Jump to content

Yaşlanmaya Karşı Meditasyon Etkisi


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Günlük meditasyon genç kalmanın anahtarı olabilir.

 

Güncel bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre modern bilim gençlik iksirini bulmaya daha yakın olabilir. Araştırmacılara göre günlük olarak yapılan meditasyon yaşlanma sürecini önemli derecede yavaşlatıyor.

 

American Board of Anti-ageing Medicine’ın (Amerikan Yaşlanma Önleyici Tıp Kurulu) saygın araştırmacılarından ve eski başkanı Dr. Vincent Giampapa periyodik olarak yapılan derin meditasyonun yaşlanmayı etkileyen üç hormonun üretiminde ciddi değişiklikler sağladığını buldu: DHEA (dehidroepiandrosteron), melatonin ve kortizol.

Sonuçlardan şu şaşırtıcı veriler elde edildi:

 

  • Meditasyon DHEA üretimini %44 ila %90 oranında artırabilir.

 

DHEA biz yaşlandıkça azalan tek hormondur. Çok etkili bir yaşlanmayı önleyici hormon olarak tarif edilir ve fizyolojik yaşımızı belirlemek açısından önemli bir faktördür. Hastalıklara karşı savaşır, cinsel isteği, iyilik ve canlılık hissini artırır.

 

  • Meditasyon melatonin seviyesini %98 ila %300 artırabilir.

 

Melatonin bir uyku hormonu olmasının yanında, çok güçlü bir antioksidan ve yaşlanmayı geciktirici, immunoregülatör (bağışıklık sistemi tepkisini kontrol eden) ve antidepresan bir maddedir. Hücre hasarını azaltır, enerjiyi artırır, hatta kanser hücrelerinin büyümesini bile sınırlandırabilir.

 

  • Meditasyon kortizol seviyesini %47’ye kadar düşürebilir.

 

Kortizol cildin incelmesine sebep olan bir toksindir. Bu hormon vücutta kronik enflamasyon oluşmasını ve yaşlılıkla gelen belirtilerin görülmesini sağlayabilir.

Günlük Meditasyonla Yaşlanmayı Önleyin

Meditasyon vücudun yaşlanmayla savaşan mekanizmalarını çalıştırdığı için nihai yaşlanma önleyici ilaçtır. En iyi etkilerini görmek için günde iki kez 20 dakikalık meditasyon seansları tavsiye edilir. Fakat günlük hayatın meşguliyetinden dolayı günde bir kere yapılabilirse de faydalıdır. Meditasyonu günlük planınıza sokmak için şu öneriler denenebilir:

Ofiste: Masanızda veya bir toplantı odasında sırtınızı destekleyen bir şekilde rahatça oturun. Gözlerinizi kapatın. Yavaşça kendi kendinize OM veya So-Hum mantralarını (hangisini tercih ederseniz) tekrarlayın. Konsantrasyonunuzun bozulduğunu hissettiğinizde mantranızı tekrarlamaya devam edin. Bu süreci 10 – 20 dakika boyunca sürdürün.

Egzersiz: 20 dakika boyunca trafikle karşılaşmadan yürüyebileceğiniz geniş bir açık mekan bulun. Dikkatinizi uzaktaki bir noktaya odakların (bir ağaca veya ufuk çizgisine). Bu noktaya bakmaya devam edin ve ona doğru nazikçe yürürken nefesinize odaklanın. Göğsünüzdeki nefesin yükselişine ve alçalışına dikkat edin. Düşüncelerinizin farkında olun. Gelip gitmelerine izin verin fakat onları yargılamayın.

Yatmadan Önce: Derin bir uykuya dalabilmeniz için vücudunuzun rahatlamasını sağlayacak müzikler içeren bir meditasyon CD’si dinleyin. Müzik marketlerden veya internetten alabileceğiniz birçok seçenek mevcuttur. Bunu yaparken sadece teşekkür edin ve o gün başınıza gelen mükemmel şeyler için evrene minnettar olun. Şükran duyarak, sabah olumlu ve enerjik bir şekilde uyanacaksınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...