Jump to content

Neydi Ne Oldu?


HaYaLGöZLüM

Önerilen Mesajlar

Türkiye, Uluslararası Para Fonu'na (IMF) borcunun son taksitini bugün ödüyor. Ayrıca, kaynak çeşitliliği sağlamaya çalışan IMF’ye 5 milyar dolar da borç verecek

 

Artık Türkiye IMF’ye değil, IMF Türkiye’ye borçlu olacak.

ANASOL-M DÖNEMİNDE NEYDİ?

Türkiye IMF’yi en iyi Anasol-M döneminde tanıdı. Dönemin DSP-Anap-MHP koalisyonu, ülkenin ekonomi geleceğini adete IMF’den alınacak borç paraya bağlamışlardı. Anasol-M IMF’den 1 milyar dolar borç para alabilmek için kırk takla atıyordu.

“YARDIM GELDİ GELECEK”

Anasol-M’nin yanlış ekonomi politikaları ve sebebiyet verdiği ekonomik krizler devleti memuruna maaş veremez noktaya getirmişti. Tüm bu yaşananlar dönemin gazete manşetleri ile sabit. Gazetelerden IMF haberleri eksik olmazken, en çok dikkat çeken başlık “yardım geldi gelecek” noktasındaydı.

İŞTE DÖNEMİN GAZETE MANŞETLERİ

Dönemin gazete kupürlerinden bazıları şöyle:

-Hazine tamtakır kaldı

-IMF’ye az zam sözü verdik

-Dokuz milyar dolar hemen

-IMF paraları devlete ve hortumcuya aktı

-1.2 milyar dolar uçup gitti

-IMF “paramla bunu yapma” demeye geldi

-Huzurlarınızda yine IMF

-IMF yardımı 500 milyon dolara çıkartıyor

-IMF’ye hesap günleri

-500 milyon dolar erkene alınabilir

-IMF’den 500 milyon dolar geliyor

-Borç ödemek için borç arıyoruz

-IMF hayatımızı değiştirdi

-1.5 milyar dolar geliyor

-IMF, 2001 bütçesine el koyuyor

-Hükümet nakit sıkıntısı içinde / Devlet de para peşinde…

-IMF: Memura zam yapmayın

-Ecevit: IMF’den umudum yok

-Acı reçetenin hedefi memur, çiftçi

DEPREM YARDIMIYLA MAAŞLAR ÖDENDİ

Anasol-M döneminde devlet memur maaşlarını ödeyemez hale gelmişti. Dönemin Devlet Bakanı Recep Önal, 17.10.1999 tarihli gazetelerde yer alan açıklamasında, skandal bir itirafta bulunarak, “Ayın 15’inde işçi ve memurların maaşlarını ödeyebilmek için deprem nedeniyle toplanan paraların bir kısmını kullanmak zorunda kaldık…” diyordu.

MÜSTEŞAR: “IMF KREDİSİNE CİĞERE BAKAR GİBİ BAKIYORUZ.”

Dönemin Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, şöyle diyor: “IMF kredisine ciğere bakar gibi bakıyoruz.” (01.02.2001 – Milliyet)

1-019.jpg

2-021.jpg

3-012.jpg

4-004.jpg

5-004.jpg

6-003.jpg

7-002.jpg

Neydi ne oldu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dış borçlar bitti hadi gözümüz aydın....Demekki çalanlar borçları kapamak için çalmışlar ne iyi hırsızlar var bizim ülkemizde valla :D Peki iç borçlarımız ne durumda bunu da biri açıklasa da öğrensem ???

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kim inanır bunlara aktrollerden başka dış borç almış başını gitmiş ,satılacak şey kalmamış ülkenin sanayisi ,limanı,postanesi yolu her şeyi gitmiş ona buna yinede borç gırtkakda hadi ekonomi okumadınız hiçmi işsiz sayısı fiyat dengesizliği. cari açık fakandamı anlamıyorsunuz trol taifesi çarpılacaksınız az kaldı;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dış borçlar bitti hadi gözümüz aydın....Demekki çalanlar borçları kapamak için çalmışlar ne iyi hırsızlar var bizim ülkemizde valla :D Peki iç borçlarımız ne durumda bunu da biri açıklasa da öğrensem ???

 

IMF'ye borcun bitmesi demek dış borcun bitmesi demek değildir ki, keşke bitse ama onunla bitmiyor işte..

 

Ayrıca ben daha önce de bitti diye bir yaygara duymuştum, epey büyük bir yaygaraydı siz de duymuşsunuzdur..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

A bankasindan al bnin borcunu kapat. Turkiye suan gelismekte olan ulkeler siralamasinda en cok dis borcu olan ulke. 2. Siradaki ulke Malezya ve borcu bizimkinin 3te biri kadar. Kriz durumunda Ingiltere gibi sosyal devlet politikasi yuruten ulkelerde vatandasin maasi korumaya alinir, zam yapilir. Bizdeyse memurdan, isciden cikarilir enflasyon diye. Neydik ne olduk? Ataturk donemi politikalarina balta vurulmasa suan Imf arkamizda dolanirdi. Ataturkten sonra hictik daha da beter hiclik yasiyoruz o kadar. Kimse yok maaslar artti vs demesin. Nufus ayni mi kaliyor nufus artiyor, calisan artiyor maaslar da bir nebze artiyor. Ama haberlerdeki gibi degil haa haberlerde evli ve iki cocuklu bir calisanin brut maasi soyleniyor. Ele gecen maasla yakindan uzaktan alakasi bile yok. Az iktisat bilgisi her seyi cozer ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

  • Benzer Konular

    • Mazhar Fuat Özkan (MFÖ) - Niyet Neydi Akıbet Ne Oldu

      Niyet neydi akıbet ne oldu bak Niyet neydi akıbet ne oldu bak   Seni bana verdiler Büyüt adam et dediler Çalıştım bütün gücümle Dedim ki sonunda kendi kendime   Şiir yazdın ama şair oldun sanma Düşün biraz arkadaş boş yere kanma   Niyet neydi akibet ne oldu bak Kimi herşeyi ekonomik sandı Kimi durmadan felsefe yaptı Kimi herşeyi bilinçaltı sandı   Kimi sil yeni baştan yaptı Niyet neydi akibet ne oldu bak   Niyet neydi akibet ne oldu bak Seni bana verdiler Büyü

      , Yer: Şarkı Sözleri

×
×
  • Yeni Oluştur...