Jump to content

Sudaki Arsenik ve Zararları


Elzem

Önerilen Mesajlar

Son zamanlarda dünyada kansere yakalanan kişi sayısı bir hayli artış gösteriyor. Bu artışın birkaç sebebi var tabii; bu sebeplerden bazıları teknolojinin kötüye kullanılması sonucu oluşan kanserojenler, bazıları da dünyamız var olduğundan bu yana bizimle birlikte olan kanserojenler. Şimdi size kansere sebep olan bir elementin hikâyesini anlatacağız.

 

 

Arseniğin Sağlığa Etkisi

 

 

Gırtlak, böbrek, karaciğer, idrar kesesi ve diğer organ kanserlerine yol açtığı şüphesi

Nörolojik yani sinir sistemiyle ilgili bozukluklar

Bazı hastalarda gözlenmiş cilt kanseri Cilt kanseri olmayan deri değişimleri

Arseniğin cilt yoluyla alımı önemsiz düzeydedir. Daha çok su ve yiyeceklerden sindirim sistemi yoluyla alınır. Solunum yoluyla

havadan alımı da çok azdır. Su kaynaklarında, toplam arsenik ölçümlerinin yapılmasının yanında arseniğin bulunduğu fazlar ve arsenik türleri de araştırılmalıdır. Elde edilen verilere göre, bu suyu kullanan kişilerin karşı karşıya oldukları tehlike belirlenmelidir. Bu araştırmaların sonucunda köylerde küçük yerlerde halkın kullanabileceği basit ve maliyeti düşük arsenik arıtma yöntemleri geliştirmelidir. Arsenikli sularla sulanan tarım ürünlerinde özellikle de tahıl ve sebzelerde arsenik ölçümü yapılmalıdır. Arseniğin pirince ve bazı sebzelere tehlikeli düzeyde geçtiği belirlenmiştir. Arsenik oranının yüksek olduğu yerlerde farklı tarım ürünlerinin yetiştirilmesine geçilebilir Yakıt olarak kullanılacak kömürlere, arsenik, cıva ve diğer zehirleyici metallerin ölçümü yapılarak izin verilmelidir. Var olan ve kurulacak olan endüstriyel tesislerin ve madencilik faaliyetlerinin su kaynaklarını kirletmemesine birincil öncelik verilmelidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...