Jump to content

Mari Kiviniemi


ELA NAZ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Mari Johanna Kiviniemi (d. 27 Eylül 1968, Seinäjoki, Finlandiya), Finlandiyalı politikacı ve Finlandiya eski Başbakanı. Haziran 2010'da göreve geldi. Kiviniemi 2007 - 2010 yılları arasında Finlandiya Danıştay Kamu Yönetimi ve Yerel Yönetimler Bakanlığı ve ondan önce 2005-2006 yılları arası Dış Ticaret ve Kalkınma Bakanlığı yapmıştır. Haziran 2010'da Merkez Partisi genel başkanı seçildi.

 

 

Kiviniemi Seinäjoki, Finlandiya'da doğdu. Kırsal güneyde Ostrobothnia'da bir tavuk çiftçisinin kızı olarak büyüdü ve Jalasjärvi'de okula gitti. Lise yıllarında Almanya'da bir değişim öğrencisi olarak bir yıl geçirdi. 1996 yılında Juha Mikael Louhivuori adlı bir işadamı ile evlendi. 1988 yılında Helsinki Üniversitesi'ne alındı​​. Hanna ve Antti adında iki çocuk sahibidir. Ayrıca yerli Fince, Almanca, İsveççe ve İngilizce bilmektedir.

 

 

Mari Kiviniemi'nin koşmak, kayak yapmak, piyano ve flüt çalmak ve klasik müzik dinleme gibi hobileri vardır. Vanajavesi gölü kenarında yazlık evi vardır.

 

 

Mari Kiviniemi 1991 yılında Meclis Üyeliğine adaylığını koydu. Yüksek lisans için çalışmalarını tamamladıktan sonra Merkez Partisi Öğrenci Birliği Genel Sekreteri olarak 5000 oy toplamıştır.

 

 

Kiviniemi ulusal siyasetteki işine ek olarak aynı zamanda Helsinki şehir meclisi üyesidir. 2005 yılından beri belediye meclisi üyesi olmuştur.

 

 

18 Haziran 2011'deki 2011 yılı seçimlerinde başarısız olduktan sonra 22 Haziran 2011 tarihinde başbakanlığı sona ermiş ve yerini Jyrki Katainen'e bırakmıştır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...