Jump to content

Asya Filleri (Elephas Asya)


Guest Lucky
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

spit_image-1.php?session=c73a70ab652149d4d22b81ffbdddb7fcda793fc144f3ddb05db42384852f9b095cbc05e50e71eb79b1cc63d85b607e21258f002d2007b1389413bcASYA Fili veya öbür adıyla «Hindistan fili» (Elephas maximus), Hindistan'da, Seylân'da, Burma'da, Hintfiçini'de ve Malakka yanmadasmda yaşar, Hintlilerin kutsal saydıkları hayvanların arasında fil, inekten sonra ikinci sırayı alır. Ganeş adındaki Hindu mabudu, fil kafalıdır. Budistler fili barış güverciniyle bir tutmaktadırlar. Budist efsanelerinden biri, Buda'yı öldürmesi için gönderilen çılgın bir fili konu olarak alır. Fakat karşılaştıkları zaman, Buda'nın, alnına dokunması üzerine, hayvan kutsal kişinin önünde eğilmişti.

 

 

Asya filleri nasıl ele geçirilir: Asya filleri'ni ele geçirmede uygulanan birkaç metot vardır. Çok değerli sayılan iri erkek Asya filleri basitliği oranında dikkate değer bir usulle yakalanır. Evcil dişi Asya fillerinin üzerine binmiş profesyonel fil sürücüleri bir erkek Asya fili'ni gözlerine kestirdikten sonra, dişileri onun emrine verirler. Erkek bütün dişi sürüsüyle çiftleşeyim derken, gece ve gündüz uyanık kalır, sonunda da yorgunluğa dayanamayıp uykuya dalar. Uyandığı zaman kendini sıkı sıkı zincirlenmiş bulur.

 

Asya fili sürülerini ele geçirmenin bir usulü, onları etrafı kapalı bir sahaya sürmektir. Bazen de sürünün bulunduğu sahanın, etrafına alelacele bambu sopalarından duvar örülür.

 

Filler Hindistan'ın kuzeyindeki Nepal ile Bengal'da bazen de kementlerle yakalanır. İki evcil Asya fili yabani olanına iki yanından yaklaşır ve sürücü böylece ilmiği hayvanın boynuna geçiriverir. Fakat Mizor'da Asya filleri 3 metre uzunluğunda, 220-250 santim eninde ve 4,5 - 5 metre derinliğinde tuzakların içine düşürülür.

 

Asya fili nasıl uyur

 

Asya fili, Afrikalı akrabasından farklı olarak, dinlenmek için yere yatar. Uykusu geldiği zaman, ormanda heykel gibi hareketsiz durur. Aradan bir saat geçip ortalıkta ses, seda kesilince Asya fili de birden kara bir gölge gibi sessizce yere çöker. Genel olarak iki nöbette uyur: İlk nöbet sabahın onundan öğleden sonra saat üçe, ikinci nöbet ise gecenin on birinden sabahın üçüne kadardır.

 

Flört ve Yavruların Büyütülmesi

 

Asya filleri kafes içinde kolay kolay üremezler. Fakat tabiî bir dekor içinde tutulan esir Asya filleri normal nispette üremeye devam ederler. Bu da sevişirken yalnızlık istemelerinden ileri gelir. Doğruluğu kesin olarak bilinmeyen bir iddiaya göre, balayına hazırlanan bir dişi Asya fili bir çukur kazar, buraya birkaç haftalık ot ve meyva depo eder, sonra da borazan gibi sesler çıkararak eşini bekler.

 

Erkek Asya fili ile dişisi, normal olarak, süresi birkaç gün ile birkaç hafta arasında oynayan bir flört devresi geçirirler. Sonra bir ay veya daha uzun bir süre beraber otlar ve yaşarlar. Balayı sona erdikten sonra dişi başka bir dişinin arkadaşlığını arar. İki dişi, yavrunun doğumunun birkaç zaman sonrasına kadar birbirlerinden ayrılmazlar. Yavruyu kaplanlardan korumak için her iki dişinin de tetikte olması lâzımdır. Çoğu dişiler on sekiz ve yirmi bir yaşları arasında ilk defa çiftleşirler.

 

Yavru Asya filleri tabiatta ilkbaharda, mart ile nisan arasında dünyaya gelirler. Bir yavrunun doğumu yabani Asya fili sürüsü için önemli bir olaydır. .Yavrular ekseriya geceleyin doğarlar. O zaman büyükler olayı devamlı böğürmelerle ve boru gibi sesler çıkarmakla müjdelerler. Bu tüyler ürpertici gürültüden gaye, yağmacıları, özellikle kaplanları korkutmak olmalıdır. Sürü, yavrunun dünyaya gelmesinden sonra bir, iki hafta aynı yerde toplu olarak kalır ve özellikle geceleri anne ile yavrusunun etrafında daire halinde bekler.

 

Yavrunun doğumunun ilk günlerinde anne bir tehlike karşısında yavrusunu hortumuyla yakalayıp emniyetli bir yere nakledebilir.

 

Yavru Asya fili en azından üç, dört yıl annesinin izinden ayrılmaz ve ön bacaklarının arasındaki memelerden süt emer.

 

Asya fili beş yaşma gelinceye kadar hortumundan pek faydalanamaz, fakat bu devrede yavaş yavaş kendine yiyecek toplamaya başlayarak^ anne sütüne bağlı olmaktan kurtulur. Dişiler hayatları süresince ortalama dört, beş yavru doğururlar. Arada ikizler de dünyaya gelir. Başka başka yaşlarda iki Asya fili yavrusunun aynı annenin peşinde dolaştıkları da ender değildir. Bazen bir tek dişinin hayatı boyunca sekiz yavru doğurduğu görülür. Hele bir dişinin altmış bir yaşındayken doğurduğu bildirilmiştir.

 

On altı yaşındaki genç Asya filleri delikanlılık çağma gelmiş olduklarından dişilerle flört etmeye başlarlar. Fakat erkekler cinsel arzuya bağlı çılgınlık nöbetlerine ancak yirmi bir yaşını geçtikten sonra tutulurlar. Bu devrenin belirtisi, gözlere yakın ve ağzın hemen yukarısındaki bir bezin yapışkan ve kuvvetli kokulu bir madde salgılamasıdır. Çılgınlık nöbeti genellikle sıcak havada görülür ve iki hafta sürebilir. Salgının en fazla olduğu devre otuz beş ile kırk beş yaş arasıdır. Fil bu zaman erkeklik hayatının zirvesindedir.

 

Çılgınlık nöbetindeki Asya fili sağa, sola saldırır. Bu zamanlarda hayvana hiç güvenmeye gelmez. Salgı ağzının içine aktıkça büsbütün vahşileşir. Elli yaşındaki filde, bahsi geçen bezin salgısı azalır ve sonunda büsbütün yok olur.

 

Sürünün kanunlarına karşı geldiği için kovulan serseri fil, büsbütün yabanileşerek tehlikeli bir hal alır. Hele insanlar tarafından yaralanan bu gibi fillerden büsbütün sakınmak gerekir. Serseri bir fil eskiden Hindistan'da cellât vazifesi görürdü. Ender olarak dişi serseri filler de vardır.

 

Filler iş başında

 

Yabani haldeyken insana hiç güven vermeyen Asya filinin evcilleşince hayvanların arasında en uysal ve en güveniliri olabilmesi gerçekten garip bir olaydır.

 

Asya fillerinde öğrenme kabiliyeti öbür hayvanların çoğunluğundan fazladır. Terbiye edilmiş Asya filleri hiç durmadan öğrenmeye devam ederler. Yirmi beş Kadar emri yerine getirmeye alışmaları işten değildir.

 

Terbiyeli bir fil, sırtındaki biniciye kılıç gibi bir aracı uzattığı zaman, bunun ucu yerine kabzasını binicisinin eline vermeyi kısa zamanda öğrenir. Fil, ormandan geçerken, binicisine dalların çarpabileceğini daima göz önünde tutar. Yolun üzerindeki küçük dalları hortumuyla çeker, küçük ağaçları devirir ve büyük ağaçların alçaktaki ağır dallarının etrafını dolaşır.

 

Asya filleri bazen de binicilerine küçük şakalar yapar ve bu işi başardıkları zaman sevinçli sesler çıkarırlar. Genç Asya filleri geceleri çiftliklerden muz çalarken yakalanmamak için, boyunlarmdaki çanları çamurla tıkamaya alışırlar. Çalınmış meyva, tıpkı çocuklara olduğu gibi, onlara da tatlı gelir.

 

Çiftliklerde çalışan ve ağır yükler taşımada kendisinden yararlanılan Asya fili, yetişkin olarak yakalandığı zaman dahi kolay evcilleştirilir. Ağır kütükleri kaldırmada ustalıklarım gördüğümüz Asya filleri özellikle Hindistan' daki tek ağacı ormanlarında çok işe yararlar. Hele kesici dişleri daha iri olduğu için, erkek filler bu bakımdan faydalıdırlar. Bir Asya fili bir ton ağırlığında bir yükü (orta bir yük 300 kilodur) kaldırabilir ve iki tori ağırlığında bir kütüğü sürükleyebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...