Jump to content

Yoga Çalışmanızı Derinleştirmenin Yolları


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yoga zihnimizdeki karışık ve çoğu zaman çılgın düşünce selinden, derin benliğimizin ve kalbimizin iç huzuruna ve bilgeliğine giden bir yolculuktur. Çalışılan tüm duruşlar, pranayama, meditasyon ve mantralar vücudumuz, zihnimiz ve ruhumuz için çeşitli faydalar sağlamakla birlikte aslında tek bir hedef için çalışırlar: bizi ruhani bir seviyede kendimizle bağlantılı, sakin, sessiz ve odaklanmış olduğumuz bir yere götürmek. Bu yerde aslında hep içimizde var olan derin bir bilgelik kuyusuna erişmiş oluruz. İçimizdeki guruyu bu yerde buluruz.

 

 

 

Neden bu içsel yolculuğu yaparız? Çünkü her birimiz içinde yaşadığımız ve sürekli nereye gittiğimizden, bir sonraki adımı nasıl atacağımızdan endişe duyduğumuz bu hızlı ve aşırı uyarıcı dünyada aşırı stres hisseder ve kendimizin şu anki halinin farkına varmayız. Böylece kendimizle olan bağlarımız kopar, dengemizi kaybederiz.

 

 

Stres ve tetiklediği ani kararlar aralarında kanser, felç, kalp hastalığı, depresyon, ilaç bağımlılığı ve alkolizmin de bulunduğu birçok ciddi hastalığa katkıda bulunur. Kişisel farkındalık, sakinlik ve durgunluk, sessizlik bizi uyum ve homeostazi (öz denge) durumuna getirir. Daha derin bir içsel bilgelik ediniriz, daha bilinçli kararlar verir ve tüm seviyelerde daha sağlıklı olmanın tadını çıkarırız.

 

 

Birkaç dakika sessiz ve sakince oturarak aşağıdaki adımları atın ve yoganın daha derin bilincine erişmeye çalışın. Bunun nasıl hissettirdiğini fark edin.

 

 

1- Gözlerinizi Kapatın

Bu basit hareket sizi dışsal farkındalıktan içsen farkındalığa götürecektir. İçinizde nasıl hissettiğinizi fark edin.

 

 

2- Nefesinizle İletişime Geçin

Daha derin ve dolu nefes alırken, nefes hissinin mucizesine odaklanın. İçe aldığınız her nefesi güçlenmenin ve olumlamanın bir parçası, verdiğiniz her nefesi ise iyileşmeye katkısı olan bir serbest bırakma olarak görün.

 

 

3- Vücudunuzu Hissedin

Vücudunuzu ruhunuzun bir tapınağı, sizi her zaman destekleyecek kutsal bir araç olarak görün. Nefesinizi vücudun ücra köşelerine kadar gönderin ve içinizdeki tüm boşluğu doldurmasını sağlayın.

 

 

4- Doğayı Fark Edin

Siz bu meditasyonda otururken doğanın sizi nasıl desteklediğini fark edin. Doğayı tüm hücrelerinizde hissedin. Hayatınıza kattığı tüm nimetler için minnettar olun.

 

 

5- Zihninizi Durgunlaştırın

Mantraları kullanarak meşgul zihninizi sakinleştirin. Mantralar zihin için yoga duruşları gibidir. Bunları kullanarak zihnin çalkantılı sularını durgunlaştırabilirsiniz.

 

 

6- Kalbinize Girin

Farkındalığınızın zihninizden kalp merkezine aktığını görselleştirin. Bunu sanki sizi aydınlatan altın bir alev gibi görün. Bu ışığa girerek nefes alın ve verin, her nefeste daha ışıltılı hissedin.

 

 

7- Tamamen Şimdiki Zamanda Olun

Vücudunuzla ve nefesinizle tamamen şu anın içine girin. Kendinizi kalbinizdeki ışıkla beraber doğanın avuçlarına bırakın. Mantralarınızı tekrarlayın.

 

 

8- Kim Olduğunuzu Hatırlayın

Kendinizle tamamen bağlantılı olduğunuzu ve nereye giderseniz gidin kaynağınızın kendi içinizde olduğunu unutmayın. Bu hep böyleydi ve hep böyle olacaktır.

 

 

Ne zaman ihtiyaç duyarsanız bu içsel farkındalıkla dolu yere gidin. Zorluklarla karşılaştığınızda ve karar vermeniz gerektiğinde daha derinlerdeki kendinizden rehberlik isteyin. Kendini gücünüze sahip olurken ve kendi gerçeğinizi yaşarken içinizdeki guruyu dinleyin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...