Jump to content

Çarpık Diş Tedavisi...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çarpık Diş Tedavisi

 

Çarpık diş, 20 yaş dişlerinin diğer dişlere baskı yapması, diş kaybı sonucu diğer dişlerin hareket etmesi veya doğuştan dişlerin düzensiz olması gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Nedeni ne olursa olsun çarpık diş veya dişler ağız temizliğinin tam yapılamaması, yemek yerken zorlanma veyanak ısırma, çiğneme sorunları ve çene ağrısına neden olabilir. Tüm bunların haricinde estetik olmayan dış görünümüyle kişide kendine güven kaybı yaratabilmektedir. Çarpık diş tedavisi metal veya şeffaf diş telleri, kaplama gibi farklı yöntemler kullanılabilir.

 

Diş hekimi çarpık diş tedavisinde dişlerin durumuna, yaşa ve bütçenize göre farklı yöntemler önerebilir. Hangi tedavi yönteminin sizin için daha uygun olduğuna tedavi süresine, fiyatına ve etkisine göre karar verebilirsiniz.

 

Diş Teli ile Çarpık Diş Tedavisi

 

Çarpık dişlerin düzeltilmesi için en sık kullanılan yöntem diş telidir. Diş telleri kullanılan malzemeye göre değişir. Eski yöntem olan metal diş tellerinde, diş üzerine sabitlenen plaklar birbirlerine tellerle bağlanır ve dişler istenilen konuma gelinceye kadar bu diş teli sabit olarak ağızda kalır.

 

Sabit olmayan metal diş telleri ise “yapay damak” kullanılarak uygulanmaktadır. Görünümü pek hoş olmayan metal teller özellikle gençler tarafından pek tercih edilmez ancak ileri derecede çarpık dişleriçin halen en etkili tedavi yöntemidir. Uzun süreli kullanımda metalin ağız içi dokusuyla temas ettiği yerlerde geçici tahrişe neden olabilir.

 

Son yıllarda kullanılmaya başlanan şeffaf diş telleri ise estetik olarak daha avantajlı bir çözüm sunuyor. Kişinin ağız yapısına uygun olarak hazırlanan şeffaf diş telleri özel bir kalıba yerleştirilir.

 

Bu kalıp hem dişleri hem de diş telini temizlemek için çıkartılabilir. Herkes için uygun olmayan şeffaf teller hafif ve orta dereceli çarpık dişlerin tedavisinde kullanılabilir.

 

Çarpık Diş ve Kaplama

 

Çarpık dişleri düzeltmenin en kısa yolu dişleri kaplayarak olması gereken görünümüne ve fonksiyonuna kavuşturmaktır. Kaplama öncesinde diş yüzeyi kaplama için tıraş edilir. Daha sonra diş veya dişler üzerine kaplamalar monte edilerek dişin şekli geliştirilir. En kısa yöntem olmasına karşın tedavi özellikle çiğneme sorunlarında etkili olmayabilir ve diğer yöntemlere göre daha pahalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Çarpık Dişler ve Diş Tedavisi...

      Dişleri tam olarak oturmayan kişilerde uzun süreli tedaviler gerekir. Bu yüzdende konuşmalarında ağızlarını saklamayı tercih ederler. Yine estetik olarak görünümden hoşlanmazlar.   Çocuklarda diş ve diş teli tedavisi yaşı ise 9-13 yaş aralığıdır. Bu yüzden ortodonsti tedavisi olarak ağızdaki düzenlemeler yapılır ve 2 sene süren bir tedavi süresi vardır. Yutkunma zorluğu yada dilini itme veya solunum gibi sebeblerden dolayı oluşabilir. Tam sonuç için 2 sene bu tedaviyi uygulatmak zorundasınız.

      , Yer: Ağız ve Diş Sağlığı

×
×
  • Yeni Oluştur...