Jump to content

17 Adımda Facebook Sapıklığımızı Tespit ve Tedavi Yöntemleri


Sidre

Önerilen Mesajlar

Hadi itiraf edelim; hepimiz Facebook ortamında biraz sapığız. Ohh! Bi rahatlama geldi. Bu, modası geçmiş gazeteci girişinin getirdiği genelleme konforunu seviyoruz. Çünkü bunu yapınca liste içinde rahatça takılabiliyoruz. Yoksa kimse üstüne alınmıyor.

“…Bi saniye. Hatunun son güncellemesine bakıp gelmece” Hii, Ş....!

Sosyal medya kullanımımızın büyük bölümü twitır ve feys üzerinden dönüyor. Kahve yanında zencefilli kurabiye qeyfi Instagram ve az gün batımı üstü romantik kartlar diyarı Pinterest de fena değil. Ama çoğumuzun ilk göz ağrı feys sayılır.

Sık paylaşımda bulunmayanların bile eş-dost-sevgili adayı(ları)nın ahval ve şeraitine bakmak için zaman tünellerinin dikizci dellendiren koridorlarında meraklı kobay fareleri misali fink attığını hepimiz biliyoruz.

Bi saniye. Hatunun yem attığı çocuğa bakıp gelmece Hii, ...t!

Mesela şu üstte yaşadığımız durum tehlikesiz bir “stalking” süreci. Öyle filmlerde gördüğümüz adamın ya da kadının hayatını zindan eden, taleplere – isteklere – tehditlere varan bir durum söz konusu değil. Türkçe’de tam tabiri olmayan “stalking”, sürekli hale gelmiş takip ve taciz eylemlerini kapsıyor. Cezası falan olan ciddi bir suç. Bizim anlattığımız daha çok takıntılı hale gelmiş Facebook takipçiliğimiz üzerine. Ciddi facebook sapıkları arasında olmadığımızı biliyoruz tabii ki. Bizim ki hafif derece. icon_smile.gif Buyurun Facebook sapıklığı derecemizi kendimiz belirleyelim.

3 vakte kadar ayrılır bunlar

 

giphy.gif

Eheheheheh!!!

Kafayı taktığın kişinin ilişkisinin biteceğini önceden tahmin edersin. Onların arasındaki göndermeler, paylaşımlar, azalmaya başlayan birlikte çekilmiş fotoğraflar… Hepsi senin kontrolündedir. Durum güncellemelerindeki o aşk çocuklarının yerine, üzgün – süzgün – melankolik haller gelmiştir. Yüzüne şeytani bi gülümse yapışır. Çayından Erdal Bakkal misali aşırı keyifli bi yudum alırsın.

Yoksa? Kesin sildi, kessin!

 

giphy.gif

Hemen fark edersiniz. İnsanoğlu evrim sürecinde 7.his olarak sosyal medyalamaca geliştirmediyse nasıl oluyor da oluyor bu iş? Herkes hemmmen anlıyor. “Yoksa sildin mi sen beni ?” sorusu ne kabus bir sorudur. Yok abi silmedim. Benim feyse virüs şoolmuş… Üstüne bi de telefon çalındı da. Güvenlik olsun diye bişeyler deniyorumkafjsafjaj*?0″*…

Sen şey yapmıyomuydun… Hani şu diğer elamanla şeye gitmiştiniz, şey yaa

 

giphy.gif

Konuşacak hiçbir ortak noktanız olmayan bi arkadaşınız hakkında dahi mutlaka fikirleriniz vardır. Ne de olsa sürekli feyste insan kesmekten bi göz aşinalığınız oluşmuştur.

Aa ne güzel tesadüf!

 

giphy-2.gif

Yürürken ya da araba içinde bile elde telefon sürekli refresh hallerindeyken dınınının! Durum güncellemesi! Lan!!! Çok yakındalar. Dön, dön, dön… Onun check in yaptığını görüp o mekana gazlıyorsanız, ufaktan sapkınlık emareleri başlamış demektir.

Patolojik manyama halleri

 

giphy.gif

En kötü evrelerden biri blocklama durumları. Histeri kimi zaman öyle noktalara varabiliyor ki, kişi karşı tarafa “Çabuk blockla beni!” diyebiliyor. Kafayı taktığınız kişinin durum güncellemelerinden, yeni yüklenen fotoğraflarından kurtulmanın tek yolu bu. Kendiniz bile değil, bunu bir de karşı taraftan istemek? “Ya blocklar mısın lütfen!” Kişinin kendinin farkına vararak saçmalaması gibisi yok.

Oha, son anda fark ettim

 

giphy.gif

Orda iki kutu var. Biri arama, diğer durum güncellemesi. Sürekli adını yazıp onu arattığınızı biliyoruz. İşin en kötü kısmı, adını yanlışlıkla arama kutusu yerine durum güncellemesi kısmına yazdığınızı fark edip dona kaldığınız an. O tekinsiz yutkunma…

Eş – dosttan ekran saklamaca

 

giphy.gif

Sadece sevgili durumları değil. Yüzümüzü arada sine-i millete dönüp tüm alemi dikize aldığımız da doğrudur. Elalemin arkadaşının, görümcesinin, arkadaşının, Erasmus’lu arkadaşının, yurt dışındaki arkadaşları! Uuu baby…

Yanından biri geçtiğinde “O kim” sorusuna maruz kalmamak için ekranını saklarsın. Ya da yukarıdaki soy ağacını açıklamayı dene. Tercih senin.

Allam lütfen olmasın, lütfen!

 

giphy.gif

Zınk diye ekrana “Profiline kim ne kadar baktı” uygulamasının çıktığını düşün. Fake değil, gerçek uygulama. Artık herkes ne kadar sapık olduğunu bilecek! WhatsUp’ın mavi tıkından daha fazla ses getirecek bi şey varsa işte o budur. İşte o ses tüm gizli stalkerların çığlığıdır.

Ellerim kırılaydı da…

 

giphy.gif

Başkasının profilinde farelik yaparken kazayla bir gönderiyi like etmek ya da oralarda karşına çıkan birine kazayla arkadaşlık isteği göndermek = 19 saniye istemsiz göz seyirmesi.

Hemen lavaboya kadar gidip geliyorum ben…

 

giphy.gif

Yeni biriyle tanıştınız. 3 dakika, 5 dakika, 7… Zaman geçmek bilmiyor. Ortak arkadaş var mı, naapıyor, ne ediyor, statusu ne, statüsü nasıl? Tuvalete gidip fonda fayans dekorlu bir ar-ge çalışmasının tam zamanı.

Ben bi süre feyste yokuuum

 

giphy.gif

İlişki durumuna göre, kapris, gurur, kalp kırılması, egosal faaliyetler sonucu sürekli hesabı askıya almak, dayanamayıp 3 hafta sonra geri dönmek… Facebook’un dev paranoyak okyanusunda küçük mavi bir like işareti haline gelmek.

Görev bilinciyle stalk ederim

 

giphy.gif

Sabah kalk, telefonu al, sol baştan say: Ayşe, Fatma, Hayriye… Sürekli kontrol, kontrol, kontrol. Okulda – İş hayatında bu kadar planlı olsak, ülke G8’e girerdi.

Bir yetmez bi tane daha açmalı

 

giphy.gif

İki koldan takibe almak için iki hesap açmalı. Birinden şüphelenirse diğeri garantide olsun. Sağa sola bulaşırken de rahatlık. Oh mis. Valla büyük konfor. Eskiden feyste sadece 7 saat geçiriyordum artık 11’i vuruyorum.

Aaa 2007 yılında ne biçimmiiş

 

giphy.gif

Birinin yüzyıl önceki resmini beğeniyor ya da altına yorum yazıyorsanız, o profilin derinliklerine inmişsiniz demektir. O fotoğraf sayenizde yeniden hortlayınca, biçok kişi de hakkınız da “Hımmm, demek kiii…” diye düşünmeye başlayacak. Ondan sonra “Ben yapmadım, bizim küçük kuzen kurcalamış.” Hı hı, evet.

Tabi tabii tanıştık biz seninle daha önce…

 

giphy.gif

Hayır, aslında tanışmadık; ama eleman geçmişte bi ara teknik takibimize takıldığı için kişisel olarak da tanıştığımızı sanıyoruz. Ah bizi bizi.

Yau aslında çok güzel kız – yakışıklı erkek, acaba yürüsem mi buna

 

giphy.gif

Günde 36 defa baka baka çekici gelmeye başladı tabi. Masadaki kaktüsü o kadar kessek onu bile feysten eklemek isteriz.

Tüm bunlar yetmediyse…

 

giphy.gif

Profilinize giriniz, sağda hareketler dökümü var, tıklayınız. Sol tarafta “Tüm uygulamalar”ın hemen üzerinde “Daha fazla”ya tıklayınız. Aşağılara doğru “Ara”ya bastınız mı? Hah orada açılan dev liste, sizin odaklandığınız kişiler diyelim. Stalk secerenizi görüp ne durumda olduğunuza kendiniz karar verebilirsiniz. Allah kolaylıklar versin hepimize.

 

Engin Özer

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...