Jump to content

Türkiye'de Elmas Çıkar Mı?


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Pırlanta eğtimlerinde her zaman karşılaştığım sorulardan birini paylaşmak istedim bugün: Ülkemizde elmas çıkar mı?Az buz değil, on binlerce insanın bir ümitle definecilik yaptığı bir ülkede, internet forumlarında çok tartışılan bir konudur kendileri, ülkemizde elmas çıkarılan yerler nerelerdir?

 

 

 

Pırlanta Temel Eğitimi

 

Öncelikle şunu belirteyim ki, Türkiye'de elmas çıkarılan yerleri bilen, tabiki söylemez. Ancak resmi kayıtlara göre Güney Afrika, kıyı şeridindeki Kuzey Afrika ülkeleri, Rusya, Kanada, Avustralya, Botswana en çok elmas çıkarılan yerler. Coğrafik olarak bu yerler arasındaki ortak özellik, milyonlarca yıl önce kıtaların birleşikken, sonrasında depremler ve patlamalar sonucu kıtaların birbirinden ayrıldığı yerler boyunca bulunmaları.

 

 

Örnekle belirtecek olursam, Kuzey Afrika'nın batısıyla, Güney Amerika'nın doğusu milyarlarca yıl önce birleşikmiş. Hatta bunun ismi, Pangaea. Sonrasında çeşitli yer hareketleri ile kıtaların birbirinden ayrıldığı ve araya okyanusların girdiği noktalarda elmas çıkarılır. Bunun bir tesadüf mü yoksa bilimsel bir gerçeklik mi olduğunu bilmiyoruz, öyle ki Hindistan bu özelliğe uymadığı halde, milattan önce orada elmas çıkarılıyordu.

 

Velhasıl,şu ana kadar Türkiye'de elmas çıkarıldığına dair elimizde resmi bir kayıt yok.

 

Martin Metin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...