Jump to content

Yohimbe Bitkisi


sessiz nehir

Önerilen Mesajlar

yohimbin-ağacı-150x150.jpg

[h=1]Yohimbin[/h]Yohimbin; Kökboyasıgiller familyasındandır.30 metreboylarında, esmer-kırmızı kabuklu, uzunca eliptik yapraklı, küçük sarı çiçekli, meşeye benzer, hepyeşil bir ağaçtır.Yohimbe kabuğu ilaç yapımında kullanılan yohimbin denilen bir kimyasal içerir. Yohimbinin kan akışını ve sinir uyarılarını artırdığı düşünülmektedir. Çalışmalar erkeklerde penise kan akımını artırarak ve uyarıcı olarak hareket ederek ereksiyon elde etmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Yohimbin ; Batı Afrika kökenlidir, en çok Kamerun’da, Zaire’de, Gabon’da yetişir. Cinsel gücü artırıcı ve halüsinasyon yaratıcı etkileriyle Afrika’da çok eski tarihlerden bu yana bilinir. Avrupa tıbbına giriş yılı 1890′dır. Yohimbin, cinsel heyecanı arttırmak, ereksiyon sorunları, seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRIs) adlı depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardan kaynaklan cinsel sorunlar, kadın ve erkekteki genel cinsel sorunlar için kullanılır.

[h=2]Yohimbinin faydalarıyohimbin-faydaları-ve-özellikleri-150x150.jpg[/h]Ereksiyon disfonksiyonu, penisin, tatminkar cinsel performans için gerekli sertliği elde edememesi ya da sürdürememesi olarak tanımlanır. Yohimbin’in ereksiyon bozukluğuna yardım edebilecek aktif içerikler taşıdığına dair kanıtlar mevcuttur. Bazı herbalistler, yohimbin ağaç kabuğunun, yalnızca yohimbin içeriklerinden daha iyi çalıştığını iddia etmektedirler. Yohimbe ağacının kurutulmuş kabukları, diyet tamamlayıcısı olarak çayda kullanılıyor. Kabukların özü ayni zamanda kapsül ve tabletlerde bulunabiliyor.

Genellikle, yohimbinin kan damarlarını genişlettiği ve ereksiyona sebep olacak, penise doğru kan akışını canlandırdığına inanılır. Aynı zamanda, ereksiyon esnasında kanın penis dışına doğru akmasına da engel olmaktadır. Merkezi sinir sistemi üzerinde, özellikle cinsel sinyallerin geçiş yaptığı alt omurilik alanında da çalıştığı düşünülmektedir. Araştırmalar, penise akan kanı çoğaltıp libidoyu yükselttiğinden; yohimbinin erkek cinsel işlevi üzerinde kuvvetli etkileri olduğunu göstermiştir.

[h=3]Yohimbe bitkisinin yan etkileri ve alınacak önlemler:yohimbin-nasıl-kullanılır-150x128.jpg[/h]Yohimbe bitkisi yüksek kan basıncı, kalp atışlarının artması, baş ağrıları, bunalım, baş dönmesi, mide bulantıları, kusma, çarpıntı ve uykusuzlukla bağdaştırılıyor. Bu bitki fazla miktarda ve uzun surelerde alındığında tehlikeli olabilir.

Yohimbe bitkisi yüksek kan basıncı için, antidepresan veya fenotiazin gibi (şizofreni gibi akil hastalıklarında kullanılan ilaçlar) ilaçlarla alındığında dikkatlice kullanılmalıdır.

Böbrek sorunları olan kişilerde ve psikiyatrik durumlarda yohimbe bitkisi kullanılmamalıdır. Hamile olan veya emziren kadınlar yohimbe bitkisi tüketmemeliler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...