Jump to content

Soğuk Havalar Hakkında Bilmeniz Gereken 7 İlginç Şey


Melâl

Önerilen Mesajlar

Aralık'ın ilk günleriyle birlikte artık kış kapımıza dayanmaktan ziyade, kırdı kapıyı girdi içeri. Havalar giderek soğuyor, soğuyan hava hastalıkları da beraberinde getiriyor. İşte size iyi hazırlanmanız gereken soğuk havalar hakkında bilmeniz gereken 7 ilginç şey!

 

 

fft81_mf2754123.Jpeg

 

Hastalık, kar, ısınmak... Kışla beraber bizi esir alan konu başlıkları olarak karşımıza çıkıyor. Hepsi hakkında kulaktan dolma, sonradan duyma pek çok bilgiye sahibiz. Peki bilmediklerimiz neler? İşte size sümüğünüzün renginden, hangi sesle ısınabileceğinize kadar ilginç bilgilerle dolu bir soğuk hava listesi!

 

1. Soğuk algınlığı kötü hissettirmez

fft16_mf2754134.Gif

 

Soğuk havalar denince akla ilk gelen şey soğuk algınlığıyla gelen hastalıklardır. Herkes gribin, soğuk algınlığının ve benzeri hastalıkların insana kötü hissettirdiğini düşünür. Ancak Cardiff Sağlık Merkezi'nden Profesör Ron Eccles'in da altını çizdiği üzere, bu hastalıkların virüsleri bizi asla kötü hissettirmez. Bu virüsler vücudumuzda burnumuzda ve boğazımızda yer ederler ve asla rahatsızlık yaratmazlar. Bizi hasta ve kötü hissettiren şey, vücudumuzun bu virüsle savaşırken tetiklediği semptomlardır. Yani bize halsiz hissettiren, burnumuzu sızlatan, boğazımızı şişiren olaylar silsilesi aslında vücudumuzun savunmasından kaynaklanıyor. Bu aynı şuna benziyor, bir futbol maçında rakibinizin çektiği şut sırtınızı morartıyorsa; bu aslında çekilen şutun sırtınızı morartacağı şeklinde bir gerçeği ortaya koymaz. Sırtınızın morarması sizin kalenizi korumanız için sırtınızı siper etmenizden ötürü yaşan bir durumdur.

 

2. Sesle ısınma

fft16_mf2754146.Gif

 

Dünyadaki en yaygın ısınma reflekslerinden biri ses çıkartmaktır. Ama her sesi değil. Misal ağzınızdan "Fu" sesisini çıkartmaya çalışırsanız, soğuk hava yaratırsınız. Ancak "Ha" sesini çıkartmaya çalışırsanız sesiniz bir sıcak hava dalgasına dönüşecektir. Aynı şekilde "Ho" ve "Hu" gibi sesler de sizin en azından ellerinizi ısıtmanıza yetecektir. İlginçtir, aslında "Me" "Mö" gibi sesler de ısınmanızı sağlamak için yeter. Ancak koyun ve inek gibi sesler çıkartmak insanı gülünç duruma düşürdüğü için yaygın olarak "Ha" sesi kullanılır. Ama dilerseniz "Do" sesi de çıkartabilirsiniz, yine sıcak havayla ısınmış olursunuz. Yalnız "Fu" soğuk hava verir, onu yaz günlerine saklayın!

 

3. Gözlerden kapılan hastalıklar

fft16_mf2754158.Gif

 

Gözlerden sadece arpacık gibi göz hastlıkları kapılmaz. Soğuk havalarda gözlerinizden de hastalık kapabilirsiniz. Bu yüzden hastalık hastalarının gözlerini açıkta bırakarak korunma amaçlı taktıkları maskeler aslında bir işe yaramaz. Gözlerinizi çok iyi korusanız bile, mikrobu çoktan kapmış olan ellerinizle, gözlerinizi bir kere bile ovalamanız soğuk havalarda sizi yorgan döşek yatırabilir!

 

4. En soğuk hava

fft16_mf2754159.Gif

 

Dünya tarihinin milyonlarca yıllık yolculuğunda daha beteri görülmüş müdür bilinmez ama modern çağlarda tespit edilebilen en soğuk hava sıcaklığı -128 derece ile Antartika'daki Vostok İstasyonu olmuş. 1983'ten beri de bu değerin üstünde bir soğukluk yaşanmamış. Havalar eksi derecelere inmeden titriyorsanız bir kez daha düşünün.

 

5. Kar tanesi

fft16_mf2754160.Gif

 

"Bir kar tanesi ol kon dilimin ucuna" derken de iki kez düşünün ve kar tanesi deyip geçmeyin. 1887'de rekorlar kitabında yer alan bir olay gerçekleşti ve gökyüzünden 20 santim büyüklüğünde bir kar "tanesi" düştü. 28 Şubat1887'de ABD Montana'da gerçekleşen bu olay eğer bir kar fırtınası halinde gerçekleşseydi, Kuzey Amerika'nın tamamı bir kaç saat içerisinde karlar altında kalabilirdi!

 

6. Kar korkusu

fft16_mf2754161.Gif

 

Kışın peydah olan bir hastalık türü var ki çoğu kişi tarafından bilinmiyor. Kionofobi dediğimiz hastalık kar korkusu olarak biliniyor. Kar yağışından ve her yerin karla kaplanmasından korkan insanların yaşadığı bu rahatsızlık aslında her insanın sahip olduğu bir psikolojik travma. Her ne kadar hasretle beklenen bir olay olarak bilinse de yoğun kar yağışı pek çok insanda panik atağa sebep oluyor. Bir anda gökyüzünden büyük bir hızla dökülen beyaz parçacıklar, görüş mesafesinin sıfıra inmesi ve beyazdan başka bir renk görememek, ister istemez psikolojiyi olumsuz etkiliyor.

 

7. Kadın erkek farkı

fft16_mf2754162.Gif

 

Kışın görülen hastalıklara kadınlar erkeklerden daha çabuk yakalanıyorlar. Bunda en önemli faktörlerden biri, kadınların her ay yaşadıkları sıradan rahatsızlıkları sebebiyle vücut dirençlerinin düşmesi ve bu zamanlarda daha çabuk mikrop kapabilmeleri. Bir diğer etken de, kadınların çocuklarla çok daha fazla içli dışlı olmalarından ötürü onlardan hastalık kapmaları olarak görülüyor. Özellikle, hemşireler, öğretmenler ve çocuk bakıcıları bu durumdan muzdarip oluyor.

 

Bonus: Sümüğünüzün rengi

fft16_mf2754163.Gif

 

Hastalığınızın durumu hakkında size bilgi veren en önemli faktörlerin başında sümüğünüz gelir. Eğer sümüğünüz saydamsa bilin ki vücudunuz kendisini toparlıyor ve yakında iyileşeceksiniz. Eğer sümüğünüz sarı renge çalıyorsa bilin ki vücudunuz beyaz kan hücreleriniz devreye girmiş durumda ve hastalığınız ciddi olabilir. Nihayetinde sümüğünüz yeşil renge çalıyorsa, bilin beyaz kan hücreleriniz alarma geçmiş durumda ve eğer siz de hala doktora gitmemişseniz, derhal bir doktora görünmenizde fayda var! Misal temsili gifimizdeki evladımız henüz saydam renkte bir sümük salgılıyor endişe edecek bir durum yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...