Jump to content

Kar Körlüğü Nasıl Anlaşılır?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Kar körlüğü nasıl anlaşılır?

 

Karlı havalarda, güneş gözlüğü takmadan dışarı çıkmak veya koruyucu gözlük olmadan kar sporları yapmak ‘kar körlüğüne’ zemin hazırlıyor

 

Kar körlüğü, göz merceklerinin bir parçası olan korneada oluşan güneş yanığı olarak biliniyor. Özellikle karın ardından güneşin açması, önlem alınmazsa kar körlüğüne davetiye çıkarıyor. Bu durum genellikle kayak sporlarıyla uğraşanlar, karla kaplı alanlarda yürüyen ya da araç kullanan kişilerde ortaya çıkabiliyor. Deniz seviyesinden yükseldikçe ultraviyole etkisi arttığı için kayak merkezlerinde çok daha fazla dikkat etmek gerekiyor.

 

Dünyagöz Etiler’den Opr. Dr. Ersin Kutluçınar, kuru göz hastaları, yaşa bağlı veya kalıtımsal makula (sarı nokta) dejenerasyonu olan hastalar, göz alerjileri olanlar ve açık renk gözlü kişilerin kardan daha çok etkilendiğini belirtti.

 

Gözün içinde kum tanesi varmış hissi yaratıyor

 

Opr. Dr. Ersin Kutluçınar, kar yağışının yoğun etki gösterdiği günlerde güneşten gelen ultraviyole ışınların kar ya da buzla kaplı alanlarda yansıyarak göze zarar vermesi sonucu kar körlüğünün oluşabileceğini ifade etti.

 

Kar körlüğünün ilk belirtilerinin gözde kuruma olduğunu kaydeden Opr. Dr. Ersin Kutluçınar, gözde ışığa karşı 8-12 saat içerisinde hassaslaşma başladığını ifade etti. Zaman ilerledikçe kişinin gözünün içerisinde kum tanesi varmış hissinin meydana geldiğini anlatan Opr. Dr. Ersin Kutluçınar,, gözlerin ışığa karşı aşırı derecede hassaslaştığını ve gözlerden sürekli yaş geldiğini vurguladı. Bu problemin bronzlaşma makinelerine gözlüksüz girildiği zaman da olabileceğini ifade eden Opr. Dr. Ersin Kutluçınar, kar körlüğünün etkisini birkaç gün içerisinde yitirmesine rağmen tedavi edilmediği takdirde gözde yarattığı Ağrıların rahatsız edici boyutlara ulaşabileceğini ifade etti. Böyle bir durumla karşılaşmamak için gözün tedavi edilmesi gerektiğini söyleyen Opr. Dr. Ersin Kutluçınar, şu bilgileri verdi:

 

“Öncelikle gözün mümkünse tuzlu suyla yıkanması ve yoğun gözyaşı tedavisi gerekiyor. Göz pansumanla kapatılabilir ya da göz kapaklarının üzerine soğuk kompres uygulanabilir. Ancak kesinlikle göz kapakları ovuşturulmamalıdır. Çünkü kuruluk sebebiyle göz kapağı ve gözün birbirine aşırı sürtünmesi sonucu hafiften ağıra doğru değişebilen tahriş bulguları ile kornea ve konjonktiva gibi yüzeysel dokularda hasar meydana gelebilir.”

 

Nadiren kalıcı hasar oluşturabilir!

 

Opr. Dr. Ersin Kutluçınar, kar körlüğünün ağrı batma hissinin yanında gözün makula denilen görme noktası ve çevresindeki ışığa duyarlı görme hücrelerini etkileyerek renk kontrastının kaybolmasına ve etrafın beyaz renk olarak görülmesine yol açtığını belirtti. Etkilenme süresinin etraftaki kar yoğunluğu ve bu ortamda kalınan süreye göre değişmekle beraber genelde geçici olduğunu söyleyen Opr. Dr. Ersin Kutluçınar, “Nadiren aşırı maruz kalması sebebiyle görme noktasında kalıcı hasarlar oluşabilir” dedi.

 

Koyu renklere bakın

 

Kar körlüğüne karşı alınacak en etkin önlemin yüzde koruyucu özelliği olan ultraviyole gözlük kullanmak olduğunu belirten Opr. Dr. Ersin Kutluçınar, kar körlüğüne karşı şu uyarılarda bulundu:

 

“Işık yansımasına çıplak gözle bakılmamalı. Bu ışınlar, korneanın dış tabakalarına zarar vererek ışığa karşı duyarlılık, geçici körlük veya iltihaplanma ve ağrıya yol açar. Gözlük olmadığı zamanlarda ise gözün karla temas etmesini önlemek için mümkün olduğunca etrafta bulunan koyu renklere bakılmalı. Ayrıca göz kuruluğu olduğu bilinen kişilerin soğuk havalarda gözyaşı tedavilerini ihmal etmemeleri gerekir.

 

Etkilenen kişilerin, karanlık bir odada dinlenmesi gerekir. Bazı durumlarda antibiyotik merhemler, göz bantları ya da ağrıkesici ilaçlar gerekli olabilir. Yeterli dinlenme sonucu, sadece 24 saat içinde, herhangi bir hastalık etkisi kalmadan iyileşme sağlanır.”

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...