Jump to content

Pakalitha Mosisili


ELA NAZ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bethuel Pakalitha Mosisili (d. 14 Mart 1945), 29 Mayıs 1998 - Haziran 2012 yılları arası görev yapmış olan eski Lesotho Başbakanıdır. Onun liderliğinde ki partisi 2002 ve 2007 seçimlerinde çoğunluğu kazanmıştır. Başbakanlığına ek olarak Mosisili ayrıca Savunma Bakanıdır. 2012 yılında yapılan seçimlerde Görevdeki Demokrat Kongre Lesoto genel seçimlerinde yine çoğunluğu kazanmıştır.

 

 

1993 yılında Mosisili, Nek Seçim bölgesinden milletvekili seçildi ve Milli Eğitim Bakanı oldu. 14 Nisan 1994 tarihinde, kısa bir süre askerler tarafından üç diğer bakanla birlikte kaçırılmıştı. Beşinci bir bakan, Başbakan Yardımcısı Selometsi Baholo bu kaçırılma olayında öldürülmüştür. Mosisili, 1995 yılında Ocak ayı sonlarında Başbakan Yardımcısı olarak atandı. Aynı zamanda Eğitim Bakanı olarak kaldı. 20 Temmuz 1995 tarihinde, Başbakan Yardımcılığına devam ederken, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı seçildi.

 

 

Yeni bir iktidar partisi LCD, Basutoland Kongre Partisi bölünmüş olarak Başbakan Ntsu Mokhehle önderliğinde 1997 yılında kuruldu. Mokhehle kötü sağlığı nedeniyle istifa etmeyi tercih ettikten sonra 21 Şubat 1998'de Mosisili LCD lideri seçildi. 8 Haziran 2012 de görevi sona erdi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...