Jump to content

Strese Karşı Aşamalı Rahatlama Egzersizi


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Güncel tahminlere göre doktor ziyaretlerinin % 70 – 80’i stresle alakalı hastalıklardan dolayı yapılmaktadır. Kronik stres bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve etkili bir şekilde ele alınmazsa sağlığa ciddi bir tehdit olabilir. Stresi ve etkilerini azaltmak için alternatif tıp akupunktur, biofeedback, meditasyon, güdümlü imgeleme, diyet ve takviyeler, bitkiler ve egzersizlerle çeşitli çözümler sunar. Kalıcı çözümler sunan bu yöntemlerin yanında kısa sürede stresi azaltmak için uygulanabilecek bir teknik ise "aşamalı rahatlama egzersizi”dir.

 

 

 

Yumuşak bir şekilde ışıklandırılmış, sessiz bir yer bulun. Rahat bir sandalyeye oturun, ayakları düz olarak yere basın, gözlerinizi kapatın.

 

  • Nefes alışınızın farkında olun. Birkaç derin nefes alın ve her nefes verirken zihninizde "Rahatla” kelimesini söyleyin.
  • Yüzünüze odaklanın, yüzünüzde ve gözlerinizdeki gerilimi hissedin. Bu gerilimi bir resim olarak düşünün, düğümlenmiş bir ip veya sıkılmış bir yumruk gibi. Sonra bu ipin çözüldüğünü, rahatladığını, gevşek bir şekilde yattığını hayal edin.
  • Yüzünüzün ve gözlerinizin rahatladığı hissini tecrübe edin. Onlar rahatlarken, rahatlama hissinin tüm vücudunuza dalga dalga yayıldığını hissedin.
  • Gözlerinizi ve yüzünüzü iyice sıkın, sonra rahatlatın ve rahatlama hissinin vücudunuza yayıldığını hissedin.
  • Önceki komutları vücudunuzun diğer kısımları için tekrarlayın. Yavaşça vücudunuzda aşağı doğru ilerleyin. Çenenize, boynunuza, omuzlarınıza, sırtınıza, kolun üst ve alt kısımlarına, ellerinize, göğsünüze, karnınıza, uyluklarınıza, baldırlarınıza, bileklerinize, ayaklarınıza ve ayak parmaklarınıza uygulayarak, vücudun tüm kısımları rahatlayana kadar devam edin. Tüm kısımlardaki gerilimi zihninizde resimleyin, sonra gerilimin eriyip gittiğini resimleyin, bölgeyi gerin ve sonra rahatlatın.

 

Vücudun tüm kısımlarını rahatlattıktan sonra rahat bir durumda 2 – 5 dakia arası sessizce dinlenin. Sonra göz kapaklarındaki kasların hafiflemesine izin verin, gözlerinizi açıp, odayı algılamaya hazırlanın. Sonra gözlerinizi açın. Rahatlamış ve tazelenmiş olarak günlük işlere devam etmeye hazırsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...