Jump to content

Anne Babalar Sınav Kaygısını Azaltmak İçin Ne Yapmalı?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Anne Babalar Sınav Kaygısını Azaltmak İçin Ne Yapmalı?

 

ÖSS (üniversiteye giriş) ve LGS (liselere giriş) sınavlarına hazırlığın son döneminde, gençler son gözden geçirmelerini yaparken ve son deneme sınavlarına girerken aileler de onlara nasıl yardımcı olacaklarının endişesi içindedirler. Ailenin ilgisizliği kadar, aşırı ilgisi de gencin sınavda başarısızlığında etkili olacağından, dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Eğer deneme sınavları sonucunda öğrencinin durumu iyi ise ailenin beklentisi yüksek olmakta, bu da genel olarak kaygıyı artıran bir faktör olabilmektedir.

 

Eğer gencin deneme sınavlarında gösterdiği performans kararsız bir seyir izliyorsa bazı sınavlarda daha yüksek neti varken bazılarında daha düşükse aile tarafından “çalışsa yapacak” şeklinde değerlendirmeye yol açmakta, bu da kaygıyı artırmaktadır. Sınavda gösterdiği performans genelde çok düşükse ailenin de artık sonuçtan ümit kesmesine yol açabilmektedir. Aslında gençler beklenmeyen başarılarıyla sürprizler de yapabilmektedir. Bilhassa duygusal ve heyecanlı yapıdaki öğrenciler sınavlarda da farklı performans içinde olabilmektedir. Yıl boyunca yeteri kadar çalışmayıp son bir ayda gerçekten önem vererek çok fazla çalışıp başaran öğrencilere bile rastlamaktayız. Bu, kişinin temeline, çalışma hızına vb. göre değişmektedir. Öğrenci istemedikten sonra aile ve öğretmenler ne kadar çalış deseler de gencin verimli bir şekilde çalışması mümkün değildir. Bu sebeple gencin olayın önemini kavraması ve önüne hedefler koyması önemlidir. “Sınava çalış” demek yerine öğrencinin ne yapacağını bilmesini; kendisinin yetenek, sağlık, temelin zayıf olması gibi sınırlamalarını bilmesini sağlamak gerekir. Bu, yöneleceği alanları belirlemesinde önemlidir. Diğer taraftan öğretmenler ne kadar gayret etseler de evde aile teşvik ve takdir etmedikten sonra gencin motivasyonu yeterli şekilde yükselememektedir. Ailevi problemler de bilindiği gibi gencin başarısında çok etkilidir.

 

Ailenin bu konuda bilinçli olması ve genci başaramadığı noktalarda suçlamak yerine sorunların performansındaki etkisini kabul ettiklerini ifade etmeleri daha çok başarıya götürmektedir. Ailesinin kendisini anladığını hisseden öğrenci, aynı olumsuz şartlarda bile daha etkili bir şekilde çalışıp öğrenebilmektedir. Öğrencinin sınav sonunda hayal kırıklığı yaşamaması için gerçekçi olmasını sağlamak da gerekir. Fakat sürprizlerin her zaman mümkün olduğunu bilerek hedefe ulaşması konusunda kırıcı olmamak da lazımdır. Bazı aileler için yüksek tahsil olmazsa olmaz bir şarttır. Bazı gençler ve aileler için ise hangi mesleklere yönelik olacağı önemli iken; bazı aileler için hangi üniversite olacağı önemlidir. Hedeflenenin zor ve büyük olması, başarıda olumlu bir etken olduğu kadar; hedeflerde aşırılık ve aile beklentisi kaygıyı olumsuz şekilde artırmaktadır. Ailelerin gençteki bu kaygıyı çalışmada gevşemeye yol açmayacak şekilde azaltmaları önemlidir. Sınava çok az zamanın kaldığı şu günlerde, eğer başka zaman yapmaya fırsat bulamamışsanız bile oğlunuz veya kızınızı alıp ya bire bir ya da eşinizle birlikte üçünüz güzel bir zaman dilimi geçirebilirsiniz.

 

Dikkatinizi diğer aile üyelerine dağıtmadan sadece onunla ilgilenebilirsiniz. Her insan birey olarak farklı olduğunu hissetmek ister. Alışverişe gitmek, dışarıda yemek, dondurma, tatlı yemek, alternatif olabileceği gibi deniz kenarında veya parkta yürüyüş, piknik yapmak, birlikte vapura binmek, sandal gezisi yapmak gibi başka pek çok alternatif olabilir. Diğer aile üyelerinden ayrı bire bir yapılacak bu gezilerde sınav hakkında konuşmamaya özen gösterin. Eğer oğlunuz veya kızınız sınav hakkında konuşursa onu yorumsuz; fakat anlayarak, empati göstererek dinleyin. Böylece onun gerçek duygularını anlamış olursunuz. Bu konuşmalarda başarısıyla ve başarısızlığıyla onu kabul ettiğinizi hissettirin. Başarısı sizi memnun eder, başarısızlığı ise elbette üzer; fakat bu, dünyanın sonu değildir ve kaygıyı artıracak düzeyde olmamalıdır. Zararın neresinden dönülürse kârdır. Önemli olan, gencin gerçekçi olması ve bundan sonra ne yapacağını bilmesi herhangi bir başarısızlık karşısında yıkılmamasıdır. “Sonuç ne olursa olsun senin yanındayız” mesajının gence iletilmesi çok mühimdir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...