Jump to content

Orijinal Çevirgel Duası, İnanılmaz Etkili


Perina

Önerilen Mesajlar

Çevirgel Duası, İnanılmaz Etkili

 

Sevgili okurum, piyasada dolaşan birkaç tane çevirgel duası (döngel duası) olduğunu biliyor olmalısın. Fakat bunlardan biri, hiç etkili olmadığı halde en sık başvurulan dua olarak tanınmakta ve maalesef asıl etkili olan çevirgel duası (döngel duası) pek bilinmemektedir.

 

Bu yazımda, döngel duası da denilen çevirgel duasının bütün ayrıntılarını aktaracağım. Detaylara geçmeden önce çok önemli iki uyarıyı bilmen gerektiğini düşünüyorum:

 

1. Çevirgel duası, esasında Allah'ın esması ile örülü bir dua olduğu için çok dikkatli okunması gereken bir duadır.

 

2. Bu duada hiçbir ayrıntıyı kaçırmamalı ve gerekli yerlerde notlar almalısın. Sana önerim bu uzun duanın ayrıntılarını bir kağıda yazıp öylece okumandır. Çünkü ufacık bir ayrıntı bile duanın kabule karin olmasına engel olabilir.

 

Bu iki uyarıdan sonra orijinal ve çok etkili çevirgel duasının detaylarını aktarabiliriz:

 

Orijinal Çevirgel Duası

 

Sevgili okurum, her Müslüman bilir ki dua, abdest ve namaz ile birlikte okunan üçlü bir iksir mahiyetindedir. Yani her dua beraberinde abdestin ve namazın bereketini de taşımalıdır. Aksi takdirde dua, yarım kalabilir. Bu yüzden çevirgel duası (döngel duası) adlı çok etkili duanın başında da abdestle namaz gelir. Şöyle ki:

 

İlkin, mümkünse gusül abdesti alınır. Mümkün değilse normal abdest de alınabilir. Gusül abdesti veya normal abdest alındıktan sonra ise iki rekat veya dört rekat nafile namaz kılınır. Bu nafile namazın dört rekat olması daha makbul karşılanır; ancak dileyen kişi, iki rekat da kılabilir. Bu namaz, eğer iki rekat kılınacak ise sabah namazının farzı gibi, dört rekat kılınacaksa ikindi namazının farzı gibi kılınır.

 

Şimdi, çevirgel duasının (döngel duası) başlangıcı olan abdest ve namazdan sonra, asıl duamıza geçebiliriz:

 

Çevirgel Döngel Duasının Özel Kısımları

 

Bu kısım, Allah'ın 15 ism-i şerifini ve Kur'an Surelerini barındırdığı için çok önemli bir yere sahiptir. Sureler ve ayetler şunlar:

 

Fatiha Suresi

İhlas Suresi

Felak Suresi

Nas Suresi

Zilzal Suresi

Asr Suresi

Ayete'l-Kürsi

 

İsimler ise şunlar:

 

Ya Rahîm

Ya Rahmân

Ya Vedûd

Ya Kadir

Ya Şafi

Ya Kâfi

Ya Muafi

Ya Feyyaz

Ya Cami

Ya Hannan

Ya Mennan

Ya Kadıye'l-Hacat

Ya Rauf

Ya Deyyan

Ya Rezzak

 

Evet, yukarıdaki sureler ve ayetler ve Cenab-ı Hakkın bu 15 ism-i şerifi, çevirgel duasının aslını oluşturan esma-yı hüsnadandır. Şimdi bunların nasıl bir terkip ile bir araya getirilmesi gerektiğine geçelim:

 

Çevirgel Döngel Duasının Birleşimi

 

İlkin euzu besmele çekilir ve ardından yüz (100) defa Fatiha Suresi okunur. Fatiha Suresinden sonra ise, 3 İhlas, 3 Felak ve 3 Nas Suresi okunur.

 

Sonrasında ise Zilzal Suresi 100 kez ve Asr Suresi de 100 kez okunur. Fakat duanın bu kısmında Ayete'l-Kürsi okunmaz. Çünkü Ayete'l-Kürsi, Allah'ın esması ile birlikte okunacak.

 

Evet, yukarıda verdiğim sureler, belirttiğim şekilde okunduktan sonra sıra Allah'ın esmasına gelir. Bu mukaddes isimler ise şu şekilde okunur:

 

Her isim, besmele çekilerek 99 kez okunur ve her isim bittikten sonra tam 7 kez Ayete'l-Kürsi okunur. Örneğin besmele çekip Ya Rahîm ismini 99 kez okursun, sonra da 7 adet Ayete'l-Kürsi okursun. Ardından yine 99 defa Ya Rahmân ism-i şerifini okur, bu isimden sonra yine 7 kez Ayete'l-Kürsi okursun.

 

Kısaca, bu isimlerin her birinin ardından 7'şer kez Ayete'l-Kürsi okunmalı. Böylece 15 esma-yı hüsna, Ayete'l-Kürsi ile bereketlenir.

 

Fakat çevirgel döngel duası, yalnızca bu uygulamadan ibaret değil. Çünkü sureler ve esmalardan sonra birkaç tesirli dua daha var bu özel duada. Şöyle ki:

 

Hacet duası olarak da geçen şu dua, çevirgel duasının ayrılmaz bir parçası olarak bilinir:

 

Ya müfettihi fettih

Ya müferrici ferriç

Ya müsebbi sebbib

Ya müyessiril yessiril fetha vel ferecül minke

Ya Fettah Ya Alim

İyyake nabudu ve iyyake nastain

 

Hacet duasından sonra ise yine çevirgel döngel duasının ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilen ve "murat duası" denilen şu dua okunur:

 

Allahümme inni eselüke fethan mübinen ve nasran azizen ve safhan cemilen bi hurmeti fatihatin futuhatin meftuhatin min ilmi ummil kitabi li diniyettin ittilaaiyyettin ala usuuliha fil ğaybi Allahu latifun bi ibadihi yerzuku men yeşa’ u ve hüvel kaviyyul aziz.

 

Ve nihayet bu dualardan sonra ise eller semaya açılarak şöyle yürekten bir sesleniş ile seslenilir Allah'a:

 

"Ey Yüce Allah'ım! Yücelerden yücesin, kimse bilmez nicesin! Bilinmezliğinin hatırı için filancayı (burada dönmesi istenen kişinin adı söylenir) bana geri döndür. Allah'ım, sen dua edenlerin yardımcısı ve kullarına çok yakınsın. Sen, hiçbir kulunu yüz üstü bırakmaz ve her kulunun hacetini görürsün. Lütfen az önce saydığım esma-yı hüsnanın hatırı için ve mübarek Kur'an'ın mukaddes sureleri için filancayı (kişinin ismi) bana döndür. Sen duaları kabul eden yegâne kudret sahibisin. Amin!"

 

Bu duadan sonra, çevirgel duasını (döngel duasını) tamamlamış olduk; fakat şu ayrıntıları da atlamamak lazım:

 

Çevirgel Döngel Duasının Önemli Ayrıntıları

 

1. Bu dua, içtenlikle okunmalı; aksi takdirde kabule karin olmaz.

 

2. Bu dua, sadece bir kez ve cuma günü okunmalı. İnternette dolaşan ve aslı esası olmayan diğer çevirgel duasında olduğu gibi 7 hafta boyunca 7'şer kez okunmaz.

 

3. Dualar, Allah'ın izni ve müsaadesi ile gerçekleşir. Bu dua da, diğer tüm dualarda olduğu gibi kabulü Allah'ın iznine kalmış bir duadır ve Allah izin vermezse bu dua da kabul olunmaz.

 

 

alıntı

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...