Jump to content

Kuupik Kleist


ELA NAZ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Jakob Edvard Kuupik Kleist (d. 31 Mart 1958, Qullissat), Sosyalist ve Sol-kanat'dan bir Grönlandlı politikacı. 2009 yılında beşinci Grönland Başbakanı ve Inuit Ataqatigiit siyasi partilisidir.

 

 

Duyma engeli olan Danimarkalı bir işçi ve bir Grönland'lı annenin oğlu olan Kleist, bir bakıcı aile içinde büyüdü. 17 yaşındayken tek başına ve hiçbir ön bilgi almadan Danimarka'ya gönderildi. 1975-1978 yıllarında Danimarka Birkerød Devlet Okuluna katıldı. Kleist, 1983 Roskilde Üniversitesi Merkezi sosyal hizmet diploması aldı.

 

 

1988-1991 yılları arası Nuuk'da gazetecilik öğretti. 1996 yılında Kleist, Grönland'ın Özerk Hükümeti Dışişleri Bakanlığı (hjemmestyrets udenrigskontor Direktor) Direktörü olarak atandı. 20 Kasım 2001 - 13 Kasım 2007 tarihlerinde Danimarka Parlamentosu Üyesi olarak görev yapmıştır.

 

 

2007 yılından beri Danimarka ve Grönland nihai tam özerkliğe doğru çalışan bir solcu siyasi parti IA'nın lideri olmuştur.

 

 

Parti 2009 seçimlerinde en çok oyu aldı. 2009 yılı Haziran ayında görevdeki Başbakan Hans Enoksen için 1413 oya karşılık 5461 oy ile Grönland'ın 5. Başbakanı seçildi.

 

 

Ağustos ayı sonlarına doğru 2009 yılında Kleist, Amiral Tim Sloth Jørgensen ve General Walter Natynczyk, Danimarka Savunma personelinin Başkanı ve Kanada Savunma personelinin Başkanı ile bir araya geldi. Jørgensen ve Walter Natynczyk Kuzey Kutbu'nda, Danimarka ve Kanada askeri üslerinde bir tur yapmışlardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...