Jump to content

Yarın Gece Göktaşı Yağmuru Olacak


Guest İDİL

Önerilen Mesajlar

evrenimiz_uzz1JPG-1.jpg

 

 

 

EGE Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zeynel Tunca, 17 Kasım Salı gecesi, yoğun bir göktaşı yağmurunun izlenebileceğini açıkladı.

 

 

17 Kasım Salı gecesi gökyüzünde Kuzey- Doğu yönünde izlenecek olan Leonid adı verilen göktaşı yağmurunun Leo- Aslan takımyıldızı bölgesinden her yöne dağılıyormuş gibi görüleceğini söyleyen Prof. Dr. Zeynel Tunca, şunları söyledi:

“Bu yıl içindeki Leonidler, 33 yılda bir Güneş etrafında dolanan Tempel - Tuttle kuyruklu yıldızının 1466 ve 1533 yıllarında geçtiği sırada ardında bıraktığı klar ile oluşmaktadır. Bu yılki Leonid göktaşı yağmuru 17 Kasım Salı günü en büyük sayıya ulaşacak. Öngörülen izlenebilecek göktaşı sayısı yaklaşık saatte 200- 300 civarında olacaktır. Göktaşı sayısı tahminlerin yarısı kadar olsa bile bu senenin en iyi göktaşı yağmuru olacaktır. Göktaşı izlerinin görülebilmesi, onların yeterince parlak iz bırakmasına bağlıdır. Bu yıl bu tarihte Ay yeniay evresinde olacak ve gece boyu görülmeyecektir. Bu nedenle de görebileceğimiz göktaşı sayısı da daha fazla olacaktır. Sayının en fazla olacağı akşamın ilk saatlerde bulunduğumuz boylamlarda Aslan takımyıldızı henüz doğmamış olacaktır, ancak Kuzey- Doğu yönünde ufkumuza yakın gökyüzünde bu yağmurun izlerini görebileceğiz. İlerleyen saatlerde ise sayı azalmaya başlayacak” dedi.

 

Meraklılarına iyi seyirler dileyen Prof. Dr. Zeynel Tuna, halk arasında ‘yıldız kayması’ olarak bilinen göktaşı yağmuru hakkında ise şu bilgileri verdi:

“Kuyruklu yıldızlar Güneş etrafındaki yörüngelerinde ilerlerken kuyruklarından ayrılan toz ve küçük taş parçacıkları yörüngede geniş bir bölgeye dağılırlar. Güneş etrafından her geçişlerinde biraz farklı bir yol izledikleri için birbirine yakın, tozlu yörünge kları oluşur. Yörünge bir anlamda tozlu yol gibidir. Dünyamızın yörüngesi de Güneş etrafında dolanırken belirli tarihlerde bu tozlu yollar ile çakışır ve dünyamız geniş bölgeye yayılmış tozlu yolların içinden geçer. Bu geçiş sırasında tozlar ve ortalama mercimek büyüklüğündeki küçük taş parçacıkları dünyamızın atmosferine hızla girer ve sürtünme sonucu yanarak ışıklı iz bırakırlar. Halk arasında ‘Yıldız Kaydı’ diye bilinen bu gök olayının yıldızlarla ilgisi olmadığı, atmosferimizde oluşan bir olay olduğu bilinmelidir. Işık kirliliği, hava kirliliği gözlemlere olumsuz etki yapar. Bu nedenle şehir ışıklarında uzaklaşmak uygun, güvenli, karanlık bölgelere gitmek daha iyi olur. Göktaşı ya da göktaşı yağmuru izlemek için dürbün vb gözlem aletine gerek yoktur. Gökyüzüne bakmak yeterlidir. Açık havada, karanlık bir alanda uygun durumda yere sırtüstü uzanarak geniş bir gökyüzü bölgesine bakmak yeterli olur.”

 

kaynak : A.A

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...