Jump to content

Meksika'nın Dev Kristaller Mağarası


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

4531807869_274a4b89e5_o.jpg

 

Meksika'da, Chihuahuan Çölü'ndeki Naica Dağı'nın 300 metre altındaki bu olağanüstü mağara 2000 yılında iki madenci tarafından keşfedildi. Meksika'nın Kristaller Mağarası (Cueva de los Cristales) dünyanın bilinen en büyük doğal kristallerinden bazılarını barındırıyor. Bunlar uzunluğu 11 metreye varan yarısaydam kalsiyum sülfat çubukları.

Bin yıl boyunca kristaller mağaranın son derece ender bulunur ölçüde stabil olan doğal koşulları içerisinde gelişmeyi sürdürdüler. Isı sabit bir şekilde 58 derece santigrad civarında kaldı ve mağara, kristalleri gelişim yönünde sevkeden zengin mineralli suyla doluydu.

Bu doğa harikası maden araştırmaları sırasında mağaranın içerisindeki suyun boşaltılmasıyla ortaya çıktı.

26 milyon yıl önce başlayan volkanik faaliyet Naica Dağı'nı ortaya çıkardı ve onu yüksek ısılı susuz, doğal kalsiyum sülfatla doldurdu. Dağın altındaki mağma soğuyup ısı düşünce bu kalsiyum sülfat çözülmeye başladı ve yavaşça suları sülfat ve kalsiyum molekülleriyle zenginleştirdi. Ve bunlar milyonlarca yıl içerisinde devasa kalsiyum sülfat kristallerini oluşturdu.

Acaba maden kapatılıp, kristallerin gelecek kuşaklarca da görülebilmesi mi sağlanmalı, yoksa mağaradaki suyu boşaltmaya son verip kristallerin yeniden büyümeye devam etmesine izin mi verilmeli? Bugünlerde bu konu tartışılıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...