Jump to content

Her Yerde Uygulanabilecek Yoga Hareketleri


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Endişeyle ilgili sorunları olan kişiler için, belirtiler ne kadar kötü olursa olsun, yoga vücuttaki tüm bu kötü hisleri yok edebilir. Eğer geçmişte böyle problemleriniz olduysa belirtilerine aşina olabilirsiniz: göğüs sıkışması, hızla atan kalp, sıcak ve soğuk basmaları, titreme gibi. Bu liste daha da uzayabilir. Elbette herkes bu duyguları aşmasına yardımcı olacak güce sahip olmak ister.

Yoga duruşları anksiyeteye yardımcı olmaktadır fakat bütün gün bir yoga minderiyle gezip, her endişe durumunda aşağı bakan köpek pozunu yapmak mümkün olmayabilir. Fakat bazı yoga pozlarını gün içinde yapmak, özellikle de belirli değişiklikler yaptıktan sonra gayet mümkündür.

Gün içinde istemediğiniz hisleri uzaklaştırmak, zihninizi sakinleştirmek için uygulayabileceğiniz başlıca pozlar şunlardır:

1- Güvercin (Pigeon)

g%C3%BCvercin.jpg

Güvercin pozunu iş yerinde yapmanız zor olabilir fakat tam duruşun kalça açıklığıyla aynı faydayı sağlayacak birçok uyarlama mevcuttur. Dik oturun, iki bacağınız da zemine paralel olsun. Sonra sağ bileğinizi sol uyluğunuzun üstüne atın. Eğer yapabiliyorsanız öne doğru eğilin. Yeterince esnekseniz, tamamen aşağı doğru eğilebilir ve ayağınıza bakıyormuş gibi yapabilirsiniz. Kimse fark etmeyecektir. Alternatif olarak herhangi bir sandalyede kaval kemikleriniz birbiri üstüne gelecek şekilde, bağdaş şeklinde oturarak double pigeon pozu yapabilirsiniz. Daha sonra bacakların pozisyonunu değiştirerek tekrarlayın.

2- Öne Katlanma

%C3%B6nekapanma.jpg

Öne katlanmanın çok sayıda faydası vardır, öncelikli olanlardan biri bakışınızı ve odağınızı içe yönlendirip, merkezi sinir sistemini sakinleştirmektir. Peki bu bir yoga salonunun dışında nasıl yapılır? Bir sandalyede bacaklarınızın üstüne kapanın ve bekleyin. Aynı pozisyonda yerde bir şey arıyor veya ayakkabınızı bağlıyor da olabilirdiniz. Ayakta dururken tamamen öne kapanabilir veya masanızı ya da sandalyenizi tutarken, sırtınız yere paralel olana kadar geriye yürüyebilir ve aşağı bakan köpek pozunun farklı bir versiyonunu yapabilirsiniz.

3- Twist

twist.jpg

Sıkışmış bir göğsü açmak için birkaç twist yapmaktan daha iyisi yoktur. Sandalyenizde öne doğru kayın ve dik oturun. Sağ elinizi sandalyenizin sırtlığına yerleştirin, sol elinizi ise sağ uyluğunuza veya kolunuza yerleştirerek, göbeğinizden üstünü sağa döndürün. Birkaç nefes boyunca bekleyin ve diğer taraf için tekrarlayın.

4- Pranayama

pranayama.jpg

Bir toplantıda veya asansörde kalp atışlarınız hızlandığında nefesinize odaklanın. Burnunuzdan derin nefes alın ve uzun, sabit, yavaş bir şekilde verin. Nefes alırken bütün pozitif enerjiyi çekmeye, nefes verirken ise tüm negatif enerjiyi atmaya çalışın. Eğer çevrede kimse yoksa nefes verirken aslan nefesini kullanın: ağzınızı açarak "ha” sesiyle hızlı ve güçlü bir şekilde nefesinizi verin.

5- Anjali Mudra

anjali.jpg

Bu klasik mudrada eller kalbin merkezine getirilir ve sessizce oturulur. Bu duruş dengeli hissetmeyi, vücudunuzla ve çevrenizdekilerle uyum içinde olmayı sağlar. Uyarlamak için ellerinizi kalbinizin üstüne koyun ve bütün vücudunuza iyi enerjiyi kanalize edin. Mümkünse gözlerinizi kapatın ve iç dünyanızı sakinleştirmeye çalışın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...