Jump to content

Mudra Uygulamalarında Nefes, Görselleştirme ve Onama


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Duruşunuzun simetrik olmasına dikkat edin ve kollarınızı vücudunuzdan iki santimetre ötede tutun. Sadece bu duruş bile sinir sistemini ve hormon bezlerini düzenledi için bir içsel denge ve uyum hissi verir. Derin bir şekilde nefes verdiğimiz vakit, karbondioksitle birlikte latif bir düzeyde bir enerji salarız. Bu yüzden bir mudranın başında güçlü bir şekilde nefes vermeniz gerekir. Ulaşmak istediğiniz şeye vakit tanıyın.

 

 

 

Nefes alma ve verme arasını her zaman birkaç saniye daha uzatın. Burası nefes alıp vermenin en önemli noktasıdır. Ara sırasında her seviyede içsel kuvvetler gelişir. Kendinizi sakinleştirmek için bir mudra uyguluyorsanız nefesiniz i yavaşlatın. En iyi nefes kalitesine yavaş, derin, ritmik ve akışını hissettiğiniz bir nefes alıp vermeyle ulaşabilirsiniz.

 

 

Bir mudra meditasyonunun başında birkaç kez canlı bir şekilde nefes verin, sonra da nefesin daha derin ve yavaş olmasına müsaade edin.

 

 

Birinci adım: Elinize ve parmaklarınıza odaklanın. Birbirlerine değdikleri yerdeki hafif baskıyı hissedin. Bu temas noktaları içsel denge yaratır ve genel bir güç verir.

 

 

İkinci adım: Nefes alırken parmak uçlarını biraz daha sıkıştırabilir ve nefes verirken baskıyı bırakabilirsiniz. Bu çeşitleme iradeyi güçlendirir ve yeniler.

 

 

Üçüncü adım: Şimdi tersini yaparak nefes verirken daha fazla baskı yapıp nefes alırken baskıyı bırakın. Bu çeşitleme sükunet verir ve gevşetir. Aradaki farkı hissedin. Farkı hemen hissetmeyebilirsiniz, ama orada sizin fark etmenizi bekliyor olacak.

 

 

Mudralar ve Onama

Hayatımızın dışsal şartları genellikle hayal gücümüz ve duygularımızla şekil alır. Hayatı neşeyle yaşayacak, işte mutlu olacak, sevgi ve anlayış dolu ilişkiler yaşayacak şekilde içsel imgelemimizi değiştirebiliriz. Bu kendi yarattığınız imajlara kesin bir inanç besleyin. Kendimiz için küçük başarı deneyimleri yaratmamız gerekir. Çünkü küçük ölçekte işe yarayan, büyük ölçekte de işe yarar. Bu özgüveni yavaş yavaş inşa edebiliriz. İstemediğimiz şeyleri açık ve net bir biçimde ifade edip dileklerimizi ve ihtiyaçlarımızı kesin bir biçimde belirlersek, hayatımızın yeni düzenine bir başlangıç yapmış oluruz.

 

 

Bazen az bazen sık yaptığımız onamaların etkisi gerçekten şaşırtıcıdır. Onama çok basit bir şeydir, öyle ki bazı insanlar bunu budalaca bulur. Fakat genellikle böyle basit ve naif olan şeylerin etkisi daha yüksektir.

 

 

Görselleştirme için geçerli olan şeyler onama için de geçerlidir. Onamalarınızı inançla, hararetle ve şevkle söyleyiniz. Meditasyon sırasında veya sonrasında onamaları üç kez söyleyebilirsiniz. Günlük aktivitelerinize bir ara verip kendinize fısıldayabilir veya yüksek sesle söyleyebilirsiniz. İnatçı bir şeyden kurtulmak isterseniz, onu açık bir şekilde dile getirmelisiniz. Kurtulmak istediğiniz şeyleri meditasyonun başlangıcı sırasında hala enerjik bir şekilde nefes verirken dile getirin. Örneğin şu şekilde bir onama oluşturabilirsiniz. "Bu nefret, hınç, suçluluk, acı, korku, sigara içme isteği vs. şimdi kaybolacak.”

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...