Jump to content

Şanliurfa'daki Ziyaret Ve Adak Yerleri


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

SANLIURFA'DAKI ZIYARET VE ADAK YERLERI

 

HZ. IBRAHIM PEYGAMBER MAKAMI :Sehir merkezindedir. Hz. Ibrahim Peygamberin dogdugu rivayet edilen magaradir. Adak adanir. Çocuk sahibi olmayi dileyenler, çocuklari erken dogarsa adini Ibrahim Halil koyarlar. Içinde su da olan magaranin sinir ve ruh hastalarina iyi geldigi öne sürülmektedir. EYYÜP PEYGAMBER MAKAMI : Sehir merkezinin güneyindedir. Hz. Eyyüp Peygamberin burada iyilestigi ve yasadigi rivayet edilir. Buradaki suyun sifali oldugu öne sürülür. Magarasi, Sanliurfa'nin bilinen adak yerlerinden biridir.

EYYÜP NEBI : Türbe Viransehir yakinlarindaki Eyyüp Nebi Köyü'nde bulunmaktadir. Türbede Hz. Eyyüp (a.s)'in kabri bulunmaktadir. Ayrica köyün güneybatisinda Hz. Elyesa (a.s)'nin türbesi bulunmaktadir. Köy mescidinin kuzeyinde Hz. Rahime Hatun'un türbesi bulunmaktadir.HAYAT EL-HARRANI:Hayat el-Harrani hazretlerinin babasinin adi Kays idi. Harran'da dogup, orada yasadigi için kendisine el-Harrani denilmistir. Devrinin en büyük evliyasindandir. Hayat el-Harrani hazretleri için, vefatindan sonra tasarruflari devam eden dört evliyadan biridir denilmektedir. Babasi da büyük evliyadandir. Hayat el-Harrani hicri 581, miladi 1185'de vefat etti. Harran'da defnedildi. 1195'de üzerine bir türbe yapildi.

Hayat el-Harrani hazretleri çok keramet gösteren bir veli idi. Bugün türbesi halk tarafindan ziyaret edilmektedir.

SEYH MES'UD (SIH MAKSUT) :Sanliurfa'ya ne zaman geldigi belli degildir. Nisabur'dan Urfa'ya geldigi bilinmektedir. Türbesi ve tekkesi Sanliurfa'nin güneyinde, Urfa Kalesinin de güney tarafina düsen tepenin üzerindedir. Mezari bu türbenin içindedir. Devrinin alim ve mutasavvuflarindandir. Halk arasinda "Sih Maksut" diye yanlis taninmaktadir. Asil adi Seyh Mes'ud'dur. Bu türbe hem bir ziyaret yeri etrafi ise bir mesire yeridir.

Türbe Selçuk Mimari tarzinda yapilmis olup, kubbesi yari açik birakilmistir. Seyh Mes'udun mezari türbenin dogu tarafinda bulunan eyvanin bodrumundadir. Normal olarak eyvanin için de tahtadan bir sanduka vardir ve üzeri yesil bir kumasla örtülüdür. Bu sandukanin içi bos olup eyvanin altindaki bodrumda mezar bulunmaktadir. Burada bes mezar bulunmakta; bunlardan biri Seyh Mes'ud'un, biri kiz kardesinin, diger üç mezarda müritlerinin mezarlaridir. Mezarlarin bulundugu bu bodruma inecek bir kapi bulunmamaktadir. Seyh Mes'ud tekkesinin içinde mescid, çilehaneler ve misafirler için ayrilan odalar bulunmaktadir.

Hoca Ahmed Yesevi'nin halifelerinden biridir. Nisabur'dan Anadolu'ya gelerek halka Islamiyeti ögretmekle görevlendirilmistir. Uzun yillar Urfa'da müslümanliga hizmet etmis evliyadandir.

 

 

 

 

 

 

BEDIÜZZAMAN AHMED EL-HEMEDANI :Bediüzzaman Ahmed el-Hemedani hazretlerinin türbesi, kendi adini tasiyan mezarligin ortasindadir.

Türbenin üzerinde açik bir kitabe bulunmamaktadir. Bediüzzaman Ahmed el-Hemedani hicri 1209 senesinde vefat etmis ve bu türbeye defnedilmistir. Halk tarafindan devamli ziyaret edilen türbenin etrafinda birçok mesayih ve ulema mezari bulunmaktadir.

HAC KERMO:Kadiri seyhidir. Hac Kermo diye söhret kazanmistir. Bu Kadiri Seyhi'nin mezari Harrankapi Kabristanindadir. Devrinin alim ve mutasavvuflarindandir. Hicri Zilkade 1234, miladi Agustos 1819 senesinde vefat etmistir.

Asil adi Hac Abdulkerim olan Hac Kermo, aslen Bagdad'lidir. Urfa'ya ne zaman geldigi bilinmemektedir. Mezari halk tarafindan ziyaret edilmektedir.

ABDURRAHMAN DEDE :Sehir merkezinde, kendi adi ile anilan caminin mezarligindadir. Daha çok hastalarca ziyaret edilmektedir.

YAKUP KALFA:Onyedinci yüzyil Kadiri seyhlerindendir. Urfa'li Sair Nabi'nin seyhidir. Türbesi Sanliurfa kalesinin eteginde ve Ayni Zeliha gölünün güney batisindadir. Türbesinin bulundugu mahalleye "Yakubiye Mahallesi" ismi verilmistir.

SAZELI ALI DEDE :Sazeli Ali Dede 17.yüzyilda Urfa'da yasamis Sazeli Tarikati seyhidir. Halil-ür Rahman Kabristanindaki türbesinin içindeki bir yazida Osmanli padisahlarindan sultan IV. Murad'in 1639'da Bagdad Seferi'ne giderken, Sazeli Ali Dede'ye misafir oldugu ve kendisine çok ihsanlarda bulundugu yazilidir.

ARS HOCA:Ars Hoca 1930 yillarinda yasamis evliyadan bir zattir. Türbesi Harrankapi mezarligindadir. Türbesinin üzerindeki kitabesi çok bozuk oldugu için okunamamaktadir. Türbe Yavuz Selim Ilkokulunun bahçesinde bulunmaktadir. Devamli "Ars" diye bagirdigi için adi "Ars Hoca" diye kalmistir. Adinin pek kimse hatirlamamaktadir. Birçok kerameti oldugu söylenilmektedir.

SEYH EBUBEKIR:Ulucami'nin dogu kapisi yaninda bulunan türbesi, halk tarafindan çok ziyaret edilmektedir. 17.yüzyilda yasadigi bilinmektedir. Zamanin büyük evliyasindan biridir.

DIPSIZ ZIYARET:Sehir merkezinin 5 km. kuzeyinde, Karaköprü semtindedir. Çocuklari olmayan gelinler, türbenin yanindaki agaca bez parçalari baglar. Dilekte bulunurlar. Ziyaretin yaninda küçük bir göl vardir.

 

 

BOZTEPE ZIYARETI :Bozova ilçesine bagli Boztepe mintikasindadir. Baharda Cuma günleri sikça gidilen bir yerdir. Çocuk özlemi ile gelen kadinlar çogunluktadir.

AKBALIK:Hz. Ibrahim'in atese düstügü gölün kaynaginda, beyaz bir baligin yasadigi rivayet edilir. Dilegi olan, bu baliga seker ve üzerinde ayetler yazili bulunan kagit parçalari atar. Balik görünür ve atilani yerse dilek kabul edilmis sayilir. ÖKÜZ DASI :Sehir merkezinden 15 km. uzaklikta, Kizlar Köyü'ndedir. Tas uzaktan bakildiginda oturan bir öküzü andirmaktadir. Velinin türbesi, bu tasin hemen bitisigindedir. Türbe ziyaret edilir. Iyilesmek için dua edilir.

DABAKHANE:Sehir merkezindedir. Yikilan türbenin kaybolmamasi için üzerine bir sadirvan insa edilmistir. Yaramaz ve haylaz çocuklari sükunete kavussun diye buraya getirirler.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...