Jump to content

Yeni Yıla Yeni Biri Olarak Girin!


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

[h=3]2014 yılını geride bırakmaya hazırlandığımız şu günlerde hepimizin zihinsel ve bedensel bir arınmaya ihtiyacı var. “Arınmanın en temel koşulu olan farkındalık çalışmaları ile geçmiş yılın olumsuz etkilerini üzerinizden atmak” olduğunu söyleyen Psikolog Çisem Doğanlaroğlu, 2015’e yeni bir ‘ben’ olarak girmenin yollarını sıraladı.[/h]

 • Sınır çizebilmeyi öğrenin: İnsanlarla iletişiminizde beslendiğiniz bir ilişki geliştirebilmenin en temel koşulu çizmiş olduğunuz sınırlardır. Sınırlarınız sayesinde arkadaşlarınızın/yakınlarınızın hatalarının azaldığını fark edeceksiniz.
 • Anları keşfedin: Huzuru parada, aşkta, arkadaşlarda hatta çocuklarda yakalamadan önce ‘şu anda’ olduğunu fark edin. Geçmiş anları değiştiremeyeceğiniz gibi gelecek anları belirlemede de aciz olduğunuzu kabullenmeniz; şu anı değerli hale getirecektir.
 • Toksik etki yaratan insanları hayatınızdan tamamen çıkarın: ‘Maskeli’ olduğuna kanaat getirdiğiniz insanların zamanınızı ve enerjinizi almasına müsaade etmemelisiniz. Unutmayın ki yaşadığınız hayat değerli ve bu hayatta size eşlik edenler, yaşam kalitenizi belirlemede önemli bir fonksiyona sahip.
 • Ne zaman ‘evet’ , nasıl ‘hayır’ diyeceğinizi öğrenin: Özellikle ‘hayır’ demek toplumumuzda bencillikle karıştırılır. Stressiz bir hayatın en temel koşullarından biri evet ve hayır cevaplarınızı ayarlayabilmek.
 • Kendinize vakit ayırın: Kendinizle baş başa kaldığınız anlar özgürlüğünüzü hissettiğiniz nadir anlardandır. Ailenizi, arkadaşlarınızı, işlerinizi kısa bir süreliğine de olsa rafa kaldırıp iç sesinizi dinleyin. Doğa, bu konuda en büyük sığınağınız olacaktır.
 • Hayvan barınaklarını ziyaret edin: Barınaklara yapacağınız ziyaretler içinizde saklı kalmış çocuğa dokunacak ve zihinsel arınma sağlayacaktır.
 • Doğanın güzelliklerinden yararlanın: Termal kaplıcalar, ormanda bir kamp, göl kenarında yudumladığınız çay ruhunuza oldukça iyi gelecek güzelliklerden sadece bir kaçıdır.
 • Bağımlılıklarınızdan kurtulun: Zamanınızın büyük bir kısmını alan düşünsel ve fiziksel bağımlılıklarınızdan kurtulun. Bağımlılıklarınız alkol, sigara gibi maddeler olabileceği gibi bir insan, iş ya da sosyal medya mecraları da olabilir.
 • Yaşadığınız yerde turistik bir geziye çıkın: Yıllardır her noktasını bildiğinize inandığınız yere uzaktan bakmayı denediniz mi? Yaşadığınız yerin sesine kulak verin ve bir gün boyunca tek başınıza sık kullanmadığınız yollarda yürürken iç sesinizi dinleyin.
 • Sporu alışkanlık haline getirin: Yapılan araştırmalar, ruhsal ve fiziksel hastalıklardan en önemli korunma şeklinin spor olduğunu kanıtlar nitelikte. Bedeninize ve zihin enerjinize yön verebilmek için hayatınıza sporu dahil edebilirsiniz.
 • Sosyal medya kullanımınızı ve TV izleme saatlerinizi kısıtlayın: Gün içerisinde binlerce uyaran bombardımanına tutulduğunuz sosyal medya mecralarına ve televizyona ayırdığınız saatleri kısıtlama yoluna gidin. Yapacağınız ufak bir değişiklikle ruh halinizi olumlu bir şekilde etkileyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
 • Yeni Oluştur...