Jump to content

Shakespeare


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

SHAKESPEARE

 

 

 

 

Mr. Miller had five tickets for the Shakespeare Festival at the Memorial Theatre at Stratford-on-Avon, the town where Shakespeare wasborn. They were going to see "As you like it" a play by Shakespeare.

"It is almost impossible to find tickets at this of the year," Mr. Miller said. "They began selling the Shakespeare festival tickets months ago. But I have a friend working at the theatre and he found us these tickets."

They went to Stratford-on-Avon by bus. The streets were full of people. Everybody was visiting the house where Shakespeare was born. There was a big crowd in the house too. A quide took them around the house, and showed them the handwriting of Shakespeare.

Stratford-on-Avon is a small town on the river Avon. The river flows through the town and the Memorial Theatre is by the river.

There were a lot of people in small boats on the river. In the evening the river was full of lights. From the balcony of the theatre you could see the river flowing in lights of different colours.

They went into the theatre at half past eight. As soon as they sat down Mrs. Miller took her hat off. She said, "One day I went to a cinema and sat on a seat in front of a man. The film began. After some time I remembered that I had a very big hat. So I turned back and asked the man, "Can you see the film? Shall I take my hat off?" And the man answered, "Please don't. Your hat is funnier than the film."

They laughed at this. Mr. Miller told them the story of the play. "Shakespeare's English is very difficult. Even some English people can't understand him."

At nine o'clock the curtain went up. It was a beautiful comedy of love. Ahmet and Zeynep didn't understand some parts of it. Even Mrs. Miller asked her husband a lot of questions. But they all enjoyed them selves very much. The actors were all very good. At the end of the play the people in the theatre applauded the actors for more than ten minutes and the curtain went up many times.

After the play they went out of the theatre. The buses were very full.But they found a taxi going to London. So they were very happy. On the way to London they talked about the play, about Shakespeare, and about the small town. The streets were empty. There weren't any people about the small town. The streets were empty. There weren't any people or cars or buses. They were almost asleep. Suddenly the car stopped.

"Why did you stop?" Mr. Miller asked the driver.

The driver answered, "The red lights are on, sir."

"But there isn't anybody in the street." Ahmet said.

"I know sir," the driver said. "But I have to stop when I see the red lights. This is the rule. When there isn't a traffic policeman, I ** the traffic police myself."

 

 

 

 

 

 

 

 

SHAKESPEARE

 

 

 

 

Shakespeare'in doğduğu kasaba Stratford-on-Avon'da Memorial Theatre'da Shakespeare festivali için Mr. Miller'in beş bileti vardı. Shakespeare tarafından (yazılan) bir piyesi "As you like it" i görmeye gidiyorlardı.

Mr. Miller, "Senenin bu vaktinde bilet bulmak hemen hemen imkansızdır." dedi. "Shakespeare festivali biletlerini aylar evvel satmağa başladılar. Fakat tiyatroda çalışan bir arkadaşım var, bu biletleri bize o buldu."

Stratford-on-Avon'a otobüsle gittiler. Sokaklar insanla doluydu. Herkes Shakespeare'in doğduğu evi ziyaret ediyordu. Evin içinde de büyük bir kalabalık vardı. Bir rehber onlara evi dolaştırdı, onlara Shakespeare'in el yazısını, doğduğu yatağı ve Shakespeare'in değişik resimlerini gösterdi.

Stratford-on-Avon, Avon nehri üzerinde küçük bir kasabadır. Nehir kasabanın içinden akar. Memorial Theatre, nehrin kenarındadır.

Nehirdeki küçük kayıklarda birçok insanlar vardı. Geceleyin nehir ışıklarla doluydu. Tiyatronun balkonundan değişik renkler içinde akan nehri görebilirdiniz.

Sekiz buçukta tiyatroya girdiler. Onlar oturur oturmaz Mrs. Miller şapkasını çıkardı. "Bir gün sinemaya gittim ve bir adamın önündeki yere oturdum. Film başladı. Bir müddet sonra çok büyük bir şapkam olduğunu hatırladım. Bu sebepten geri döndüm ve adama sordum, "Filmi görebiliyor musunuz? Şapkamı çıkarayım mı? Adam cevap verdi, "Lütfen çıkarmayınız. Sizin şapkanız filmden daha komik."

Buna güldüler. Mr. Miller onlara piyesin hikayesini anlattı. "Shakespeare'in İngilizcesi çok zordur. Hatta bazı İngilizler onu anlayamazlar."

Saat dokuzda perde kalktı. O güzel bir aşk komedisiydi. Ahmet ve Zeynep onun bazı kısımlarını anlamadılar. Hatta Mrs. Miller kocasına birçok sorular sordu. Fakat hepsi çok zevk aldılar. Oyuncuların (aktörlerin) hepsi çok iyi idi. Piyesin sonunda tiyatrodaki insanlar oyuncuları on dakikadan daha fazla alkışladılar ve perde birçok defalar kalktı.

Piyesten sonra tiyatrodan çıktılar. Otobüsler çok doluydu. Fakat onlar Londra'ya giden bir taksi buldular. Bu yüzden çok mutluydular. Londraya giderken piyes hakkında, Shakespeare hakkında, küçük kasaba hakkında konuştular. Caddeler boştu. Hiç insan veya otomobil veyahut otobüs yoktu. Onlar hemen hemen uyuyorlardı. Ansızın otomobil durdu.

Mr. Miller şöföre sordu, "Niçin durdunuz?"

Şöför, "Kırmızı ışıklar yanıyor, efendim." diye cevap verdi.

Ahmet, "Fakat caddede kimse yok." dedi.

Şoför, "Biliyorum efendim." Dedi. "Fakat kırmızı ışıkları görünce durmak mecburiyetindeyim. Kural budur. Trafik polisi olmadığı zaman kendim trafik polisiyim."

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • William Shakespeare Sözleri İngilizce

   Love all, trust a few, do wrong to none. William Shakespeare   A fool thinks himself to be wise, but a wise man knows himself to be a fool. William Shakespeare   Some are born great, some achieve greatness, and some have greatness thrust upon them. William Shakespeare   All the world’s a stage, and all the men and women merely players: they have their exits and their entrances; and one man in his time plays many parts, his acts being seven ages. William Shakespeare   Expectation

   , Yer: İngilizce

  • Shakespeare’in Eserleri Tekrar Yazılıyor

   Shakespeare oyunları 21. yüzyıla uyarlanıyor… Shakespeare’in Macbeth tragedyası, kanlı hançerlerin boy gösterdiği ve insan zihninin karanlık dehlizlerinde gezinen bir oyun… Dolayısıyla Macbeth’i yeniden anlatmak için cinayet romanları yazarı Jo Nesbo’nun seçilmiş olması pek de sürpriz değil. Nesbo, Hogarth Shakespeare projesi çerçevesinde, Shakespeare’in eserlerini 21. yüzyıla uyarlamak ve yeniden yazmakla görevlendirilen çağdaş yazarlardan biri… Proje Shakespeare’in ölümünün 400. yıldönümü

   , Yer: Sinema & Tiyatro

  • 2014 Shakespeare Yılı

   Kenter Tiyatrosu, Shakespeare'in tek boyutlu kadın karakterlerine yeni bir soluk üfleyen “İyi Geceler Desdemona, Günaydın Juliet”oyununu Shakespeare'in 450'inci doğumgününde izleyici karşısına çıkartıyor. Oyun, Shakespeare'in en iyi bilinen iki tragedyası “Romeo ve Juliet” ile “Othello”yu bilinenden çok farklı bir bakış açısıyla yeniden yaratıyor. Ortaya müziklerinden kostümlerine, kurgusundan ışığına kadar zekice örülmüş muhteşem bir komedi çıkıyor. Oyunun yazarı Ann-Marie MacDonald, Shake

   , Yer: Sinema & Tiyatro

  • Kenter Tiyatrosu'nda "2014 Shakespeare Yılı" İçin Özel Oyun

   Kenter Tiyatrosu, Shakespeare'in tek boyutlu kadın karakterlerine yeni bir soluk üfleyen “İyi Geceler Desdemona, Günaydın Juliet” oyununu Shakespeare'in 450'inci doğum gününde tiyatroseverlerle buluşturuyor.   Oyun, Shakespeare'in en iyi bilinen iki tragedyası “Romeo ve Juliet” ile “Othello”yu bilinenden çok farklı bir bakış açısıyla yeniden yaratıyor. Ortaya müziklerinden kostümlerine, kurgusundan ışığına kadar zekice örülmüş muhteşem bir komedi çıkıyor.   Oyunun yazarı Ann-Marie MacDonald,

   , Yer: Sinema & Tiyatro

  • Shakespeare'in Tiyatrosu Türkiye'de

   Globe Tiyatrosu, "Kral Lear" oyunuyla İstanbul ve Adana'da sanatseverlerle buluşacak.     Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali kapsamında Türkiye'ye gelen Globe Tiyatrosu, "Kral Lear" oyunuyla İstanbul ve Adana'da sahne alacak. Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamaya göre, Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 15'inci yılında bir ilke imza atacak.

   , Yer: Sinema & Tiyatro

×
×
 • Yeni Oluştur...