Jump to content

Sezgilere mi Güvenmeli Mantığı mı Dinlemeli?


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Ne zaman iç sesini dinlemeli, ne zaman mantıkla hareket etmeli?

 

 

Zor kararlar söz konusu olduğunda, bazen sezgilerini önemsemen gerekir. Bazense en akıllıca hareket, onları dikkate almamaktır.

 

İç sesini duyman gereken durumlar

 

Ahlaki Kararlar

 

En yakın arkadaşının, kocası tarafından aldatıldığını fark ettiğinde ya da iş arkadaşlarından birini patrona yalan söylerken yakaladığında, iç sesin aptalca bir karar vermeni önlemeye çalışabilir. Brown Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden Yardımcı Doçent Fiery Cushman, "Böyle ahlaki bir durumda tek başına karar veremezsin" diyor. Unutma ki, son derece kişisel olan bu gibi durumlarda hiçbir şey sadece siyah veya beyaz değildir. Bu yüzden, yapacağın hareketin olası sonuçlarını da hesaba katmak durumundasın.Arkadaşlığınız nasıl etkilenecek veya iş yerindeki durumun bundan sonra nasıl olacak, bunları düşünmen gerekir.

Stratejin: Ahlaki bir ikilem seni terletmeye başladığında, olayı iyice ölçüp biç. Ama aynı şekilde içindeki sesin ne söylediğini de duymaya çalış.

Doktor seçimi

 

Judith Orloff's Guide to Intuitive Healing kitabının yazarı Doktor Judith Orloff, "Hekimler bazı şeylerin paranoya olduğunu zannedip semptomları gözden kaçırabilir, özellikle de genç (yani sağlıklı) kadınlarda" diyor. Özellikle erkek doktorlar, kadınların örneğin PMS nedeniyle bazı şeyleri abarttığını düşünür ve sezgilerini görmezlikten gelir.

Dahası Orloff pek çok doktorun, hastanın bedeninden gelen sinyallere dikkat etmek yerine test ve verilere önem verme eğiliminde olduğunu düşünüyor. "Bedenin hayatta kalmak üzere programlanmıştır ve kendini koruyabilmesi için elinde olan tek şey içgüdüleridir" diyor.

Stratejin: Hiç kimse bedenini senden iyi tanıyamaz. Eğer doktorun bir şeylerin yolunda gitmediğine dair hislerine kulak vermiyorsa, bir başka doktorla görüş. İç sesini mi duyduğun, yoksa sadece evhamlı mı olduğunu ayırt etmekte zorlanıyor musun? Orloff'un tavsiyesi şu: Hissettiğin şeye konsantre ol. Korkunun çok daha güçlü bir duygusallığı vardır. Sezgi ise, tuhaf bir şekilde çok kişisel olmayan bir bilgi olarak gelir.

Büyük bir harcama yapmak

 

Journal of Consumer Research'de yayımlanmış bir çalışmada, araba ya da bilgisayar gibi önemli bir harcama yapmadan önce fazla düşünmeyen kişilerin, alışverişten daha çok tatmin olduğu bulunmuş. Intuition: Its Powers and Perils kitabının yazarı David G. Myers, "İlk hissettiklerin doğrudur; özellikle de satın alacağın şeyde estetik önemliyse" diyor.

Stratejin: Eğer satın alacağın şeyi gerçekten çok istiyorsan ve maddi gücün de yetiyorsa, para konusunu çok fazla düşünmene gerek yok.

Kazanmaya oynamak

 

Sezgi yoksa zafer de yok. İster tenis kortunda ister voleybol sahasında ol, hissederek yaptığın seçimler genellikle doğrudur. Cushman bunu beynin otomatik pilota bağlanması olarak açıklıyor. Yapılan bir çalışmada, geleneksel satranç oyuncularının, bir diğer satranç türü olan blitz chess (düşünme süresi en fazla beş dakika olan satranç) oyuncularıyla benzer sonuçları aldığı görülmüş.

Stratejin: Yaptığın her hareketi ölçüp tartma isteğine diren. Bunun performansına bir katkısı muhtemelen olmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...