur. Kıyıdan uzaklaşınca Marmara Bölgesi'ne girilir.

 

Tarih

 

Edremit Körfezi, antik olarak Troas, Mysia ve Aeolis bölgelerinin kesişimindedir. Bölgedeki en eski kda Havran ilçesinde İnboğazı Mağarasındadır, yaklaşık MÖ 50.000 yılına tarihlendiriliyor. Thebe ve Lyrnessos körfezin en eski, ve önemli şehirleridir. Bu yüzden bölge için Thebe ovası adıda kullanılır. Bu iki şehir, İlyada da çok sık karşımıza çıkar. Şehirler, Troya savaşına giden Akhalar tarafından yağmalanır. Hektor'un eşi Thebe kralı Eeiton'un kızıdır. Aşilin uğruna savaşı bıraktığı kızda bölgedeki bir Apollon rahibinin kızıdır. Bölge daha sonra önce Midilliden gelen Aioller tarafından kolonileştirilir. Sonra sırasıyla Lydialılar, Persler, İskender İmparatorluğu, Bergama Krallığı ve Romaya bağlanır. Roma ve Bizans zamanında özellikle Adramytteion kenti öne çıkar. Burda bir piskoposluk merkezi bile kurulur. Bizanstan sonrada Selçuklu, Karesi Beyliği ve Osmanlılar bölgeye egemen olur. Kurtuluş Savaşında körfezin kuzeyi boğazlar bölgesine ait tarafsız kısımda yer alırken güneyi yunanlılara vaat edilmiş.

 

Ekonomi

 

Bölgenin ekonomisi zeytincilik ve turizme dayanır. Türkiyedeki zeytin ağaçlarının yaklaşık bu bölgededir. Bu ağaçlardan üretilen 260.000 ton zeytinin -20 sofralık olarak, kalanında zeytin yağına dönüştürülerek kullanılır. Bu 45.000 ton zeytin yağı demektir, yani Türkiyenin zeytinyağ üretiminin ('ine denk gelir. Bölgenin türistik yerleri; Hasanboğuldu mesire yeri, Sutüven Çağlayanı Şahindere kanyonu, Kazdağı MillÎ Parkı, Kazdağı Zirvesi, Assos antik kenti, Antandros antik kenti, Şeytan Sofrası, Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Babakale, Adatepe köyü ve Zeus Sunağı ve Alibey(Cunda) adası sayılabilir. Turizm açısından bölgede daha çok yerli turist bulunur. Ama son zamanlarda Midilli ve Ayvalık arasındaki düzenli feribot seferleri ile başta Ayvalık olmak üzere bölgede yunan turistte görülebilir.

 

Turizm

 

Bölgenin türistik yerleri; Hasanboğuldu mesire yeri, Sutüven Çağlayanı Şahindere kanyonu, Kazdağı MillÎ Parkı, Kazdağı Zirvesi, Assos antik kenti, Antandros antik kenti, Şeytan Sofrası, Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Babakale, Adatepe köyü ve Zeus Sunağı ve Alibey (Cunda) adası sayılabilir. Turizm açısından bölgede daha çok yerli turist bulunur. Ama son zamanlarda Midilli ve Ayvalık arasındaki düzenli feribot seferleri ile başta Ayvalık olmak üzere bölgede yunan turistte görülebilir.

 

VİKİPEDİ

 

Kkuyugece-1.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
özellikle kazdagı,şeytan sofrası ve cunda adası görülmeye deger yerler..memleketim bir başka....:) tşkler lucky...

 

Edremit körfezinde bir şey bırakmadın. :D

 

Kayahan' ın yerleştiği Göcek, Ören, Akçay ve Necmettin Erbakan' ın yerleştiği Altınoluk' da Ayvalık' tan sonra :D körfezin en güzel yerleridir.:thumbsup:

 

Cunda yani Alibey adasına yolunuz düşerse Bay Nihat' a uğramadan sakın gitmeyin. :derisive:

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...