Jump to content

Gazetenin Tarihi


Elzem

Önerilen Mesajlar

Gazeteler neredeyse yüzyıllardır bizlere sunulan haber ve bilgi kaynağı aracısıdır. Ancak bu süreç içerisinde bir çok kişi gazetenin ilk ne zaman basılmaya başlandığını kim tarafından bulunduğunu merak etmemiştir (ben dahil). Günümüzde gazeteler internetin gelişmesiyle birlikte bir nebze olsun popülaritesini yitirdi. Fakat yinede eskisi gibi olmasa da gazeteler bilgi kaynağının odak noktası olmayı başarıyor.

 

 

Günümüzden geçmişe doğru yapılan araştırmalarda insanlık tarihinde ilk gazete niteliği taşıyan faaliyetlerin Mezopotamya’da M.Ö. 4000′li yıllara dayandığı iddia edilmektedir. Babionya kabilesinin yaşadığı bu dönemde toplumda öne çıkan meseleler evlilik, ölüm vs. zamanın tarihçileri tarafından toplanarak pişirilmiş kil plakalar üzerine kazılıp şehrin belirli yerlerine asılırmış o dönemdeki insanlar birçok haberi buralardan alıyorlarmış. Hatta tarihte firavunların gazetelerden çok çektiğinden bahsedilir. Firavun Amarsis’in de gazetelerde yazan haberler dolayısıyla kahrından öldüğü iddia edilir.

 

 

Dünyadaki en uzun süre gazete yayını yapan firma King Pao’dur. Ortaçağ döneminde kendini haberciliğe adayarak düzenli bir şekilde yayın olanağına sahip ilk gazete King Pao 900′lü yıllarda Pekin’de yayına başlar ve bu zamana dek sürer. İlk yıllarda el ile yazılan ve ancak 1000 adet kadar çıkartıla bilen King Pao gazetesi içerik bakımından genel olarak saray haberlerini içerir.

 

 

Bugüne baktığımızda gazeteler dijital medya tarafından adeta tehdit ediliyor. Gün geçtikçe gelişmekte olan teknoloji ile beraber gazeteler ya tamamen kalkacak yada tablet bilgisayarlar şeklinde cebimize girecek. Bakalım önümüzdeki dönemlerde bizleri ne gibi değişiklikler karşılayacak.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...